Gönderen Konu: Linux'de izinler ve chmod komutu için basit bir hesaplama yöntemi  (Okunma sayısı 283 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'de uçbirim öykünücüsünde "ls -l" komutunu yazdığımızda izinler sırasıyla dosya/dizin sahibi, grubu ve diğerleri için rwx şeklinde verilir. Bu rastgele seçilmiş bir sıra değildir. Linux bu kayıt için 3x3 bit kullanır. Ve izinleri soldan sağa, daha değerli bitten az değerli bite doğru sırasıyla okuma,yazma, çalıştırma bitlerinin  0 veya 1 olarak ayarlayarak saklar.
Aşğıda bu izinlerin listesini yazdım. Burda ikilik sistemde toplamların nasıl çoklu izinler oluşturduğu görülüyor.  Burada örneğin bir dosya için grubu ve diğerlerine okuma ve çaıştırma izinleri vermek isteyelim.
 Okuma       100
Çalıştırma   001

-------------------
Okuma+
çalıştırma 101


Üçüncü sıradaki 1, ikilik sistemde dörtler basamağına aittir. sondaki ise birler Toplamı onluk sisteme çevrirsel 5 buluruz.


sudo chmod 755 dosyaadi


    rwx
1=001 çalıştırma
2=010 yazma
3=011 yazma+çalıştırma
4=100 okuma
5=101 okuma+çalıştırma
6=110 okuma+yazma
7=111 okuma+yazma+çalıştırma


Tabii kimisinin ikilik sistem hakkında fazla bilgisi olmayabilir. veya ezber daha kolay gelebilir.. Benim önerdiğim yöntem daha çok benim gibi ezberi sevmeyenler, işletim sistemine merakı olanlar içindir.
Bırak tanımsız kalsın
Öyle daha güzel Tao

programmer

« Yanıtla #1 : »
Güzel, net ve rahat anlaşılabilir bir şekilde anlatmışsınız. Elinize sağlık.
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.