[Çözüldü] Ubuntu 16.04 Siyah Ekran Hatası

Başlatan erkan95, 20 Temmuz 2018 - 09:59:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erkan95

Ekran parlaklığı değişmiyor. Yalnız şöyle * bir şey var; ben ubuntuya girerken grubda ubuntuyu seçersem siyah ekran hatası alıyorum. ctrl+alt+f1 ile terminal geliyor o ekrandaki terminalde fn tuşları çalışıyor. orda da login istiyor sonrasında şifre soruyor ama masüstüne nasıl girceğimi bilmiyorum, terminal ekranında kalıyorum.
normalde ise recovery moddan giriyorum orda siyah ekran hatası almıyorum ve işletim sistemi açılıyor ancak bu sefer de ekran parlaklığı ayarlanmıyor.
nvdia ile ilgili bir sorun olabilir mi? işletim sistemini kurduktan sonra herhangi bir driver falan yüklemedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Temmuz 2018 - 10:01:06

Bilgisayarda çift ekran kartı var intel ve nvidia gtx 1050.
Laptop modeli cb 008nt
Normal bir şekilde ubuntuya neden giremiyorum boot yükleme menüsünden ya da recovery modda neden girebiliyorum da fn parlaklık değişmiyor?

speakerXXL

Sistemi kurtarma kipi ile açıp, aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak Nvidia sürücüsü kurulumunu gerçekleştirmeyi deneyiniz. (Not: Aşağıdaki komutlarla Nvidia-settings paketini PPA deposundan güncelleme almaması için kilitledik, PPA deposundaki paket sorun çıkartabiliyor.)

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update
sudo apt hold nvidia-settings
sudo apt install nvidia-390
sudo apt install --reinstall nvidia-prime nvidia-settings

Ardından aşağıdaki komutlarla Nvidia güç yönetimi için gerekli açılış değişkenlerini uygulayıp sistemi yeniden başlatınız.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2009\""' | sudo tee  /etc/default/grub.d/nvidia-acpi.cfg
sudo update-grub

erkan95

Söylediklerinizi yaptıktan sonra sorunum çözüldü, siyah ekran hatası almıyorum artık ve ubuntu kısmından girebiliyorum. yani recovery moda ihtiyaç duymuyorum. ekran parlaklığı zaten önceden ubuntu bölümünde ayarlanabilir olduğu için ekran parlaklığı sorunu da kalmamış oldu böylece.

Empat

Sorununuz çözüldüyse konu başlığını [Çözüldü] olarak etiketlemenizi rica ediyoruz. [Çözüldü] etiketlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız öğrenmek için buraya tıklayın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!