Sd kartım biçimlenmiyor yardım

Başlatan Dagiztanli08, 16 Temmuz 2018 - 19:02:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dagiztanli08

Arkadaşlar elimde sd kart var ve silmek istediğim zaman salt okunur dosya sistemi diyor biçimlendirmek istiyorum biçimlenmiyor bunu nasıl kurtaracağım fdisk -l çıktısında ise adı /dev/mmcblk0p1 nasıl düzelteceğim bana acilen yardım edebilirmisiniz düzelmiyor hiçbir türlü

programmer

gparted ile görsel olarak kolayca format atabilirsiniz. İşlem yaptığnız diskin, doğru disk, usb, veya sd kart olduğundan kesinlikle emin olmayadikkat ediniz.
gparted yüklü değil ise

sudo apt-get update && sudo apt-get install gparted

komutlarıyla kurulum yapabilirsiniz.

Dagiztanli08

Sağolun öneriniz için gparted tarafından biçimlendirme denendi zaten yukarıda biçimlenmiyor diye belirttim ya kardeşim sağol ama yinede :)

programmer

Benim bildiğim kadarıyla sal okunurluk dosya sisteminin değil, dosya ve dizinlerin veya bağlanma şeklinin özelliğidir.
mount komutunu ro (read only parametresiyle kullanabilsiniz. veya kök dizinden başlayara bütün dosya ve dizinleri alt dizinler dahil olmak üzere (recursive) readolny yaparsınız.
eğer bir isoyu cd gibi bağlamak istiyorsanın
mount -t dosya sistemi> -o loop,ro </dev/kart_aygiti> </baglanacak/hedef/yol/>

Komtu ile tüm dfosyalar sadece okuma modunda bağlanır.  Hefef yolu daha önceden mkdir ile oluşturuyoruz tabii.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2018 - 23:37:51

unmount (aır) yapıp partition'u (bölüm) silin. istediğiniz dosya sisteminde partition oluşturun.
Buraya sorunu aktarırıken öncelikle
1-neleri denediğinizi
2-hangi jata mesajları aldığınız
ı yazın ki. boşu boşuna öneriler olmasın. gparted normalde yapıyor bu işi fdisk ile de yapabilirsiniz. hangi dosya sistemini oluşturmak istiyorsunuz.

gecegezen

Olabilir mi bilmiyorum ama kartı bilgisayara nasıl bağladınız minisd kart mı veya adaptor ile mi bağladığınız mini olmayan, standart sdkartların üzerinde bir çentikli bir yapı vardır veya adaptar kullanıyorsan onunda üzerinde olabilir onu kaydırdığın zaman salt okunur olarak bağlanır. veya karta bozuluyor olabilir bazi kartlar bozulmadan once salt okunura düşüyor
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

programmer

Alıntı yapılan: Dagiztanli08 - 16 Temmuz 2018 - 23:16:46
Sağolun öneriniz için gparted tarafından biçimlendirme denendi zaten yukarıda biçimlenmiyor diye belirttim ya kardeşim sağol ama yinede :)
Biçimlendirilmediğini zaten okumuş ve annlamıştım. Ama siz neyi denediğinizi yazmamışsınız. Gparted biçimlendişrmenin tek yolu değildir. Onun için biri formatlama denedim sözünden gparted kullandı sonucunu çıkarması zorunlu değil. mkfs ve türevleri (mkfs.vfat vs) başka bir formatlama yoludur. Gparted da zaten onları çağııyor ama daha doğrudan bir yöntem deneyebilirsiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2018 - 08:45:34

Alıntı yapılan: Dagiztanli08 - 16 Temmuz 2018 - 23:16:46
Bir de usluba dikkat edelim, Dikkat ederseniz ben siz diye ifade ediyorum. Muhtemelen benden küçüksünüz ."Ya kardeşim" diye hitap ettiğiniz kişi sizin babanız hatta dedeniz yaşında bile olabilir :) OK?

Dagiztanli08

Şimdi pardon da sen kimsin benim uslubuma karışıyorsun ? bir daha görmiyim kardeşim bak güzel kardeşim kaç yaşındasın bilmiyorum büyük ihtimalle çocuk sun ok felan maximum yaşın 15 yardımın için sağol uzatma şimdi hadi kolay gele

Empat

[mention=639891]@Dagiztanli08[/mention]
Bu forum ve benzeri bir çok forum, sizin arkadaş ortamınıza benzemez! Herkesin uslübüne dikkat etmesi ve saygı çerçevesi içerisinde kalması zorunludur. Karşıdaki rahatsız olduğunu güzel bir dille belirtmiş. Hala ne hakla rahatsız etmeye devam ediyorsunuz? Moderatörlere rapor ettim. Banlanmadan önce yanlışınızı anlayıp özür dilemenizi diliyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Dagiztanli08

Haksız olduğunuz durum için kimseden özür dilemem. banlanıcak bir hal varsa banlayabilirsiniz bana hakaret edicek özür dileyeceğim iyi geceler.

.py

Alıntı yapılan: Dagiztanli08 - 17 Temmuz 2018 - 11:58:16
Şimdi pardon da sen kimsin benim uslubuma karışıyorsun ? bir daha görmiyim kardeşim bak güzel kardeşim kaç yaşındasın bilmiyorum büyük ihtimalle çocuk sun ok felan maximum yaşın 15 yardımın için sağol uzatma şimdi hadi kolay gele

Nereden biliyorsunuz 15 yaşında olduğunu?  [mention=639886]@programmer[/mention] size cevap yazarken gülerek cevap yazıyor dikkat edin  [mention=639886]@programmer[/mention] da bir art niyet görmüyorum Kimin kaç yaşında oldğu beni hiç ilgilendirmiyor ama %100 siz hatalısınız. [mention=639918]@Dagiztanli08[/mention] Karşınızdaki kim olursa olsun bu şekilde tepki vermek doğru değil.