ACPI error hataları

Başlatan Apeiron, 20 Ağustos 2018 - 14:20:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Apeiron

Merhabalar herkese,

Kullanmakta olduğum HP marka ve 15-bw020nt modelinde bir dizüstü bilgisayar var. Şuanda üzerinde Windows 10 kurulu fakat ne zaman bir Linux dağıtımı kurmaya çalışsam - Ubuntu da dahil- USB den boot ederken resimdeki hataları alıyorum yaklaşık 1 saniye kadar ekranda gözüktükten sonra kayboluyor ve kuruluma devam ediyor. İnanın hem Türk forumlarında hem de yabancı forumlarda bakmadığım konu kalmadı fakat bir türlü düzeltemedim bu sorunu. Bu arada BIOS update yaptım sonuç halen aynı. Yardımcı olabilecek birisi varsa çok teşekkür ederim şimdiden.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

.py

Linux mint te buna benzer bir özellik vardır sanırım kurulum öncesinde live seçeneğini seçmeden aşağıda bakman gereken yerler seçenekler "options" gibi sekmeler
acpi seçeneğini bulup özelliği kapatmalısın.

Apeiron

Cevabınız için teşekkür ederim fakat linux mint dışında bu sorunun kesin çözümü yok mudur acaba ? Yabancı forumlarda kernel uyuşmazlığı tarzında bir şeyler demişler fakat bilgisayar konusunda o kadar teknik bilgiye sahip olmadığımdan pek bir anlayamadım.

illedelinux

Alıntı yapılan: Apeiron - 20 Ağustos 2018 - 14:39:07

Cevabınız için teşekkür ederim fakat linux mint dışında bu sorunun kesin çözümü yok mudur acaba ? Yabancı forumlarda kernel uyuşmazlığı tarzında bir şeyler demişler fakat bilgisayar konusunda o kadar teknik bilgiye sahip olmadığımdan pek bir anlayamadım.

Other Options seçeneği dağıtımların çoğunda var, o seçeneğin hepsini tek tek denemen gerekiyor, hangisi tutarsa...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

.py

Alıntı YapOther Options seçeneği dağıtımların çoğunda var

bazılarına mauel elle acpi=off yazarakta sorunu çözebiliyorsun sanırım opensusede benim başıma böyle bir hata gelmişti acpi=off yazarak sorunu çözmüştüm.  ama dediğin gibi genelinde bu seçenek özellik olarak geliyor sana sadece özelliği seçmek kalıyor.

Apeiron

Alıntı yapılan: .py - 20 Ağustos 2018 - 23:51:21
Alıntı YapOther Options seçeneği dağıtımların çoğunda var

bazılarına mauel elle acpi=off yazarakta sorunu çözebiliyorsun sanırım opensusede benim başıma böyle bir hata gelmişti acpi=off yazarak sorunu çözmüştüm.  ama dediğin gibi genelinde bu seçenek özellik olarak geliyor sana sadece özelliği seçmek kalıyor.

Anladım. Yarın ilk fırsatta dediğiniz şekilde kurmayı deneyeceğim. Peki son olarak acpi=off yapmak bilgisayara uzun kullanımda herhangi bir sorun yaratmaz demi ?

speakerXXL

Sistemi nomodeset değişkeni ile başlatmayı deneyin. Bu şekilde kurulumu tamamlayabilirseniz, aşağıdakileri uygulayın.

Sistemi Grub menüsü => Gelişmiş seçenekler => Kurtarma kipi (recovery mode) seçeneği ile açıp, resume seçeneği ile devam ederek masaüstüne ulaşmayı deneyiniz. Masaüstüne ulaşırsanız, aşağıdaki komutlarla sahipli sürücü kurulumunu yapıp, sistemi yeniden başlatmayı deneyin.

sudo apt update
sudo ubuntu-drivers autoinstall

Not: Başlangıçta Grub menüsü görünmüyorsa, sistemi başlatırken üst karakter (shift) tuşuna basın.

Sisteminizde Nvidia GPU varsa ve yeniden başlattığınızda aynı sorunla karşılaşıyorsanız, yine kurtarma kipinde açılış yapıp aşağıdaki komutları çalıştırın ve sistemi yeniden başlatın.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2009\""' | sudo tee  /etc/default/grub.d/nvidia-acpi.cfg
sudo update-grub

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Apeiron

Konuya anca güncelleme yapabiliyorum kusura bakmayın. Dediğiniz şekilde nomodeset ile kurulum hiç yapamıyorum, görüntü doğru düzgün gelmiyor. Ayrıca acpi = off seçeneği ile de kurulum yapmayı denedim, acpi hataları gözükmedi fakat firmware bug cpu 0 hatası devam etti. Fransız Ubuntu forumunda okuduğum ve anladığım kadarıyla işlemcim ve ekran kartım linux ile uyumlu değilmiş. Aynı laptop modelini kullanan ve linux kurmaya çalışan herkes aynı hatayı almış.

eronis

Alıntı yapılan: Apeiron - 22 Ağustos 2018 - 16:14:41
Konuya anca güncelleme yapabiliyorum kusura bakmayın. Dediğiniz şekilde nomodeset ile kurulum hiç yapamıyorum, görüntü doğru düzgün gelmiyor. Ayrıca acpi = off seçeneği ile de kurulum yapmayı denedim, acpi hataları gözükmedi fakat firmware bug cpu 0 hatası devam etti. Fransız Ubuntu forumunda okuduğum ve anladığım kadarıyla işlemcim ve ekran kartım linux ile uyumlu değilmiş. Aynı laptop modelini kullanan ve linux kurmaya çalışan herkes aynı hatayı almış.
Linux ile uyumluluk değil. Benim Asus TP200 bilgisayarım var. N3050 işlemcisi ve MMC'si var. HD yada SSD değil. Misal Fedora 27 kerneli benim MMC'yi görmedi ama Fedora 27'yi kurup güncellersem sıkıntı olmadı çünkü kernel versiyonu farklıydı. Aynı şekilde 4.13 de bana bu dediğin hatayı verdi, 4.14 de benim touchpad'im çalışmadı, 4.16 ve 4.17 sorunsuz ama. Aynı dağıtım. Tamamen kernel versiyonu kaynaklı sorun bunlar.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Apeiron

Alıntı yapılan: eronis - 23 Ağustos 2018 - 01:30:41
Linux ile uyumluluk değil. Benim Asus TP200 bilgisayarım var. N3050 işlemcisi ve MMC'si var. HD yada SSD değil. Misal Fedora 27 kerneli benim MMC'yi görmedi ama Fedora 27'yi kurup güncellersem sıkıntı olmadı çünkü kernel versiyonu farklıydı. Aynı şekilde 4.13 de bana bu dediğin hatayı verdi, 4.14 de benim touchpad'im çalışmadı, 4.16 ve 4.17 sorunsuz ama. Aynı dağıtım. Tamamen kernel versiyonu kaynaklı sorun bunlar.

Anladım, sanırım tek çare farklı Linux dağıtımlarını deneyip hangisiyle uyumlu veya uyumlu değil bakmak. Şuana kadar Ubuntu 18.04, Ubuntu 16.04, Deepin, Fedora 28, Linux Mint, Lubuntu denedim hepsinde aynı hata verdi. Eğer vaktim olursa farklı kernel sürümleri ile de denedim.

Edit: Az önce Linux Mint XFCE denedim sonuç halen aynı. Sanırım bir süre linux'a ara vermek zorundayım çünkü bu sorunun çözümü yok gibi.

eronis

Ubuntu tabanlı dağıtımlarda kernel pek farketmiyor. openSUSE yada Fedora denedin mi ?
openSUSE kurulumu yerine Gecko Linux da deneyebilirsin live olarak.
https://geckolinux.github.io/
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Apeiron

Alıntı yapılan: eronis - 23 Ağustos 2018 - 20:59:25
Ubuntu tabanlı dağıtımlarda kernel pek farketmiyor. openSUSE yada Fedora denedin mi ?
openSUSE kurulumu yerine Gecko Linux da deneyebilirsin live olarak.
https://geckolinux.github.io/

Gecko Linux denedim şimdi yine acpi ve firmware bug hatası verdi. Sanırım benim flash diskimde de sorun var önceden hep rufus ile yazdırıyordum gecko linuxu Etcher ile yazdırdım, yazma bitince 1 tane hata verdi. Bu arada söyleyeceğim ne kadar mantıklı bilmiyorum ama şuana kadar saydığım bütün linux dağıtımlarını virtualbox üzerinde kurduğum da hiçbir hata ile karşılaşmıyorum sonuçta orada da farklı bir cpu baz alınmıyor.

Edit: Bugün OpenSuse denedim kurulum sırasında herhangi bir hata vermedi fakat reboot ettikten sonra yine acpi ve fireware bug hatası verdi. Doğrusunu söylemek gerekirse bu iş için daha fazla uğraşmayacağım yeterince vaktimi aldı zaten, çözümü olduğunu düşünmüyorum.