[Çözüldü] masaüstünde aynı anda iki klasör açamama sorunu

Başlatan ilksumat, 18 Ağustos 2018 - 12:53:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar bu lubuntu masaüssünde aynı anda iki klasör açılmıyor. Mesela bir klasörden bir dosyayı sürükleyip öbür klasöre vereceksiniz, ama iki klasör aynı anda masasüstünde görünmüyor. Bu benim için bir zorluk. Nasıl çözülebilir? Teşekkürler şimdiden.

Mitsukuni

Merhaba.

Hangi dosya yöneticisini kullanıyorsunuz?
Dosya yöneticisini hangi arayüzle açıyorsunuz (menü, dmenu, rofi vb.)?
İki ayrı uçbirim üzerinde dosya yöneticisini çalıştırıp deneyebilir misiniz?

ilksumat

PCManFM kullanıyormuşum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2018 - 16:26:12

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 18 Ağustos 2018 - 13:36:54
Merhaba.

Hangi dosya yöneticisini kullanıyorsunuz?
Dosya yöneticisini hangi arayüzle açıyorsunuz (menü, dmenu, rofi vb.)?
İki ayrı uçbirim üzerinde dosya yöneticisini çalıştırıp deneyebilir misiniz?

İkinci ve üçüncü sorularınıza cevap yetmeye bilgim yetmiyor.  :-\ İzah edebilirseniz?

Mitsukuni

Alıntı yapılan: ilksumat - 18 Ağustos 2018 - 16:24:59
İkinci ve üçüncü sorularınıza cevap yetmeye bilgim yetmiyor.  :-\ İzah edebilirseniz?
Sorun değil.

Demek istediğim dosya yöneticisini masaüstündeki simgeye tıklayarak mı açıyorsunuz ya da Lubuntu'nun menüsü üzerinden mi? Ya da kullandığınız herhangi bir başlatma programcığı -ki anladığım kadarıyla kullanmıyorsunuz- aracılığıyla mı?
(Ayrıca iki ihtimali de bir deneyebilir misiniz?)

Üçüncü olarak da, iki ayrı uçbirim penceresi açıp ikisinde de ayrı ayrı bu komutu çalıştırın, iki ayrı dosya yöneticisi penceresi açılması lazım. Duruma göre değerlendirmede bulunacağım çünkü.
pcmanfm

ilksumat

Massaüsütünden ve lubuntu menüsünden, ikiside yani.

Verdiğiniz komutları yaptım ve ikiside çalıştı...

Mitsukuni

PcmanFM'den ziyade başlatıcı sorunu gibi duruyor.

Lubuntu menüsü nasıldı şu an hatırlayamıyorum ancak dosya yöneticisinde sol taraftaki panelden Uygulamalar'a girip Sistem Araçları altında Dosya Yöneticisi'ne sağ tıklayıp Özellikler'den düzenlemenizi isteyeceğim sizden. Masaüstü Girdisi sekmesinde çalıştırılacağı komut oluyor. Oradaki komutu pcmanfm -n değiştirip deneyebilir misiniz?

Orada hangi komut yazıyor sizde acaba? Doğrudan pcmanfm mi yoksa exo-open ile başlayan bir komut mu mevcut?

ilksumat

Dosya yönetisi bende

Uygulamalar
Donatılar

buradan çıkıyor. PCManFM yazıyor.

Sağ tıklayınca komut

pcmanfm %U

Değiştireyimmi?

Mitsukuni

PCManFM kısayolunda bir sorun yok. Muhtemelen sizin yaşadığınız sorun genel dosya yöneticisi kısayolu ile alâkalı. Bunu değiştirmenize gerek yok.

