Günümüzde GNU\Linux Dağıtımları Neden, Windows OS Kadar Tutulmuyor?

Başlatan LinuxMaster, 06 Temmuz 2018 - 19:55:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LinuxMaster

Merhabalar

Yukarıda sorulmuş ve aynı zaman da konu başlığı olan bu soruya net yanıt aşağıdadır.

Linux başlangıçta mantık olarak son derece yanlış bir yol izledi , insanların işlerini kolaylaştırmak yerine *bir şeyler yapmaları için kod yazmalarını teşvik etti böylece yayılamadı devir artık bırakın kod yazmayı klavye bile kullanmadan sesli komut devri , linux çekirdeği üzerine java arayüzü ile çıkış yapan Android'in yaklaşımı ve mantığı tamamen insanların işlerini kolaylaştırmak olduğu için tutuldu , basitlik , sadelik , en eğitimlisinden en eğitimsizine kadar herkese ulaşabilmek (İşin sırrı) , yoksa birisi yarın bir işletim sistemi yazar sadece C ++ bilenler kullanabilir , son derece büyük yanlış.

Velociraptor
SordumNetForum Admini

Evet bu düşünceye katılmamak elde değildir.Aşağıdaki grafiksel yaklaşımlar bu yukarıdaki tam tespiti teyit eder nitelikte....

Ayrıca geliştiriciler bile kendi içinde çelişkiye düşmüş durumdadır.

Örnek olarak Nisan 2014 CHIP/EU'da yayınlana şu haber bu durumu teyit eder ....

Alıntı YapLinux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi Linus Torvalds, açık kaynak kodlu işletim sisteminin önemli bir yazılımında açığa çıkan hatalı kodlar nedeniyle kodun geliştiricisine ağır sözler sarf etti. "Senin ***** kodlarından çok yoruldum artık!" ifadesini kullanan Torvalds, Kay Sievers isimli geliştiricinin kodlarını yayına almayacağını belirtti.

Sievers'in kodları Linux'un çekirdeği hakkında değil ancak çekirdeğin yüklenmesinden hemen sonra yüklenmeye başlayan ilk yazılımın kodları. Ancak yazılım yüklenirken ekranda o kadar çok satır yazmaya çalışıyor ki, işletim sisteminin açılışı çöküyor ve sistem kilitleniyor.

Sievers ise Google+'dan yaptığı açıklamada söz konusu kodların bir yıllık olduğunu, son bir yıldır artık Linux için kod yazmadığını ve Linux'u geliştirme faaliyetlerine son verdiğini açıkladı. Bunun sebebi olaraksa açık kaynak kodu camiasındaki insanların çocukça ve çirkin tavırlar sergilemesinden bıkmasını gösterdi.

Ayrıca  https://forum.sordum.net/viewtopic.php?f=30&t=206378 adresinde LinuxMaster tarafından oluşturulan anket ise bu durumun güncelleiğini teyit eder gibi....

Sonuç

Artık GNU/Linux Camiyası için değişim kaçınılmazdır.Eğer bu değişim göz ardı edilirse Linux Dağıtımları sadece belli bir azınlığın işletim sistemi olmaktan öteye gidemeyecektir.

LinuxMaster
Haziran 2018

laz61

Linux herkese hitap etmek zorunda degil bence, isteyen kullanir isteyen kullanmaz. Gelistirilmesi devam ettigi muddetce ve suanki hali hazirdaki camiasi ile bile yeterli duzeyde oldugunu dusunuyorum. 
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

FireSwords

İlk olarak, Linux'un öyle bir derdi yok. Linux'un geleceği yeterince parlak. Gömülü sistemler ve sunucular üzerinde aslan payına sahip zaten. Masaüstü de, eh artık bilgisayarlar bir numaralı teknolojik oyuncaklar değil. İnsanlar Windows veya macOS ile işini gayet de görebiliyor. "Geek" olarak adlandırılan teknoloji meraklısı kesim dışında kimse neden Linux kurmaya çalışsın? Bana bunun için bir sebep bulabilir misin? Artık bilgisayar alan adamların amacı internete girip temel işlerini yapmak filan değil, artık insanlar internete girmek için daha çok telefonlarını kullanıyor. Artık bilgisayar alanlar oyun oynamak ve profesyonel işler için alıyor. Linux'u bilen biliyor ve kullanıyor zaten.

Ayrıca bilmemne.net admininin adını özlü söz gibi yazmandaki amacı anlamadım, bu çok saygıdeğer bir şahsiyet mi? Dediği şeylerin doğruluğu bile yok. Kim bu adam(ya da kadın)? Bana viral forum reklamı gibi geldi, neyse.

Ve ortada çelişki filan yok. Linux herkes tarafından ortak geliştirilen bir proje olduğundan arada bu tarz uyuşmazlıklar olması normal. Linux hakettiği yerin çok üstünde emin ol. Her şey masaüstü platformu değil. Hatta masaüstü platformu bilişim dünyasındaki buzdağının görünen ucu bile olmayabilir.

.py

bildiğim kadarıyla sunucuların %90'ı linux ev kullanıcıları konusunda windowsla yarışamaz ama. zaten yarışmasında :)

gecegezen

Öncelikle Android dediğinde bir linux dağıtımıdır bence yani android ile zaten linux kullanım alanında çok öndeydi mesela artık en güçlü süper bilgisayarların tamamı Linux kullanıyor geçen yıl birsinde windows kullanılıyordu  sonra yeni bir kaç süper bilgsayar yapıldı ve windows liste dışı kaldı. Bunun dışında arkadaşlarında dediği gibi evinizdeki modemlerden tutunda bir çok televizyon gibi cihazlarda linux çekirdeği kullanılmakta ha masaüstü piyasasında geride bununda en büyük sebebi windows dediğin gibi çok basit olmasıydı windows 98 zamanında ESC tuşuna basarak sifreyi atlıyordum o derece basitti yani.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

FireSwords

[mention=639649]@gecegezen[/mention] Android, Linux değildir. Linux tabanlı işletim sistemidir.

eronis

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

alquirel

İletisinin içeriğini boşaltmış olduğu için kurallarımıza aykırı bir davranışta bulunmuş ve yasaklanmış oldu. Dolayısıyla bu başlığın da kilitlenme vakti gelmiş oldu.