Ubuntu 16.04 Kurulum Sorunu

Başlatan denzkyl, 20 Temmuz 2018 - 01:44:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

denzkyl

Merhaba arkadaşlar. Heves ettim ubuntu kurup denemeye. 2 gündür saç kalmadı uğraşa uğraşa. Sorunum şu :

İndirdiğim isoyu flasha yazıyorum. Boot menude flashımı göremiyorum sadece harddiskim görünüyor. Flashın içini de kontrol ettim. Dosya boyutu : 1,52 gb. Fat32. Sandisk Bellek

Yaptığım şeyler : Çok kez restart atıp denedim. İsoyu silip tekrar yükledim. Farklı flash yazma programları kullandım ancak çözemedim.

Anakartım Gigabyte P35-S3G

Edit: Sorunu çözemedim. DVD kullanarak kurdum. Konuyu kilitleyebilirsiniz

Edit : Konuyu yanlış yerde açmışım galiba. Taşırsanız sevinirim kusura bakmayın.

Şimdiden teşekkürler

.py

bios level usb ve  UEFI'yi enabled olmalı.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

denzkyl

Dostum ben kurcaladım biraz o kısım bende yok. Bak ben sana atayım fotoğrafları bios menusünün.

Ben burdan advanced bios features'a girdim

Bu sayfadan da Hard disk boot priority'e girince  flashı göremiyorum

Empat

Flash belleği başka bir usb girişine takmayı deneyin. Yine aynı sorun olursa, flash belleğin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Hard diskinizde başka bir işletim sistemi yüklü değilse, internet kafe vb. bir yerde deneyebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

denzkyl

Dostum konuyu okumadan yazmasaydın keşke. Flash diski boot ettim. Disk çalışıyor. Arabamda kullanıyorum müzik dinlemek için. İçindeki boyutu da yazmıştım da görmemişsin herhalde. Dediklerini yaptım. Farklı bi sıkıntı var

seyitozen

First Boot Deviceden USB HDD veya USB FlashDisk seçeneği varsa onu seçmeyi denedin mi?

ethernity

Acaba anakartın USB Boot özelliğinin olmaması söz konusu olabilir mi? Çünkü BİOS arayüzüne bakınca eski bir anakart olduğu düşüncesine kapıldım.

programmer

Hızlı boot özelliliğini kapatın, usb bellek takılı iken "First Boot Device'da Enter'e basınca usb belleği görüyor  musunuz? veya"USB Disk seçeneği  de usb bellekten açar. Daha garantiye almak için ikinci ve üçüncü boot device'ları disable'a getirin bir deneyin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Temmuz 23, 2018, 20:13:24

Alıntı yapılan: ethernity - 23 Temmuz 2018 - 14:18:14
Acaba anakartın USB Boot özelliğinin olmaması söz konusu olabilir mi? Çünkü BİOS arayüzüne bakınca eski bir anakart olduğu düşüncesine kapıldım.
2007 yılı çok eski sayılmaz. usb'deb boot özelliği illaki vardır ve bütün usbler birden bozulmuş olamaz. Sakin olup tekrar deneyin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2018 - 21:28:13

Bende de var böyle bir sistem P4 anakartı benimki, belki daha eski, hem USB 1,hem USB 2.0 slotları var. Sanrını USB 1.1 slotlarına takınca, USB'den açmıyor. Ama USB 2.0 slotlarında açıyor. İlk önce anlamamış  USB'den boot desteklemiyor sanmıştım.
Bir daha kontrol ettim. "Hard Disk  Boot Priorty" yani USB'yi doğru yerde arıyorsunuz. USB 2.0 Enabled /Disabled ayarı varmış. Onun Enabled olduğundan emin olun.

denzkyl

Hocam o dediğiniz usb2.0 boot enabled ayarını nerden açacam ben kurcaladım yok öyle bir ayar benim anakartta. Yardımcı olsanız sevinirim. DVD ile deniyecem son şans

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2018 - 12:11:58

Arkadaşlar DVD den kurdum. Sorunun kendisini halledemedim de yapacak bişey yok. Teşekkürler herkese

ethernity

Alıntı yapılan: denzkyl - 24 Temmuz 2018 - 11:53:25
Hocam o dediğiniz usb2.0 boot enabled ayarını nerden açacam ben kurcaladım yok öyle bir ayar benim anakartta. Yardımcı olsanız sevinirim. DVD ile deniyecem son şans

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2018 - 12:11:58

Arkadaşlar DVD den kurdum. Sorunun kendisini halledemedim de yapacak bişey yok. Teşekkürler herkese

"Integrated Peripherals" kısmına baktınız mı? Sanırım oralarda bir yerde olacak.

programmer

Onu bilemiyorun ben olduğunu burdan öğrendim. Birisi de Sun usb'nin olmadığını başka markaların olduğunu söylemiş.  Verdiğim linki bir incele istersen. firmware upgrade'i var mı onu da incelersen iyi olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Temmuz 25, 2018, 10:21:04

Integrated Peripheral'de diyor linkte.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Temmuz 25, 2018, 10:24:26

verdiğim linkteki model biraz farklı yalnız. Benimki de farklı bir marka. biros'lar Award ise benziyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Temmuz 2018 - 10:36:38

Aman sakın yanlış anakartın biosu ile güncerllelnmeyin ankart açılmaz olur. Vereceğim link Revizyon 1 ankart için. 5 tane bios güncellmesi çıkmış ama hiçbiri USB ile ilgili görünmüyor. yani USB'yi gördürmeniz için bios güncellemesi yapamak şart değil gibi. Daha sonra belki yaparsınız. elektirk kesilmesine karşı önlem almak tavsiyemdir. Denk gelir bios günvcellemesi anınında kesilerse anakart açlımayabilir.
http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-p35-s3g/#support-dl

localhost

USB Bot yeri. Integrated peripherals>Legacy USB>USB Controller>USB Storage    enabled yapman lazim. Eger USB dogru yazildiysa, BIOS ekraninda F12 ye bastiginizda menüden USB HDD yi sectiginizde acilmasi gerekir. Anakartin biraz tuhafligi var. Her USB Stick ile acilmadigi(BOOT) tesbit edilmis. Belki sizde ki USB Stickte ayni sebepden dolayi calismiyordur. Yinede siz sorunu DVD ile cözmüssünüz. Bence deneme yapacaksaniz Ubuntu'nun en son sürümünü kurun.
Linux LPIC1 - MCSA