GRUP da hem win 8 hem ubuntu çıkıyor ancak win 8 açılmıyor

Başlatan mescur, 17 Temmuz 2018 - 12:10:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mescur

Arkadaşlar

win 8 ön yükleyicisinin yanına ubuntu ön yükleyiciyi seçip 30 gb bi disk alanı ayarlayıp oraya ubuntuyu kurdum.

Makine açılışında grup ekranı açılıyor hem ubuntu hem win 8 var ancak win 8 açılmıyor. Sadece ekran yenileniyo tekrar grup ekranı geliyor.

Ubuntu seçince sorunsuz açılıyor ancak win 8 maalesef açılmıyor.

bu konuda nasıl bir önlem alabilirim.

şimdiden destekleriniz için teşekkürler.

Empat

Sorununuz için konu açmadan önce sitede araştırma yaparsanız sonuca daha erken ulaşabilirsiniz. Bu makaleyi inceleyiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

cosmicowl

Windows 32 bit, linux 64 bitken bende aynı sorunu yaşamıştım. Windowsa 64 bit format atınca düzeldi.

mescur

Alıntı yapılan: cosmicowl - 18 Temmuz 2018 - 17:53:45
Windows 32 bit, linux 64 bitken bende aynı sorunu yaşamıştım. Windowsa 64 bit format atınca düzeldi.

Linux live cd kullanmıştım . Live cd programının içinde ubuntu sürümü seçip kendi indirmesini sağlayabiliyorsunuz.

siz söyleyince dikkat ettim. inen ubuntu 32 bit olarak inmiş. Benim windows 64 bit sizin söylediğinizin tam tersi bi deniyim tekrardan.

birde ben önyükleyici ekranında windowsun önyükleme alanını seçmiştim. bu sorun olur mu acaba

programmer

Bazı arkadaşların 32 bit windows'un yerine  64 bit kurarak sorunu çözmüş olması 64 bir Ubuntu ile 32 bir Windows dual boot yapamayacağınız anlamına gelmez. Burada da belirtildiği gibi dual boot mümkündür. Bilişimde prensip bir sorunu en az veri kaybıyla çözecek bir yöntem var iken gereksiz kayıplara neden olmamaktır. Her durumda da format atamazsınız.
Arkadaşa önerim. @Empat[ m arkada  verdiği linkteki makede yer alan makaledeki kayıpsız yöntemi uygulamasıdır.