[Çözüldü] Opera h264 codec sorunu

Başlatan Bigchefstarys, 09 Temmuz 2018 - 14:13:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bigchefstarys

Merhaba arkadaşlar, sebebini bilmediğim şekilde chrome ve firefox bilgisayarı donduruyor bende operaya geçtim hız olarak çok iyi fakat html5 h264 videoların hiç birini açmıyor. Youtube da normal video izlerken canlı video izlemek istediğimde hata veriyor. Hata sayfasında ise h264'ün eksik olduğunu söylüyor.

Bir kaç araştırma yaptım ve bilgisayarda chromium yüklü olması gerekebilir gibisinden bir şeyler gördüm codeclerinden dolayı. Bende chrome uygulamasını yükledim ayriyetten chrome için yayınlanan codec dosyasını tekrar yükledim ama yinede bu sorunu yaşıyorum. Tavsiye verebilirmisiniz.
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

bugra9

Merhaba,

Oldukça geçici bir çözüm olacak ama şu şekilde bir çözüm deneyebilirsiniz.

http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/c/chromium-browser/chromium-codecs-ffmpeg-extra_67.0.3396.62-0ubuntu1_amd64.deb adresinden 18.10 deposundaki chromium-codecs-ffmpeg-extra paketini indirip arşiv yöneticisiyle açın. İçinde bulunan "libffmpeg.so" dosyasını dışarıya çıkarıp bu dosyayı "/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera" altına kopyalayın.

NOT: O dizin altında libffmpeg.so dosyası bulunuyor. Önce bu dosyayı başka yere taşıyıp yedekleyin.

ALBATROS84

Alıntı yapılan: bugra9 - 09 Temmuz 2018 - 21:51:27
Merhaba,

Oldukça geçici bir çözüm olacak ama şu şekilde bir çözüm deneyebilirsiniz.

http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/c/chromium-browser/chromium-codecs-ffmpeg-extra_67.0.3396.62-0ubuntu1_amd64.deb adresinden 18.10 deposundaki chromium-codecs-ffmpeg-extra paketini indirip arşiv yöneticisiyle açın. İçinde bulunan "libffmpeg.so" dosyasını dışarıya çıkarıp bu dosyayı "/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera" altına kopyalayın.

NOT: O dizin altında libffmpeg.so dosyası bulunuyor. Önce bu dosyayı başka yere taşıyıp yedekleyin.

Aynı sorun bende de vardı işlemi yaptıktan sonra opera açılmadı tekrar eski dosyayı kopyalayınca açıldı.

bugra9

[mention=639711]@ALBATROS84[/mention]
strings /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/opera | awk -F / '/Chrome\/[0-9]/ { print $2 }'
çıktısını aktarabilir misin?

@Bigchefstarys, konuyu çözüldü olarak etiketlemişsiniz. Sizde çalıştı mı?

ALBATROS84

bash: strings: komut yok
[mention=639878]@bugra9[/mention]

Bigchefstarys

Evet ancak ekstra çok fazlada şey yaptım açıkcası ne yaptığımıda hatırlamıyorum biraz şansa olmuştu benimki.
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman