Ubuntu Kurulu Disk Alanını Arttırma

Başlatan cnrblm, 27 Ağustos 2018 - 08:52:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cnrblm

Merhaba; Forumdaki disk alanını genişletme üzerine tüm başlıkları inceledim. Fakat bir türlü gerçekleştiremedim. USB bellek aracılığı ile TRY UBUNTU diyerek sistemi başlattım. Gparted kullanarak 58 GB' lık unallocated alanını aktarmak istiyorum. Ama eklediğim şekilde gösterdiğim gibi onu /dev/sda1' e yani Ubuntu' nun kurulu olduğu alana aktaramıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ethernity

Sanırım bir birinden uzak kaldıkları için bu işlem yapılamıyor. Alanı arttırmak için boş alanın onun hemen yanında olması gerekiyor bildiğim kadarıyla.

cosmicowl

Yine live sistemde bölümlenmemiş kısımı aynı pencereden /dev/sda1 in yanına taşıyıp deneyin. Move diye geçiyor.

siberoloji

[mention=641203]@cosmicowl[/mention]
Belirttiğiniz 58 Gb. lık alanı mevcut /dev/sda1 e ekleyip boyutunu büyütmeniz çok zor. Aradaki ntfs bölümlerini en sona doğru kaydırmak gerekir ki o da windows unuz varsa onu bozar.
Bir de /dev/sda2 bölümü boot partition olduğundan /dev/sda1 i büyütmek yine zor olacaktır.
Onun yerine 58 Gb. lık boş alanı ext4 olarak biçimlendirin ve Linux e başlangıçta yüklenecek şekilde örneğin /dev/backup gibi ayrı bir disk olarak ekleyin.

cosmicowl

[mention=641203]@siberoloji[/mention] Ben detaylı olarak incelemedim /dev/sda1 i windows sanmıştım :) Sizin dediğiniz daha mantıklı.

cnrblm

Teşekkür ederim. Diski söylediğiniz şekilde kullanmayı deneyeceğim.