Manjaro mu Antergos mu?

Başlatan kafr, 29 Temmuz 2018 - 20:11:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafr

Arkadaşlar merhaba,

Manjaro yada Antergos dağıtımlarının Deepin arayüzünü kullnamak istiyorum ancak kararsız kaldım. Bu 2 dağıtım arasından hangisini önerirsiniz. Farkları neler bilgi verebilir misiniz?

cosmicowl

Manjaro kullanmış biri olarak, antergosdan daha kolay kaynak bulabileceğiniz bir dağıtım olduğunu düşünüyorum. İkisi de arch linux tabanlı olduğundan pekte bir farkları yok :) Bu arada, bilgisayarınızın donanım özellikleri iyi değilse deepin masaüstü kullanmayın derim.
http://archman.org/forum/index.php?topic=1514.0 bu sayfayı okursanız daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

kafr

[mention=640268]@cosmicowl[/mention]

Manjaro'yu usb den denedim bir sıkntı yaşamadım. Anladığım kadarıyla Antergos daha sade Manjora'ya göre. HP (Bilgisayarım HP marka değil.) ile ilgili program vs. var anlamadım. Yani gereksiz bir çok program var gibi. Bilgisayarımın özellikleri gtx1050ti, 16gb ram, i7 7700HQ

Kurulum esnasında yada kurulduktan sonra ekran kartı sürücüsüyle ilgili yapmam gereken bir şey var mı?

cosmicowl

Gereksiz paket olduğunu düşünüyorsanız manjaro minimal iso yükleyebilirsiniz. Kurulum sırasında sürücüler için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Kurulumdan sonra sorun olursa yeniden konu açabilirsiniz. Bu arada archmana da bir bakın bence ilginizi çekebilir :)

kafr

[mention=640272]@cosmicowl[/mention]

Tamamdır, teşekkürler :)

decent

kafr

[mention=640275]@decent[/mention]
O kadar net mi  :D

decent

.py

[mention=640266]@kafr[/mention] hepsinin kendine göre sorunları var ama; az sorun istiyorsanız manjaro tercih edilmeli

Mecnun

Dostum görsellik istiyorsan Manjaro derim. Arch kadar olmasa da derince özelleştirilebiliyor. Antergos daha sade. Görsellikten biraz daha uzak. Ama kullanım kolaylığı vs. diyorsan ikisi de neredeyse birbirinin aynısı bu konuda. Sadece Manjaro'nun deposu biraz daha geniş. AUR'u da kullandın mı yok yok denebilecek bir hale gelir. Ayrıca Manjaro hem geliştirici, hem de son kullanıcı dostu bir işletim sistemi. Yani kodlama, programlamayla uğraşıyorsan Manjaro senin için idealdir. Ama gözlemlerime göre Antergos daha çok son kullanıcıyı hedefliyor gibi. Antergos'u çok kullanmadım, yanılıyorsam düzeltin  :)
Allah kula yakın, kul da Allah'a..

TriaSirax

Alıntı yapılan: Mecnun - 25 Ağustos 2018 - 19:37:01
Dostum görsellik istiyorsan Manjaro derim. Arch kadar olmasa da derince özelleştirilebiliyor. Antergos daha sade. Görsellikten biraz daha uzak. Ama kullanım kolaylığı vs. diyorsan ikisi de neredeyse birbirinin aynısı bu konuda. Sadece Manjaro'nun deposu biraz daha geniş. AUR'u da kullandın mı yok yok denebilecek bir hale gelir. Ayrıca Manjaro hem geliştirici, hem de son kullanıcı dostu bir işletim sistemi. Yani kodlama, programlamayla uğraşıyorsan Manjaro senin için idealdir. Ama gözlemlerime göre Antergos daha çok son kullanıcıyı hedefliyor gibi. Antergos'u çok kullanmadım, yanılıyorsam düzeltin  :)
Aslında Antergosun deposu çok daha geniş ve günceldir çünkü direk arch depolarından çekiyor. Manjaro kendi deposuna sahip olduğu için güncellemeleri daha yavaş alıyor. (Yanlışım varsa düzeltin bende pek manjaro kullanmadım okuduklarım bu yönde)

cosmicowl

[mention=641336]@TriaSirax[/mention] Sanırım AUR(arch user repository) dan bahsediyorsun. Bu depo arch tabanlı bütün dağıtımlara eklenebilir, manjaroda varsayılan olarak gelmiyor. Ayrıca dediğin gibi çok geniş bir depo :)

TriaSirax

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2018 - 11:08:17

Alıntı yapılan: cosmicowl - 02 Eylül 2018 - 14:41:17
[mention=641336]@TriaSirax[/mention] Sanırım AUR(arch user repository) dan bahsediyorsun. Bu depo arch tabanlı bütün dağıtımlara eklenebilir, manjaroda varsayılan olarak gelmiyor. Ayrıca dediğin gibi çok geniş bir depo :)
yok hocam aurdan bahsetmiyorum bildiğiniz dağıtımların depolarından bahsediyorum

cosmicowl

[mention=641356]@TriaSirax[/mention] Antergos kullanmadığımdan bilmiyorum doğrudur :)

meda

Antergos daha sade bir o kadar Arch tabanına sadık sıfırdan Arch kurmaya üşenen benim gibi adamlar için ideal. Kullandığı araçlarda benzer. Antergos kuralı 2-3 ay oldu KDE ile şimdilik iyi gidiyor. Manjaro ise kendi depoları mevcut, güncellemeleri daha geç alıyor Antergos'daki bazı araçları yazan ekip olduğundan kullanılabilir. Görsellik ve pek çok Mint gibi hazır gelir.

Arch depo ve sadelikten yanaysan Antergos. XFCE kullanınca simge seti özelleştirmesiyle falan filan daha bütünsel dağıtım. Manjaro bazen ortalama ayda 1 güncellemelerde depo hatası aldığım olurdu şu an bilmiyorum belki düzeltmişlerdir. Nihai kararda her iki dağıtımı da deneyimleyip neticelendirebilirsin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

illedelinux

Antegos minimal kalıbının Cnchi adında sakat bir kurucusu var, genelde çöker, yıllardır halen beta diye geçer, onun dışında çok güzel bir dağıtım. Kurulumda çeşitli oturum, AUR depoları ve bazı yazılımları seçme şansı veriyor, en çok burasını seviyorum, zaten paket sıkıntısı yok denecek kadar azdır.
Manjaro ile yıllardır bir türlü aram iyi gitmedi, ya kurulumda çöker ya da güncellemede çöker, nadiren sorun çıkarmadığı olmuştur. Manjaro'nun sevmediğim bir tarafı da sisteme hakim olmak istiyor, bu da kullanıcıya özelleştirme şansını zor hale getiriyor.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...