Ubuntuyu ilk kurulduğu hale getirme

Başlatan emrefikirlier, 21 Temmuz 2018 - 12:29:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrefikirlier

Selamlar,

Ubuntuyu ilk kurulduğu haline geri getirmek istiyorum.
dpkg -l komutu ile sadece yüklü uygulamaları görebiliyorum. Bunun yanında tarih bilgisinide gosterse manuel olarakda kaldırabilirim programları.
*
Sizin önerebileceğiniz bir yöntem var mı

.py

ls -l /usr/share/applications

"ls help" dosyasını inceledim yükleme tarihini mi veriyor yoksa değiştirilme tarihini mi onu kestiremiyorum belki işinize yarayabilir.

programmer

Burda işine yarayabilecek bazı komut dizileri var.

.py

Alıntı yapılan: programmer - 21 Temmuz 2018 - 12:45:29
Burda işine yarabilecek bazı komut dizileri var.

grep install /var/log/dpkg.log

şu taliamat yardımıyla windowsta olduğu gibi sistem geri yükleme tarzı bir uygulama bile geliştirilebilir. Çok iyi. Beğendim.

programmer

Alıntı yapılan: .py - 21 Temmuz 2018 - 12:50:20
Alıntı yapılan: programmer - 21 Temmuz 2018 - 12:45:29
Burda işine yarabilecek bazı komut dizileri var.

grep install /var/log/dpkg.log

şu taliamat yardımıyla windowsta olduğu gibi sistem geri yükleme tarzı bir uygulama bile geliştirilebilir. Çok iyi. Beğendim.
Tabii karşılşatırma yapabilmek için şurdaki tüm paketler listesinin raw text hali, paket adı versiyonu olmalı ki, hangisi yeni kurulmuş, hangisi terfi etmiş belli olsun.
İşte bunu demek istiyorum: deblerin listesi, karşılaştırma yapan kod gerekiyor, upgrade yapılanları da sildiktem sonra kurulmla geleni kurmak.

.py

Test için önce kazam uygulmasını kurdum şu çıktıyı aldım
2018-07-21 13:01:59 status installed kazam:all 1.4.5-2

sonra kazam uygulmasını sildim şu çıktıyı aldım
2018-07-21 13:15:49 status not-installed kazam:all <none>

gerçekten harika biraz karışık ama işin içinden çıkabilirim.

silinen dosylar için şu kullanılabilir:
grep not-installed /var/log/dpkg.log

programmer

Ubuntu'nun ne zaman kurulduğunu şöyle bulabiliyoruz.

find /var/log/installer/initial-status.gz  -printf "%TY-%Tm-%Td\n"
2018-07-09

Bugün ile arasında gün farkını da buulrsak, verdiğim *bağlantıda gün hesabı ile geriye doğru kurulan pakaetleri bulan  kod vardı. İş hallolmuş oluyor.
Çözüldü galiba, arkadaşa soralım
https://askubuntu.com/questions/548683/how-can-one-remove-all-packages-installed-after-a-certain-date-time

.py

Alıntı yapılan: programmer - 21 Temmuz 2018 - 17:55:30

bağlantıda gün hesabı ile geriye doğru kurulan pakaetleri bulan  kod vardı. İş hallolmuş oluyor.

https://askubuntu.com/questions/548683/how-can-one-remove-all-packages-installed-after-a-certain-date-time

geriye doğru kurulan paketleri bizde buluruz o kolay

programmer

Alıntı yapılan: .py - 21 Temmuz 2018 - 18:09:58
Alıntı yapılan: programmer - 21 Temmuz 2018 - 17:55:30

bağlantıda gün hesabı ile geriye doğru kurulan pakaetleri bulan  kod vardı. İş hallolmuş oluyor.

geriye doğru kurulan paketleri bizde buluruz o kolay
En iyisi kendi kendine düşünerek çözmek öğrenmek için Size kolaydır da benim için o kadar değil, Hala şu sed'lerlerde karmaşık düzenli ifadeler gözümü korkutuyor.)