Bir dil öğrenmek mi yoksa birden fazla dil öğrenmek mi daha iyi ?

Başlatan sanalpchome, 19 Temmuz 2018 - 17:55:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sanalpchome

-20 yaşındayım, bilgisayar mühendisliği okuyorum.Yazılım dillerine lisede C# ve üniversite 1 de C ile başladım.Bu sene sınıftan birkaç arkadaşla yazılım konusunda kafaya koyduk ve son sınıfların derslerine girdik.
-Ders çıkışlarında aklımda kalan soruları son sınıfın hocasına sorardım.Fikirlerimi ve kendi alanlarımı anlatıp hangi programlama diline çalışmam gerektiğini sordum.Kendisi PYTHON dilinin yanında LİNUX işletim sistemini önerdi.
-Python dilini araştırdım.Kodlarına baktım kolaylığını,kullanım alanlarını,estetik ve güçlü dil olduğunu öğrendim.C dilini önceden az çok bildiğimden ve python kolay olduğundan şimdilik zorlanmadım.Şu an modül konularına çalışıyorum ve bilgisayarımda Windowsdan çok Linux kullanıyorum

*Fakat iş ilanlarına baktığımda çoğunlukla şartlarda 4-5 dil bilinmesi gerekir yazıyor.
-Bu ay html,css,javascript dilini bir arada anlatan kitap aldım.Kitaptan bakınca mantığı anlıyorum fakat kod kısmına gelince html dilinde bile zorlanıyorum.Yani kısacası python diline ek olarak başka dile çalışınca zorlanıyorum.

Bu yüzden bir dili tam öğrenmek mi iyidir yoksa fazla yeterli düzeyde dil öğrenmek mi daha iyidir?

Empat

Alıntı Yapbir dili tam öğrenmek mi iyidir yoksa fazla yeterli düzeyde dil öğrenmek mi daha iyidir?
Bu sorunun bilimsel olarak kanıtlanmış veya tüm geliştiricilerce kabul edilmiş tek bir cevabı yok. Vaktinize ve beyninize bağlı. Vaktiniz azsa bir dili tam öğrenmek en iyisi. Ama sadece yazın değil her zaman çok vaktiniz varsa (günde +6 saat) ve zihin karışıklığı probleminiz yoksa benim gibi birden fazla dili eş zamanlı olarak öğrenmek de iyi bir karar olabilir. Fakat burada önemli bir nokta var. C ve Python dilleriyle, HTML, CSS ve Javascript dilleri arasında yapı, zorluk ve kullanım alanları açısından baya fazla fark var. Bu yüzden öncelikle alanınızı seçmelisiniz. Web üzerinde yazılımlar ve projeler geliştirmek istiyorsanız HTML > PHP (alternatif ASP.NET) > CSS ve Javascript (tercihen CSS ve PHP sıra değiştirebilir) dillerini ardından alandaki yöneliminize göre Ajax, Websocket, NodeJs vb. teknolojilerini, masaüstü uygulamaları yazmak ve dağıtım vb. projeler geliştirmek istiyorsanız, HTML > C > Python > C++ veya C# dillerini öğrenebilirsiniz. Fakat tavsiyem durumunuza bağlı olarak ya eş zamanlı öğrenmeniz ya da her birinde ileri düzeylere gelip bir diğerine geçmeniz yönündedir.

Kitaptan öğrenmekte zorlanıyorsanız, öğretmen ve öğrencileri birleştiren Udemy sitesinden (ücretsiz veya ücretli (24.99 TL (orta düzey 20 - 40 saat ) - 99.99 TL ( ileri düzey +90 saat) ) veya Youtube'dan ( ücretsiz - orta düzey ) görsel (video) kursları izleyerek daha kolay anlayabilirsiniz. Udemy sitesinden bir kurs alırsanız eğer takıldığınız bir yerde kursu aldığınız eğitmenle iletişime geçme imkanınız da var. Udemy'deki kursların çoğunda öğretilenlerin projelerle örneklendirilmesi ve anlatım zenginliği olması açısından da Udemy'yi tavsiye ediyorum. Maddi durumunuz iyi değilse, bazı dillerde ücretsiz (orta düzey 10-20 saat) kurslarda mevcut.

Bunların yanında; ilgili dille ilgili takıldığınız yerlerde ve aklınıza gelen sorularda aktif kullanıcıları çok olan Facebook gruplarından da yararlanabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!