Manjaro Usb Boot Sorunu

Başlatan unpredict, 21 Ağustos 2018 - 11:50:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unpredict

Merhaba arkadaşlar sorunum biraz tuhaf. Manjaro gnome kullanıyorum uzun zamandır. Manjaro xfce ye dönmek istedim tekrar ve kalıbını indirdim doğruluğunu kontrol ettim ve usbye yazdırdım. Dizüstünü yeniden başlattığımda usb'yi görmüyor. Bilgisayarım uefi o yüzden secure boot seçeneği disable. Usb'yi farklı kalıplarla farklı programlarla tekrar tekrar yazdırdım görmüyor hatta manjaro gnome kurarken harddiski gpt olarak ayarlamıştım. Sebebi bu olabilir diye usb'yide gpt yapıp yine denedim hiçbirşekilde görmüyor. Ancak uefi modunu legacy'e alınca usbyi görüyor ondada manjaroyu live olarak başlatmaya bastığımda grup ekranına hata vererek düşüyorum. Sebebi ne olabilir

decent

Merhaba @unpredict,
kullanarak sonucu bildirir misin ?

unpredict

Mintstick ile deneim şimdi başarıyla yazıldı dedi yeniden başlattıgımda yine usbyi görmüyor. Ondan önce antergos indirdim onu gnome disks aracı ile restore seçeneği ile yazdırdım onu gördü ama ondada live olarak başlatınce antergosun ana ekranında takılı kalıyor noktolar çıkıyor klavyeden yukarı tuşuna basınca failed to mount dev/loop0 hatası alıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ağustos 2018 - 20:10:15

Konu hakkında bilgisi olan yokmu arkadaşlar 2 gündür uğraşıyorum resmen

unpredict

Rufus ilede denedim hem gpt ayarında hem mbr ayarında. Antergos,manjaro ve xubuntu denedim yine olmadı aceba biosta veya usb demi sıkıntı var?

md_92

Rufus ile yazdırırken DD modunda yazdırın.Bende de olmuştu.Bu modda yazdırınca sorun düzeliyor.
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali

unpredict

Dd modunuda denedim hatta linux üzerinde dd komutu ilede yazdırdım yine hüsran.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2018 - 20:36:04

5 yîllık bir dizüstü var onda yazdığım usbyi deneyince sorunsuz çalışıyor demek ki biosta sıkıntı var. Biista uefi modu açık secure boot kapalı bu durumda usb yi görmüyor legacy moduna alınca usb yi görüyor ancak antergosta dev/loop0 hatası veriyor manjaroda ise grub rescue ekranna düşüyorum

eronis

Terminal yolu çok daha kolay. Basit, beni takip et.

sudo dd if=manjaro-xfce.iso of=/dev/sdx bs=4M

dd yazma işlerinde kullandığımız komut.
if input yapılacak (girdi alınacak) yer
of output yapılacak (çıktı yapılacak) yer
/dev/sdx'i bulmak için

sudo fdisk -l

yazarak USB belleğini bulmalısın. Genelde /dev/sdb yada /dev/sdc gibi bir şey olur. 
bs ise yazma hızı. 4M bana en az sorun veren. Bu komutu yazmazsam nedense belli boyuttan büyük iso'lar (2GB'a yakın yada 2GB'ı geçen) yazması yarım oluyor.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

unpredict

Terminal yolu ilede yazdırdım antergosu hiç görmüyor manjarodada usbyi görüyor basıyorum hiç manjaro grub ekranı gelmeden filesystem unknown grub rescue ekranına düşüyorum.

eronis

BIOS'da CSM modu açık mı ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds