SSD'ye Kurulum Sırasında Takılma

Başlatan ilker.prime, 12 Temmuz 2018 - 03:49:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilker.prime

Merhabalar, yaklaşık 4 saattir Windows 8.1 yüklü sistemimin yerine ubuntu yüklemeye çalışıyorum fakat olmuyor olmuyor olmuyor. 240GB SSD kullanıyorum, 140GB C: bölümünde windows ve 100GB bölümde D: alanım var(GPT).
C alanımdan 40GB alan küçültüp ayırdım. SSD'de herhangi bir sorun yok.

Sorun: Bazen dil seçiminde, bazen klavye seçiminde ve en çok da "install minimum" v.s olan sayfada ileri veya devam tuşuna bastıktan sonra imleç sonsuza kadar dönmeye devam ediyor ve sonraki sayfaya geçmiyor. Ayrıca "try ubuntu" ile live olarak açtığımda hiçbir program, terminal vs. açılmıyor. (açılsa gparted ile bölümlendirme yapacağım)

Denediklerim: ISO md5'ini kontrol edildi,
                     nomodeset gibi kernel boot seçenekleri,
                     Farklı USB portlarından denemeler,
                     BIOS'dan boot ayarlarının her türlü kombinasyonu,
                     Rufus ile MBR modda yazdırıp "try ubuntu" ile live olarak açmak (yine hiçbir program çalışmadı, masaüstü geliyor)

Bir hevesle şu Windows'dan kurtulmak istedim ama hevesim kaçmak üzere, lütfen yardımcı olun :(

programmer

Tam olarak hangi kurulum seçeneklerini işaretliyorsunuz? 3. Partiyazılımlar ve online güncellemelerle ilgili iki seçenek var? Acaba internet bağlantısı ile ilgili bir problem olabilir mi diye aklıma geldi. Güncellemeleriseçmediğiniz zaman yine takılma oluyor mu?

ilker.prime

Alıntı yapılan: programmer - 12 Temmuz 2018 - 03:57:52
Tam olarak hangi kurulum seçeneklerini işaretliyorsunuz? 3. Partiyazılımlar ve online güncellemelerle ilgili iki seçenek var? Acaba internet bağlantısı ile ilgili bir problem olabilir mi diye aklıma geldi. Güncellemeleriseçmediğiniz zaman yine takılma oluyor mu?

Dili seçiyorum, klavyeyi seçiyorum, hiçbir wifi ağına bağlanmadan devam ediyorum, bir sonraki sayfada;

"Normal kurulum",
"Kurulum sırasında güncellemeleri indir"(işareti kaldırılamıyor, üstü silik bir biçimde)

Devam ediyorum ve orada sonsuza kadar imleç dönüyor.

Aslına bakarsanız bana saçma gelen kısım Live olarak açtığımda hiçbir programı çalıştıramamam, bunu çözersek kurulum da çözülecekmiş gibi duruyor. Birazdan farklı distrolar deneyeceğim, deneyimlerimi yazarım.

programmer

Alıntı yapılan: ilker.prime - 12 Temmuz 2018 - 12:11:35
Alıntı yapılan: programmer - 12 Temmuz 2018 - 03:57:52

Dili seçiyorum, klavyeyi seçiyorum, hiçbir wifi ağına bağlanmadan devam ediyorum, bir sonraki sayfada;

"Normal kurulum",
"Kurulum sırasında güncellemeleri indir"(işareti kaldırılamıyor, üstü silik bir biçimde)

Devam ediyorum ve orada sonsuza kadar imleç dönüyor.

Aslına bakarsanız bana saçma gelen kısım Live olarak açtığımda hiçbir programı çalıştıramamam, bunu çözersek kurulum da çözülecekmiş gibi duruyor. Birazdan farklı distrolar deneyeceğim, deneyimlerimi yazarım.

Check box'ın disable gelmesi normal. İnternet var mı yok mu diye bakıyor kurulum çünkü. Bana da benzeri olmuştu. ikİ hdd'ye de kuramamıştım.  Ama Live oturumu kullanabiliyordum,  Tam olarak neyden kaynaklandığını çözemedim ama galiba usb'yi yeniden yazarak çözmüştüm. Daha iyi bilen arkadaşlar yardımcı olablir belki.

ilker.prime

Sanırım 18.04'de bilgisayarımla uyumsuz olan bir şey var. En yeni LinuxMint'de denedim, haliyle ubuntu tabanlı olunca o da sıkıntı çıkardı. Şu an bunu 16.04'den yazıyorum, gayet kolayca kurulum yaptım ve her şey normal şimdilik. Yine de teşekkürler :)