docs.xfce.org site bölümünün Türkçeye çevrilmesi

Başlatan programmer, 31 Temmuz 2018 - 20:30:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

programmer

Arkadaşlar ben, xfce forumunda docs.xfce.org'u Türkçeye çevirmek istediğimi belirttim. bugzilla.xfce.org'da bug açmamı söylediler.  Kabul edilir tahmin ediyorum. Açtığım bug burada, forumda açtığım gönderi ise şurada. Katılmak isteyen arkadaşlar, ilgili linkleri kullanabilir. Çeviri konusundaki fikir alışverişlerini forumdaki gönderi üzerinden yapabiliriz.

dev_man

Çeviriyi nereden ve nasıl yapacağız? Bug linki yeterlimi fazla inceleyemedim

.py

programmer

Ben de yeniyim bu konuda login linki var ama signup linki yok sitede. Bug sadece konunun resmiyet kazanması için.  Ya hesap açacaklar. ya da çeviriyi editörler yerleştirecek tahmin ediyorum .
Xfce'nin kendisi için ise po dil dosyalrının gönderilmesi için transfex çeviri platformu kullanılıyor (https://www.transifex.com/xfce/). Eğer xfce'nin yeni sürümlerini çevirmek isterseniz buraya da üyhe olmanız gerekiyor.  Ama sitenin editörleri farklı sanırım.
Xfce çevirisine ise transifex sitesine üye olduktan sonra hemen başlıyabilirsiniz. Bir tek Thunar %98'lerde diğerleri çevrilmiş. po dosyasını siteden indirdikten sonra
sudo apt-get install poedit
ie poedit'i kurup onunla çalışabilirsiniz. Webin nasıl düzenleneceğini ise forumdan öğreneceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2018 - 22:24:01

Xfce web siteleri de aynı sistem üzerinden çevriliyor. İlginç olan Türkçe çevirinin %100 yapıldığı ama hiçbirinin onaylanmamış olduğunu gördüm (https://www.transifex.com/xfce/xfce-www/languages/) Ama en azından ana sayfa Türkçe geçilmiş. transifex'deki site po'ları docs bölümünüde kapsıyor mu bakacağım.
Bu dosyalraı terminalden çekmek için bir istemci geliştirmiş transifex. Sadece yeni bir proje yaratırken transifex sitesine ihtiyacınız var, istemciden bunu yapamıyorsunuz. Ama var olan projeler için po dosyalrını push pull yapmak için terminalden istemciyi kullanabilirsiniz. Bunu kurmak için ubuntu'da

sudo apt-get install python-pip && sudo pip install transifex-client

komutları yeterli. Biraz çalıştıktan sonra clientın kullanılmasını anlatacağım. 6 komuttan ibaret zaten, init, push, pull, config, status,delete
Burada anlatıyor istemci komutlarını.

programmer

po dosyasını düzenledim, eski ve yeni halini gdrive attım. tabii transifex.com'a da yenisini yükledim. Bakıp fikirlerinizi söylerseniz memnun olurum.

po dosyaları