[Çözüldü] [SORU] 64 bit Ubuntu Üzerinde 32 Bit Wine Kurulumu

Başlatan MTNT, 20 Ağustos 2018 - 21:18:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MTNT

arkadaşlar araştırmama rağmen bir türlü kuramadım 64 bit lubuntu sürümüne sahibim wine32 bit versiyonunu winetricks ile beraber nasıl kurabilirim.

speakerXXL

Burada anlatıldığı biçimde kurulum yaparsanız, Wine32 bit ile birlikte 32 bit uyumluluk paketleri de otomatik kurulur.

MTNT

dediğinizi yaptım fakat winetricks adlı uygulamada aldığım hatayı paylaşıyorum.

You are using a 64-bit WINEPREFIX. Note that many verbs only install 32-bit versions of packages. If you encounter problems, please retest in a clean 32-bit WINEPREFIX before reporting a bug.
------------------------------------------------------
Using winetricks 20180217 - sha256sum: 1b156c616174f41df79d72a90c52eb2b110c63a6e8ecb865d303a8f9f0908924 with wine-3.0.2 and WINEARCH=win64
No arguments given, so tried to start GUI, but zenity not found.
Please install zenity if you want a graphical interface, or
run with --help for more options.

speakerXXL

Winetricks uygulamasını çalıştıramamksa sorun, önce aşağıdaki komutla zenity paketini kurmayı deneyiniz.

sudo apt-get install zenity

Amacınız Wine uygulamasını 32 bit kipiyle çalıştırıp 32 bit uygulama kurmaksa, önce aşağıdaki komutla 32 bit uyumluluğu ile çalışacak yapılandırmayı oluşturunuz.

WINEARCH=win32 WINEPREFIX=~/.wine32 winecfg

Sonrasında 32 bit uygulamayı aşağıdaki kalıptaki komutla çalıştırıp kurmanız gerekiyor.

WINEPREFIX=~/.wine32 wine /dosya/adresi.exe

Her seferinde bu komutu uzun uzun girmemek için, aşağıdaki satırı .bashrc dosyasını en altına ekleyip kaydedin.

alias wine32="env WINEARCH=win32 WINEPREFIX=~/.wine32 wine"

Oturumu kapatıp açtığınızda wine32 komutuyla 32 bit uygulamaları kurmayı dneyebilirsiniz.

wine32 /dosya/adresi.exe

MTNT

şu an 32 bit wine kurdum teşekkür ediyorum dediğiniz komutları uyguladığımda bir problem çıkmadı konuyu çözüldü olarak işaretliyorum fakat 1 uygulama açmaya çalıştığımda aldığım terminal çıktılarını buraya yazıyorum umarım yardımcı olursunuz.

mtnt@MTNPC:~/.wine/drive_c/Program Files (x86)/GLORY KE$ 004d:fixme:toolhelp:CreateToolhelp32Snapshot Unimplemented: heap list snapshot
0017:fixme:mountmgr:harddisk_ioctl Unsupported ioctl 74080 (device=7 access=1 func=20 method=0)
0017:fixme:mountmgr:harddisk_ioctl Unsupported ioctl 2d1400 (device=2d access=0 func=500 method=0)
004d:fixme:ver:GetCurrentPackageId (0x33d694 (nil)): stub
mtnt@MTNPC:~/.wine/drive_c/Program Files (x86)/GLORY KE$

speakerXXL

Alıntı Yapmtnt@MTNPC:~/.wine/drive_c

Çıktıdan anladığım kadarıyla 32 bit uyumluluğu ile ilgili bir sorun değil bu. "Kurduğunuz uygulama + Winehq" şeklinde, arama motorlarında arama yapmayı deneyebilirsiniz. WineHQ sitesinde uygulamalar ile ilgili kurulum tavsiyeleri olabiliyor.

eronis

Sadece bir not düşmek adına söylemek istiyorum, @speakerXXL nin anlattıklarının yanı sıra PlayOnLinux gayet iyi bir alternatif olabilir.
Not: Eğer bir oyunu çalıştırmaya çalışıyorsanız Steam Play denen bir şey geldi. Linux'ta Windows oyunlarını çalıştırmak için bir proje. Şu zamana kadar bir kaç oyun denedim, sadece Just Cause 2 çalışmadı. Ama denediklerimin hepsi takır takır çalışıyor.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds