Ubuntu 18.04 LTS intel i7 8.nesil işlemcilerde Yükleme Sorunu

Başlatan EinsTankado, 20 Ağustos 2018 - 13:29:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EinsTankado

Merhabalar,
Pc'm i7 8.nesil işlemciye sahip. Ubuntu'nun 18.04 ve 16.04  sürümlerinin ikisini de indirip hem rufus hemde LinuxLive USB Creator ile bootlayıp yüklemeyi başlattım. Her seferinde install ekranındaki ubuntu ekranında yada dil ve klavye seçme ekranında donup kaldı. Daha sonra forumlarda araştırdım. Boot satfasında "e" tuşuna basıp oradan değişiklik yapıp kurulumu başlattım bu seferde ubuntuyu dene kısmında açılıp kurulumu yaptım fakat bu seferde grub yüklemesinde sıkıntı oldu tam onu hallettim derken sistemi şeçip ubuntuyu açıyorum. Parola ekranı geliyor parolamı girince destop arayüzü gelmiyor orada takılıp kalıyor. Bu durumun işlemciden kaynaklandığını düşünmeye başladım. Acaba yeni bir nesil olduğu için optimizasyonlar da sıkıntı mı var? Yada genel olarak benim PC de gözden kaçırdığım yada atladığım bir durum mu söz konusu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

erkan.unluturk

yeni cihazlarda donanım deskteklenmediği için bazı sıkıntılar yaşanabiliyor, ubuntu kursan da ya ses görünmeyecek ya da varsa kablosuz ağ, bluetooth vs. 2016 da çıkan hp marka ikisi bir arada pcnin ses sorunu daha yeni çözülmüş gibi görünüyor  :)

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54878.msg623705#msg623705

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/alsa-driver/+bug/1561278

yani yeni alırken freedos sistem altında ubuntu sertifikalı cihazları (dell marka cihazlar) almayınca uğraştırır.

laz61

Sorun tamamen lts kernelden kaynaklı. Arch linuxu kurabilirsiniz. Kurulum sırasında lts kernel yerine, normal en güncel Kernel sürümünü kullanın.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

speakerXXL

Ubuntu 18.04 ile işlemciden kaynaklı sorun yaşamazsınız. Sistemi nomodeset değişkeni ile başlatıp kurulum deneyin ve kurulum sırasında Grub ile ilgili sorun yaşamamak için internet bağlantısını kapatın. Eklenti, dil ve güncelleme işlemleri kurulum sonrasında da yapabilirsiniz.

Sisteminizde NVidia GPU varsa, kurulum sonrasında burada anlatılanları uygulayın.