Linux'de izinler ve chmod komutu için basit bir hesaplama yöntemi

Başlatan programmer, 12 Temmuz 2018 - 00:28:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

programmer

Linux'de uçbirim öykünücüsünde "ls -l" komutunu yazdığımızda izinler sırasıyla dosya/dizin sahibi, grubu ve diğerleri için rwx şeklinde verilir. Bu rastgele seçilmiş bir sıra değildir. Linux bu kayıt için 3x3 bit kullanır. Ve izinleri soldan sağa, daha değerli bitten az değerli bite doğru sırasıyla okuma,yazma, çalıştırma bitlerinin  0 veya 1 olarak ayarlayarak saklar.
Aşğıda bu izinlerin listesini yazdım. Burda ikilik sistemde toplamların nasıl çoklu izinler oluşturduğu görülüyor.  Burada örneğin bir dosya için grubu ve diğerlerine okuma ve çaıştırma izinleri vermek isteyelim.
Okuma       100
Çalıştırma   001

-------------------
Okuma+
çalıştırma 101

Üçüncü sıradaki 1, ikilik sistemde dörtler basamağına aittir. sondaki ise birler Toplamı onluk sisteme çevrirsel 5 buluruz.

sudo chmod 755 dosyaadi

rwx
1=001 çalıştırma
2=010 yazma
3=011 yazma+çalıştırma
4=100 okuma
5=101 okuma+çalıştırma
6=110 okuma+yazma
7=111 okuma+yazma+çalıştırma

Tabii kimisinin ikilik sistem hakkında fazla bilgisi olmayabilir. veya ezber daha kolay gelebilir.. Benim önerdiğim yöntem daha çok benim gibi ezberi sevmeyenler, işletim sistemine merakı olanlar içindir.

Empat

Güzel, net ve rahat anlaşılabilir bir şekilde anlatmışsınız. Elinize sağlık.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!