PARDUS Sertifika Programı 6-10 Ağustos 2018

Başlatan alorak, 16 Temmuz 2018 - 07:38:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

HAVELSAN PARDUS deneyimini paylaşıyor

HAVELSAN, PARDUS işletim sisteminin kullanılması, çeşitli kurumlarda yaygınlaştırılması için gerekli sistem yönetimi ve yazılım araçlarının geliştirilmesinde rol almaktadır.

Bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen bilişimci gençlerin kariyerlerine doğru bir başlangıç yapmaları için HAVELSAN Akademi tarafından "PARDUS Sertifika Programı" düzenlenmektedir.

Katılım Koşulları

Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin;
Bilgisayar, Endüstri, Matematik, Sistem, Yazılım veya Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinde 3.sınıfı tamamlamış veya mezun olmuş veya yüksek lisans öğrencisi olmak,

* Herhangi bir işte çalışmıyor olmak,
* Gerçekleştirilecek eğitimlere kesintisiz olarak katılabilmek,
* 3.00 ve üzerinde (4'lük sistemde) genel not ortalamasına sahip olmak,
* GNU/Linux ile ilgili paylaşımları bulunan, (örn. github veya stackoverflow tercih sebebi) ve GNU/Linux kullanımında, komut satırı deneyimine sahip olmak.
ÖNEMLİ NOT: Sadece katılım koşullarını sağlayan başvurular dikkate alınacaktır. Yapılacak değerlendirme ile belirlenen katılımcılara e-posta gönderilecektir.

Eğitim Süreci

* Eğitim, HAVELSAN Ankara Merkez tesislerinde düzenlenecek olup, katılım ücretsizdir.
* Başvurular tamamlandıktan sonra, yapılacak olan değerlendirme sürecinin ardından katılımcılar belirlenecektir.
* Eğitim sonrasında değerlendirme yapılacak, başarılı olanlara başarı sertifikası, diğer katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.
* Başvurular 9 Temmuz – 20 Temmuz 2018 tarihleri arasında http://akademi.havelsan.com.tr/ üzerinden alınacaktır.

İçerik

* Pardus istemci kurulumu ve Linux'a giriş
* Linux temel sistem yönetimi ve ağ yönetimi
* Betik yazımına giriş (Bash ve Python ile)
* GNU/Linux İşletim Sisteminin Yapısı
* Kullanıcı yönetimi ve paket yönetimi
* Sistem kayıtları ve manipülasyon
* Sanallaştırma Teknolojileri
* Güvenli uzaktan erişim
* İstemci – Sunucu mimari mantığı
* Apache web sunucusu ve veritabanı sunucusu kurulumu ve yönetimi
* DHCP Sunucu Kurulumu ve Yönetimi
* DNS Sunucu Kurulumu ve Yönetimi
* OpenLDAP ve SAMBA DC kurulumu ve Yönetimi
* SAMBA FS ve NFS kurulumu ve yönetimi
özgürlük için