Archman Trible JWM

Başlatan illedelinux, 26 Temmuz 2018 - 17:24:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

İsmini Archman Trible JWM  (Archman Üçlü JWM) koyduğum bu çalışma üç aylık yoğun uğraştan sonra nihayet kullanıma hazır hale geldi. tulliana ustamızın çalışmayan sanal makine için önerdiği Bios çözümü olmasaydı belki de çıkmayabilirdi, çünkü kullanıma hazır hale gelmesi için gerçek ve sanal makinede test etme zorunluluğu bulunuyor, bunun için tulliana'ya teşekkür ederim.
Bu çalışmanın uzun sürmesi aynı şekilde çok uğraştırması farklı ve ilginç özelliğine dayanıyor.
Bütün cazibe merkezini menüde bulunan Various (special) (Çeşitli (özel)) sekmesinde topladım.
İlk defa sh ve python dosyalarıyla çalıştığım için bu kalıbı diğerlerinden daha fazla test süzgecinden geçirme durumunda kaldım. Sonuçta kullanışlı, özellikli üçlü bir oturum meydana geldi.
Pcmanfm, Normal, Minimal şeklinde üç farklı oturum bulunuyor, bu kalıbın en ilginç yanı üç oturumun da JWM olmasıdır.

Üçlü oturumun farkı ve özelliği nedir?

Aralarında çok bir fark olmasa da mevcut farklar daha ziyade sistem kullanımına ve kullanıcının tercihine dayanıyor.
Pcmanfm oturumunda masaüstünü kullanabilirsiniz, masaüstüne simge atayabilir ve arka plan resmini yine Pcmanfm ile belirleyebilirsiniz.
Masaüstünü kullanmak istemezseniz sistem kaynağını biraz daha az kullanacağından Normal oturuma geçebilirsiniz.
Minimal oturum ise adı gibi Minimal oturuma geçtiğinizde temel bileşenler dışında sistemde hiç bir şey çalışmaz, bu yüzden sistemi en az kullanan oturumdur.

Various (special) sekmesindeki özellikler nelerdir?

Minimal oturum görüntüsü.

Bu sekmedeki özellikler şunlardır:

1- JWM Trible Session, bilgisayarı yeniden başlatmadan veya çıkış yapmadan, olduğu yerde 2 saniye içinde oturumlar arası geçiş yapmak için.
2- Themes, sekiz farklı renkte sistem temasını tek tık ile değiştirmek için.
3- Hide/Show Objects, yedi farklı objeyi çalıştırmak veya kapatmak için.
4- Panel Top/Bottom, Paneli alta veya üste almak için.
5- Disk Auto/Manuel, disk bölümlerini tek tık ile parola sormadan açmak veya parola sormasını sağlamak için.
6- Root, Dosya yöneticisi ve terminalde tek tık ile Root olmak için.
7- GNU/Linux Links, Archman ve JWM için herhangi bir yardım almak için.

Bunların dışında Exit sekmesindeki  açılır pencereyi hafif ve kullanışlı olması için tasarladım.
Ayrıca masaüstünü işgal etmemesi için Conky yazılımını panele entegre ettim.
Bazı ufak-tefek ek özellikler uyguladım.
Yukarıda bulunan ilk resim Pcmanfm oturumuna ait, hemen üstteki resim Minimal oturum, alttaki resim ise normal oturum.

Normal oturum görüntüsü.

Bu çalışmanın videosunu izleyebilirsiniz.
  https://gnulinuxfree.blogspot.com/2018/07/archman-trible-jwm.html

Buradan indirin.
https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2018-07/community/jwm/

Diğer bilgiler için.
http://archman.org/forum/index.php?topic=2823.msg18812;topicseen#msg18812 

Ayrıca bu çalışma beğenilirse buna benzer Openbox kalıbı yapmayı düşünüyorum, deneyen arkadaşlar olumlu olumsuz geri dönüşlerde bulunmayı ihmal etmeyin.
Hepimize hayırlı olsun.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...