Gnome masaüstünü kaldırmak.

Başlatan lubuntuser, 26 Kasım 2011 - 13:47:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lubuntuser

Diğer başlıklarda yararlanabileceğim içerik olmadığı için soruyorum; LXDE kurdum ve çok memnun kaldım. Gnome masaüstünü nasıl kaldırabilirim? LXDE, XFCE, KDE için kodlar var ama Gnome için hangi kod kaldırıyor yazabilir misiniz? Teşekkür ederim. (Gnome'u kaldırmamı tavsiye eder misiniz?)
Kişisel iletişim sayfam
ardagermiyanoglu.com

if

@lubuntuser, Ubuntu'nun üzerine LXDE masaüstü yöneticisi kurdunuz ve şimdi gnome masaüstünü kaldırmak mı istiyorsunuz?

lubuntuser

Evet. Bir sakıncası olur mu?
Kişisel iletişim sayfam
ardagermiyanoglu.com

if

Olabilir, emin değilim. Bire bir deneyip görmem gerek. Zaten tamamen kaldıramazsınız; ancak kullanmadığınız çoğu şeyi kaldırabilirsiniz.

murathann

öncelikle merhaba;
İlk defa ubuntuyu tavsiye üzerine kurdum.hiç anlamıyorum desek yeridir.
Soruma gelecek olursak.
12.04 ubuntu versiyonunu asus netbook uma kurdum(1g rami var)ancak çok kastı. bunun üzerine buradan takip ederek bir kaç komutu uçbirimden girerek; gnome,gnome classic,gnome classic(no effects),gnome/openbox,lubuntu,lubuntu netbook,lxde,openbox,recovery console,ubuntu,ubuntu2 D gibi bir sürü oturum seçeneği çıktı karşıma.Sanırım ne varsa yüklemişim:/
Şimdi;
1- netbook umda bunlardan hangisini kullanmalıyım?
2-gereksiz olanları hangileridir,nasıl kaldırabilirim.
3-kaldırmam gerekenlerin komutlarınıda yazabilirseniz sevinirim.
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

Quaoar

Alıntı yapılan: murathann - 30 Mayıs 2012 - 18:40:08
öncelikle merhaba;
İlk defa ubuntuyu tavsiye üzerine kurdum.hiç anlamıyorum desek yeridir.
Soruma gelecek olursak.
12.04 ubuntu versiyonunu asus netbook uma kurdum(1g rami var)ancak çok kastı. bunun üzerine buradan takip ederek bir kaç komutu uçbirimden girerek; gnome,gnome classic,gnome classic(no effects),gnome/openbox,lubuntu,lubuntu netbook,lxde,openbox,recovery console,ubuntu,ubuntu2 D gibi bir sürü oturum seçeneği çıktı karşıma.Sanırım ne varsa yüklemişim:/
Şimdi;
1- netbook umda bunlardan hangisini kullanmalıyım?
2-gereksiz olanları hangileridir,nasıl kaldırabilirim.
3-kaldırmam gerekenlerin komutlarınıda yazabilirseniz sevinirim.
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

1-Netbook'unuzda Lubuntu'lu olanları kullanabilirsiniz.Tabii biraz daha cafcaflı şeyler istiyorsanız Gnome classicleri deneyin.
2 ve 3-Kaldırmak için de:
Lubuntu/Lxde için;
sudo apt-get remove lubuntu-desktop ve ardından,
sudo apt-get autoremove
Gnome ile ilgili olanlar için;
sudo apt-get remove gnome-shell ve ardından,
sudo apt-get autoremove
Unity /Unity 2D (Ubuntu/Ubuntu 2D) için,
sudo apt-get remove unity unity-2d unity-2d-common unity-2d-panel unity-2d-shell unity-2d-spread unity-asset-pool unity-common unity-lens-applications unity-lens-files unity-lens-music unity-lens-video unity-scope-musicstores unity-scope-video-remote unity-services indicator-messages indicator-status-provider-mc5 appmenu-qt appmenu-gtk appmenu-gtk3 lightdm unity-greeter overlay-scrollbar zeitgeist zeitgeist-core zeitgeist-datahub activity-log-manager-common activity-log-manager-control-center ve,
sudo apt-get autoremove

