Ubuntuyu kurduktan sonra windowsa ne oldu?

Başlatan serkanonline, 14 Temmuz 2018 - 23:24:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serkanonline

Merhabalar

Sorunum şu şekilde bilgisayarımda windows işletim sistemi kuruluydu ve diskte 60gb yer ayırarak ubuntuyu kurdum ardından bi karar alarak tamamıyla ubuntuyu kullanmaya karar verdim bilgisayarımda 3 farklı bölüm vardı windowsun kurulu oldugu C dosyalarımın oldugu D ve ubuntunun kurulu olduğu alan şimdi ki kurulumu yaparken tüm herşeyi silerek ubuntuyu kurdum fakat aklıma takıldı windowsun dosyalarımın ve ubuntunun olduğu diskler tamamıyle temizlenip tekrardan birleşip orayamı kurdu ubuntuyu bunu nasıl anlayabilirim? birde grub önyükleyicisini de kaldırmadan yaptım bunları?
Bilinçli bir şekilde geriye doğru atılan her adım ileri bir adımdır

systmrrr

bilgisayarda tek disk varken nasıl 60gb yer ayırarak kurabildin benm aklım ermedi
tek disk mi var pcde?
tek disk ise 60gb yeri nasıl ayırıp ubuntu kurabildin valla hayatımda böyle bişiy duymadım. önce onu anlatır msn nasıl yaptn?
vereceğin cevaba göre yardımcı olmaya çalışacağım.

o bölüm dediklerin sanal bölümler. biosta ubuntu kurmak isterken o bölümleri göremezsin. nasıl kurabildin
o bölümler birleşip mi kuruldu ne demek?
bunları anlayamadm daha net anlatırsan daha net yardımcı olmak isterim?

Bendini

fdisk -l

Kurulumu baştan yapıp tam temizleme, lvm ve cryptsetup uygulamanda yararına olacaktır.

serkanonline

Alıntı yapılan: systmrrr - 14 Temmuz 2018 - 23:29:24
bilgisayarda tek disk varken nasıl 60gb yer ayırarak kurabildin benm aklım ermedi
tek disk mi var pcde?
tek disk ise 60gb yeri nasıl ayırıp ubuntu kurabildin valla hayatımda böyle bişiy duymadım. önce onu anlatır msn nasıl yaptn?
vereceğin cevaba göre yardımcı olmaya çalışacağım.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak

Bu kurulum rehberinde ki 2. yöntem ile kurdum ilk başta ardından hiç bir silme v.s gerçekleştirmeden direkt ubuntuyu tekrar kurarkende tüm diske kurdum anlayacağınız

Bendini

Kurulum esnasında Windows yanına ubuntu kur seçeneğine tıklamadıysan tüm disk ubuntuya kalmıştır.
Bu seçeneğin çıkmamasının sebebi ise diski bölerken ubuntu kuracağın bölümü herhangi bi formatta biçimlendirip bırakman.

Sadece diskte bölüm oluşturup biçimlendirmeden ubuntu kurulumuna geçseydin biçimlenmemiş bölümü kurulum algılar ubuntu kurmak için kendine yer ederdi sanada alternatif bir seçenek sunarak diski sil ubuntu kur yada windows un yanına ubuntu kur gibi bir seçenek sunardı.

bu alanda herhangi bi formatta biçimlendirilmiş bir disk bölümünüz varsa "Başka birşey yap" gibi bir seçenekti yanlış hatırlamıyorsam ona tıkladığınızda disk bölümlerinizden herhangi birini ext4 formatında biçimlendirip oraya ubuntuyu kurabilirdiniz.

Şimdi diğer olaya geçecek olursak..

Sizde tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız;

Dosyalara tıklayın. Diğer bölümlere tıklayın ve orada bölümlediğiniz diskler duruyormu durmuyor mu kontrol edin. "Windows ve yedekleriniz için kullandığınız disk bölümü gibi"

Durmuyorsa geçmişin üstüne çekelim bir sünger ama son kez """""""" temiz bi format daha at.

Alıntı yapılan: Bendini - 15 Temmuz 2018 - 01:07:44
fdisk -l

Kurulumu baştan yapıp tam temizleme, lvm ve cryptsetup uygulamanda yararına olacaktır.

Burada belirttiğim gibi..

serkanonline

Alıntı yapılan: Bendini - 15 Temmuz 2018 - 01:07:44
fdisk -l

dediğiniz gibi kurulumu en baştan yaptım bilgisayarımın donanımına uygun olduğunu düşündüğüm Ubuntu 16.04 LTS sürümünü kurdum  ve

fdisk -l

çıktısı şu şekildedir;

Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x269cb604

Aygıt      Açılış   Start       Son   Sektör   Size Id Türü
/dev/sda1  *         2048    999423    997376   487M 83 Linux
/dev/sda2         1001470 976771071 975769602 465,3G  5 Ek
/dev/sda5         1001472 976771071 975769600 465,3G 8e Linux LVM

Partition 2 does not start on physical sector boundary.

Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-root: 461,4 GiB, 495406022656 bytes, 967589888 sectors

Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-swap_1: 3,9 GiB, 4185915392 bytes, 8175616 sectors