Grub ekranına windows gelmiyor (denedim yöntemleri)

Başlatan Wannalearn, 18 Temmuz 2018 - 15:15:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wannalearn

Herkese merhaba öncelikle. Çok rastlanılan bir soru aslında ancak diğer konuları okuyup sorunuma çözüm bulamadım. Grub ekranında ubuntu ve cok onceden yukleyıp kaldırdıgım manjaro deepin gozukuyor. Başta şu önerilen sudo update-grub olayını yaptım ancak sonuç alamadım devamında boot repair onerilmiş gerekli isoyu usb ye yazdırdım bios a da geliyorum ancak ilk sıraya windowsu da alsam usb yi de alsam direk grub ekranıyla karşılaşıyorum. Grub cfgsini düzeltme adı altında diskteki işletim sistemlerinin araştırıldıgı bir kod dizisi geliyordu bir çözümde de ancak orda da windowsu bulamadı. Daha once manjaro kurdugumda bu tarz bır sorun yasamamıstım ama onda kurulum şeklim farklıydı boot menusu uzerınden manuel kurulum yapmıstım ancak bu sefer wındows acıkken yenıden baslata shıft ıle ters basaraktan cıhazı usb ıle baslattım kurulumu oyle yaptım farklılık doğurusa ordan doğar gibi düşünüyorum uefı gıbı ancak tanımlamalara bıraz uzağım ondan dolayı net bir şey soyleyemecegım yardımcı olan herkese sımdıden teşekkürler.

cosmicowl

Sorununuzu daha açık bir dille anlatmayı dener misiniz? Grub ekranının gelmemesini mi istiyorsunuz, manjaro deepinin görünmemesini mi istiyorsunuz anlamadım.

speakerXXL

Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp çıktılarını foruma yapıştırarak paylaşınız.

sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Eğer Windows 8 ya da 10 kullanıyorsanız, bunların hazırda bekletme seçenekleri yüzünden Windows kurulu disk bölümlerinde algılama sorunu olabilir. Bu durumda aşağıdaki komutla Windows kurulu bölümlereki hazırda bekletme sebebiyle oluşabilecek sorunu çözmeyi deneyiniz.

sudo ntfsfix /dev/sdxy

Yukarıdaki komutta sdxy yerine Windows kurulu bölümü yazacaksınız. Windows kurulu bölümün adresini önceden verilen komutların çıktıları ile tespit edebilirsiniz.

sudo update-grub komutunu ya da diğer çözüm önerilerini bu işlemden sonra deneyiniz.

Wannalearn

Alıntı yapılan: cosmicowl - 18 Temmuz 2018 - 17:56:59
Sorununuzu daha açık bir dille anlatmayı dener misiniz? Grub ekranının gelmemesini mi istiyorsunuz, manjaro deepinin görünmemesini mi istiyorsunuz anlamadım.
haklısınız deepın ve ubuntu olmasına rağmen windowsu görememekten yakınıyordum ancak garip bir şekilde düzeldi yardımlarınız için yine de teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Temmuz 2018 - 22:48:06

Alıntı yapılan: speakerXXL - 18 Temmuz 2018 - 18:40:43
Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp çıktılarını foruma yapıştırarak paylaşınız.

sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Eğer Windows 8 ya da 10 kullanıyorsanız, bunların hazırda bekletme seçenekleri yüzünden Windows kurulu disk bölümlerinde algılama sorunu olabilir. Bu durumda aşağıdaki komutla Windows kurulu bölümlereki hazırda bekletme sebebiyle oluşabilecek sorunu çözmeyi deneyiniz.

sudo ntfsfix /dev/sdxy

Yukarıdaki komutta sdxy yerine Windows kurulu bölümü yazacaksınız. Windows kurulu bölümün adresini önceden verilen komutların çıktıları ile tespit edebilirsiniz.

sudo update-grub komutunu ya da diğer çözüm önerilerini bu işlemden sonra deneyiniz.
teşekkür ederim yanıtınızı göremeden evvel kaldırıp yeniden kurmaya heveslenmiştim  ancak reboot ettiğimde bu sefer windows gruba geldi yine de çok sağolun iyi akşamlar

Empat

Sorununuz çözüldüyse konu başlığını [Çözüldü] olarak etiketlemenizi rica ediyoruz. [Çözüldü] etiketlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız öğrenmek için buraya tıklayın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!