KemalALKIN

Alıntı yapılan: murathann - 30 Mayıs 2012 - 18:40:08
1-Netbook'unuzda Lubuntu'lu olanları kullanabilirsiniz.Tabii biraz daha cafcaflı şeyler istiyorsanız Gnome classicleri deneyin.
2 ve 3-Kaldırmak için de:
Lubuntu/Lxde için;
sudo apt-get remove lubuntu-desktop ve ardından,
sudo apt-get autoremove
Gnome ile ilgili olanlar için;
sudo apt-get remove gnome-shell ve ardından,
sudo apt-get autoremove
Unity /Unity 2D (Ubuntu/Ubuntu 2D) için,
sudo apt-get remove unity unity-2d unity-2d-common unity-2d-panel unity-2d-shell unity-2d-spread unity-asset-pool unity-common unity-lens-applications unity-lens-files unity-lens-music unity-lens-video unity-scope-musicstores unity-scope-video-remote unity-services indicator-messages indicator-status-provider-mc5 appmenu-qt appmenu-gtk appmenu-gtk3 lightdm unity-greeter overlay-scrollbar zeitgeist zeitgeist-core zeitgeist-datahub activity-log-manager-common activity-log-manager-control-center ve,
sudo apt-get autoremove

Dostum autoremove biraz tehlikeli olabilir zira otomatik olarak bütün kitaplık gereksinimlerinide silme ihtimali yüksek yani sorun çıkartabilir. Bunlar yerine şahsen direkt normal sistem kurmayı öneririm pek oynamak gelmez bütün sistemler için böyledir win lin mac bsd...
www.tckemal.ist

if

autoremove'un bir sakıncası yoktur. Başka paketler tarafından kurulmuş ve artık ihtiyaç duyulmayan paketleri kaldırır.

murathann

Öncelikle bu ivedi yardımınız için teşekkür ederim.
Verdiğiniz talimatlar doğrultusunda işlemleri yaptım.
Şu an ki durum;
Gnome classic-gnameclassic (no effects)-gnome/openbox-openbox programları yine kaldı oturum açılışında.LXDE yi kullanıcam sadece.diğerleri kalkmış görünüyor.
Lubuntu,lubuntu 'netbook' ta kaldırmamış olmama rağmen kalkmış nasıl oldu anlamadım.
Bu arada bu işlemleri yaparken lubuntu netbook oturumunu açmıştım ancak işlemler bitince yeniden başlatma-bilgisayarı kapatma tuşları ve komutları çalışmadı. Yani hiçbir şekilde bilgisayarı kapatamadım. Sonra sistem denetimi adı altında bir yerden sistemi kontrol etmeyi denedim, ordan da sonuç alamayınca güncelleştirmeleri yükledim. 3 kez yeniden başlatma komutu çalışmadı. Altta komut işliyor gibi bir uyarı verdi.(Tam olarak adını hatırlamıyorum).
Güncelleştirmeler yüklendikten sonra 4. denemede yeniden başlattı.
Sonuç olarak;
gnome classic,gnome classic(no effects),gnome/openbox,LXDE,openbox gibi oturumlar kaldı.
Yani anlıycağınız gnome'lari kaldıramadım,birde lubuntu netbook'tanda oldum.LXDE ve sadece lubuntu netbook kalsın istiyorum mümkün müdür?
Tekrar teşekkür ederim.

decent

sudo apt-get remove gnome-session gnome-session-fallback
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install lubuntu-desktop lxdm lxsession

murathann

Süpersiniz;
pırıl pırıl oldu makina tanıyamadım makinayı:)ellerinize sağlık.
Allah tuttuğunu altın etsin hocam:)
Daha ne diyim bilemedim.:)))

decent

KemalALKIN

Hayırlı olsun makinanız :D.

Alıntı yapılan: if - 30 Mayıs 2012 - 21:12:06
autoremove'un bir sakıncası yoktur. Başka paketler tarafından kurulmuş ve artık ihtiyaç duyulmayan paketleri kaldırır.

Bilgi için teşekkür ederim. Bende bir kaç kere sorun teşkil etti o yüzden kişisel sorunlarımdan dolayı yazdım. Gerçek anlamı çıkmış oldu.
www.tckemal.ist

Xizir

merhabalar,

# gnome-session

ile masaüstü kurdum burdakilerini yaptim ama bir türlü uninstall olmuyor ne yapmam gerekir ?

forma baktim burada konu acilmisti tekrar acmak istemedim

Ekte masaüstünü resmini gönderiyorum

tesekkürler

[eklenti yönetici tarafından silindi]

illedelinux

Alıntı yapılan: Xizir - 20 Nisan 2020 - 22:56:49
merhabalar,

# gnome-session

ile masaüstü kurdum burdakilerini yaptim ama bir türlü uninstall olmuyor ne yapmam gerekir ?

forma baktim burada konu acilmisti tekrar acmak istemedim

Ekte masaüstünü resmini gönderiyorum

tesekkürler

Ben resimde Gnome değil, Mate masaüstü görüyorum.

Kaldırmak istediğin Mate ise bu komutu deneyin.
sudo apt purge --auto-remove ubuntu-mate-desktop ubuntu-mate-* -y

Kaldırmak istediğin Gnome ise bu komutu deneyin.
sudo apt purge --auto-remove ubuntu-desktop  -y 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Xizir

Tesekkür ederim ... arik yeniden kurulum yapmak zorunda kaldim ilgilendigin icin sagol...