Yine aynı yerde, yani Uygulamalar altında, muhtemelen Donatılar bölümünde (sizde farklı bir kategoride olabilir) Dosya Yöneticisi isminde ayrı bir kısayol daha olması lazım. Genel dosya yöneticisi kısayolu yani.
O kısayolun çalıştırma komutu
exo-open --launch FileManager %u

Sorun burada olabilir.
O komutu
pcmanfm %U ile değiştirip bir deneyin. Muhtemelen sorununuz düzelecektir.

ilksumat

Terminalden şöyle yaptım ve şu çıktı aldım:

exo-open --launch FileManager %u

Command 'exo-open' not found, but can be installed with:

sudo apt install exo-utils

Şimdi öbür komutu yine terminalemi yazayım?

Mitsukuni

Terminal için kastetmemiştim aslında ama exo-utils in yüklü olmadığını öğrenmiş olduk. Bu durumda eğer komut o şekilde olsaydı hiç açılmaz ve hata verirdi sanıyorum.

Öncelikle uygulama kısayollarının olduğu yerde ismi Dosya Yöneticisi olan kısayolu bulmanızı isteyeceğim ama içinde PCManFM geçmesin, sadece Dosya Yöneticisi. Ona sağ tıklayıp özelliklerindeki komutu
pcmanfm %U ile değiştirip deneyin.

ilksumat

Donatılardaki kısa yolu evet buluyorum ama Dosya yöneticisi PCManFM yazıyor.

Mitsukuni

Bende Sistem Araçları ve Donatılar altında ayrı şekilde iki kısayol. Sizde de o şekilde olabilir mi acaba?

Sağdaki kısayoldan olması lazım.

ilksumat

Sistem araçlarında dosya yöneticisi yok bende. Yalnız benimki lubuntu. Öyle bir fark olabilirmi?

illedelinux

ilksumat, Linux tarihinde en ilginç sorun bula bula seni bulmuş :)
Dosya yöneticisi açıkken f3 tuşuna tıklarsan dosya yöneticisi tek pencerede iki tane olur, dosya taşımak için ayrı ayrı açman gerekmez.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Mitsukuni

Lubuntu ve Manjaro arasında elbet farklılıklar var ancak bu kısmın benzer olması lazım. Sonuçta Lubuntu'nun menüsü de masaüstündeki kısayol da buradaki komuta göre hareket ediyor. Oradaki kategorilerden herhangi birinde var mı bir bakabilir misiniz? Varsa dediğim şekilde düzenleyip bir deneyin.

@illedelinux O da bir çözüm tabi, burada bulunsun. Gerekirse masaüstüne bash betiği de yapılabilir ama önce bir sorunu kökten çözmeye çalışalım. :)

ilksumat

Hocam valla dediğiniz gibi yaptım oldu (f3 formülü). Ama bütün açıklamalar ve bütün yardımlar için çok teşekkürler.

En ilginç sorun derken bende daha ne sorunlar var.  Mesela kurbanlık olduğunu anlayan koyun gibi kaçıp üst veya alt satıra, veyahut aynı satırda başka yere atlayan harfler, ve daha neler neler.

İyiki varsın bilgili forum!

Mitsukuni

Alıntı yapılan: ilksumat - 19 Ağustos 2018 - 13:09:49
Hocam valla dediğiniz gibi yaptım oldu (f3 formülü). Ama bütün açıklamalar ve bütün yardımlar için çok teşekkürler.

En ilginç sorun derken bende daha ne sorunlar var.  Mesela kurbanlık olduğunu anlayan koyun gibi kaçıp üst veya alt satıra, veyahut aynı satırda başka yere atlayan harfler, ve daha neler neler.

İyiki varsın bilgili forum!

İşinizi gördükten sonra önemli değil ancak yine de aynı durumu yaşayabilecek başkaları için de çözüme ulaştırabilseydik güzel olurdu.

Ayrıca @ilksumat yeniden kurulum yapmak isteyebilirsiniz eğer o tarz sorunlarınız varsa. :)

ilksumat

Çok sağolun hocam. Şimdilik bir es vereyim. Epey meşgul ettim zaten.

Çözüldü etiketi yapıyorum.

Mitsukuni

Rica ederim.

Sorun değil ayrıca, (şahsen ortalıklarda çok görünmesem de) elimizden geldiğince yardım etmek için buradayız. :)