Takas Alanı kaç GB Olmalı?

Başlatan kafr, 13 Ağustos 2018 - 20:08:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafr

Arkadaşlar merhaba,

Bilgisayarım 16GB RAM'e sahip. Takas alanı için disk bölümlendirmesini kaç GB yapmam gerekir?

marslı

Alıntı YapBilgisayarım 16GB RAM'e sahip
Sisteminizin kolay kolay takas alanına başvuracağını sanmıyorum ama 1 GB bence yeterli

.py

sistem sizin yerinize ram üzerinde swap alanı oluşturuyor. ram üzerindeki swap bloklarını görmek için aşağıdaki kodu kullanın. 16gb raminiz var ise disk üzerinde ayrıyeten swap oluşturmanıza gerek yoktur.

cat /proc/swaps

sudo lsblk | grep SWAP

gecegezen

Eğer bilgisayarını uykuya alma özelliğini kullanmayacaksan insanlar genelde kullanmıyor o zaman gerek yok bence. 16gb bir bilgisyarada takası varsayılan ayarlarla ubuntu 6 gb falan dolduğu zaman kullanmaya başlarki o bile çoğu zaman gerekmez.Ben kişisel olarak ram+1gb gibi bir değer kullanıyorum sebebi ise varsayılan ayarları değiştirdim swap nerdese hiç kullandırtmıyorum ve uyku durumları için swap alanı oluşturdum birde hdd kullanıyorum. yer sıkıntım yok. Bu rakamlarında çok büyük olduğunu düşünüyorum. ama hdd sonuçta kullanmadığım alan
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

D@bbe

[mention=640717]@kafr[/mention]
ram miktarı kadar olması yeter...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

.py

[mention=640759]@D@bbe[/mention] 16 gb rami var gerek bile yok. swap nedir bence siz bu konuyu bir araştırın.

laz61

Alıntı yapılan: .py - 14 Ağustos 2018 - 21:37:10
[mention=640759]@D@bbe[/mention] 16 gb rami var gerek bile yok. swap nedir bence siz bu konuyu bir araştırın.

Swap takas alani olarak geçiyor, ram bellek dolduğunda swap üzerine yazmaya başlıyor geçici olarak. Fakat bazı durumlarda ram alanı tamamen dolmasa bile aynı anda birden fazla uygulama ile meşgul olunduğunda swap alanı kullanılmaya başlıyor.
Tabi sizin ram 16gb çift kanal oldugunu varsayarak swap kullanımına ihtiyaç duymayabilir.
Tek slot ram kullananlara swap alanı oluşturmasını tavsiye ederim.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

kafr

Alıntı yapılan: laz61 - 14 Ağustos 2018 - 21:42:09
Alıntı yapılan: .py - 14 Ağustos 2018 - 21:37:10

Swap takas alani olarak geçiyor, ram bellek dolduğunda swap üzerine yazmaya başlıyor geçici olarak. Fakat bazı durumlarda ram alanı tamamen dolmasa bile aynı anda birden fazla uygulama ile meşgul olunduğunda swap alanı kullanılmaya başlıyor.
Tabi sizin ram 16gb çift kanal oldugunu varsayarak swap kullanımına ihtiyaç duymayabilir.
Tek slot ram kullananlara swap alanı oluşturmasını tavsiye ederim.

Çİft slot sanıyordum ama değilmiş. İçini açıca fark ettim. Slot'un teki boş. Normal kurulumda (Elle bölümlendirme yapmadan) kendiliğinden 4GB takas alanı bölümlendiriliyor. Bende 4GB bölümlendirsem yeterli olur mu sizce?

.py

[mention=640790]@kafr[/mention]
cat /proc/swaps
çıktı nedir?

bunu neden soruyorum 16 gb raminiz olduğu için linux otomatik swap oluştuyuor ram üzeirnde bunu öğrenmeye çalışıyorum

kafr

Alıntı yapılan: .py - 15 Ağustos 2018 - 14:07:00
cat /proc/swaps
çıktı nedir?

bunu neden soruyorum 16 gb raminiz olduğu için linux otomatik swap oluştuyuor ram üzeirnde bunu öğrenmeye çalışıyorum

Şu an Linux kurulu değil maalesef.

marslı

Yahu arkadaşlar, 16 GB ram için neyin takas alanını tartışıyoruz? 1 GB olarak belirle, ileri de boyutu düzenleyebilir, istersen yeniden boyutlandırabilirsin. Olmadı takas alanına başvurması gereken düzeyi %80-90 olarak ayarlarsın, sistem kolay kolay swapa başvurmaz. Bu 16 GB Ram'in kolay kolay dolacağını sanmam. 

FireSwords

Nasıl kullanacağına bağlı, hibernation(askıya alma demiyorum çünkü bazı dağıtımlar "sleep" modunu askıya almak diye çeviriyor, yanlış anlaşılma olsun istemiyorum benim bahsettiğim ram durumunu diske kaydederek kapatmak) özelliğini kullanacaksan en az 16 GB ayırman gerek. Ancak benim hibernation ile işim olmaz diyorsan hiç ayırmasan da olur.

D@bbe

swap ram miktarında olacak minumum değer 4GB ram için 4GB oluşturun zaten o şekilde öneriyorlardı... 16GB ram olunca 16GB swap olmazı nereden çıkarttılarsa...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

.py

Linux otomatik ram üzerinde swap oluşturuyor.

cat /proc/swaps
Filename                Type        Size    Used    Priority
/dev/zram0                              partition    1019484    0    5
/dev/zram1                              partition    1019484    0    5
/dev/zram2                              partition    1019484    0    5
/dev/zram3                              partition    1019484    0    5
/dev/zram4                              partition    1019484    0    5
/dev/zram5                              partition    1019484    0    5
/dev/zram6                              partition    1019484    0    5
/dev/zram7                              partition    1019484    0    5

linux 16 Gb' ın 8 ini otomatik olarak swap için kullanmış bu teknoloji ne kadar performansı artırıyor o konuyu bilmiyorum. zram teknolojisi istenirse durdurulabiliniyor.  böyle bir teknoloji var linuxta ben sabahtan beri onu anlatmaya çalışıyorum. çift slot ram kullanan bilgisayarlardamı geçerli yoksa tek slot içinde geçerlimi bu teknoloji o konuda bilgim yok.