Ubuntu Açılış Problemi - Sistem Açılmıyor

Başlatan onuryorukoglu, 06 Temmuz 2018 - 10:29:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onuryorukoglu

Herkese merhaba arkadaşlar,

Yeni bir Ubuntu kullanıcısı değilim, yaklaşık 4-5 yıldır aktif bir şekilde kullanıcıyım. Şu an Ubuntu 18.04 kullanıyorum. Dün bir sorun ile karşılaştım ve ne olduğuna dair bir fikrim yok. Ubuntu login ekranı gelmeden hemen önce ubuntu loading ekranı var ya noktalar ilerliyor, orası gelince öyle kalıyor noktalar ilerlemiyor, yüklenmiyor gibi. Bir süre aşağıda fotoğrafını çektiğim ekran geliyor. Yardımcı olabilir misiniz? Herkese teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

LinuxMaster

İşte dişime göre bir sorun;

1.Linux'a güvenli kip'de girmeyi denedin mi?
2.Bazen sistem başlamadan önce Splash yazısı(logo) çıkar ve bu bazen sistemi sekteye uğratır.Açılış esnasında Casper ile başlayan ifade splash=no olarak ayarlayıp sistemi birde böyle açmayı dene(....) ilerlemeler olmayacak

onuryorukoglu

Akşam deneyip, gelişmeleri aktaracağım. Çok teşekkürler.

LinuxMaster

Alıntı yapılan: onuryorukoglu - 06 Temmuz 2018 - 11:51:45
Akşam deneyip, gelişmeleri aktaracağım. Çok teşekkürler.

Aslında şunu demek istedim "aşağıdaki adreste anlatıldığı gibi grub'da nomodeset değişikliğini yapıp deneyebilirsin;bilgisayar açılırken shift'e basılı tutup grub ekranına girmeyi deneyebilirsin"

https://askubuntu.com/questions/162075/my-computer-boots-to-a-black-screen-what-options-do-i-have-to-fix-it

Bu işini görecektir....

Not:

Unutmadan bir de şunu dene....

ALT+CTRL+F1'e bas X-Windows ortamında 1.Terminal ekranına geç.(tty1)
login: Yerel Kullanıcı adını yaz
passwd: Şifreni yaz

Sonra komut satırında iken;

sudo lightdm

komutunu ver.Bu perncere yöneticisini root haklarıyla çalıştırır.

Not 2:

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair#2._se.C3.A7enek:_Boot-Repair.27in_canl.C4.B1_Ubuntu_DVD.2FUSB.27sine_kurulmas.C4.B1

Not 3:

Windows ortamında Grub2'in Onarılması.....

https://sourceforge.net/projects/grub2win/

onuryorukoglu

Tekrar merhaba,

alt+ctrl+f1 ile xterminal ortamına geçtim ve orada sudo lightdm komutunu verdim, çıktı ekteki görüntüde olduğu gibi. Ayrıca sol shift butonuna basılı tutarak güvenli modda açmaya çalıştım, orada da açılmadı. Repair broken packages seçeneğini seçtiğimde gnome display manager ile ilgili bir sorun olduğunu gördüm ve onu repair edemedi, orada kaldı. Sanıyorum gnome display manager ile ilgili bir sorun var.

Bu arada bazı bilgileri vereyim. Dual boot yok, sadece ubuntu kullanıyorum. Ubuntu 18.04. Ekran kartım AMD.

Düzeltme: Bu arada lightdm çıktısında started gnome display manager ok görünüyor. Repair yaparken başlatamadı ama.

Düzeltme 2: Hocam yeniden başlattım ve ctrl+alt+f1 ile xterminal ekranına girmeye çalıştım girmedi ama o sırada login ekranı geldi ve sisteme giriş yaptım, şu an açıldı. Tekrar olmaması için kontrol etmemiz gereken birşeyler var mı? Şu an kapatmaya korkuyorum :D

[eklenti yönetici tarafından silindi]

LinuxMaster

Ekran görüntüsünü sistemime indirdim.Sorun Grub2 değil bana göre , ekran görüntüsünde sondan dördüncü satırda GPU devreye girdi anda System Profili istemsiz bir şekilde kernel tarafından değiştiriliyor.Yani sistem de olmayan ama varmış GPU'lu system profili yükleniyor,tabii Grub2'in yapılandırma dosyasında bu satır tanımlı değil....Bundan dolayı grub2 yükleme işini yarıda kesiyor.

Bunun çözümü yapılabilirse Grup yapılandırma dosyasına o olamayan sanal System profili (GPU) eklemek ama bunun nasıl olabileceği konuda bir fikrim yok , şimdilik.....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2018 - 01:35:14

Alıntı yapılan: LinuxMaster - 07 Temmuz 2018 - 01:18:16
Ekran görüntüsünü sistemime indirdim.Sorun Grub2 değil bana göre , ekran görüntüsünde sondan dördüncü satırda GPU devreye girdi anda System Profili istemsiz bir şekilde kernel tarafından değiştiriliyor.Yani sistem de olmayan ama varmış GPU'lu system profili yükleniyor,tabii Grub2'in yapılandırma dosyasında bu satır tanımlı değil....Bundan dolayı grub2 yükleme işini yarıda kesiyor.

Bunun çözümü yapılabilirse Grup yapılandırma dosyasına o olamayan sanal System profili (GPU) eklemek ama bunun nasıl olabileceği konuda bir fikrim yok , şimdilik.....

Az önce kendi sisteminde bir yöntem denedim ve çalıştı.

1.Ctrl+Alt+F1 ile 1.Terminal erkanına geç
2.Açılan Terminal ekranında login ve Password kısımlarını doldur
3.Şimdi komut satırında iken sudo startx komutu ver.Bu komut sistemi Güvenli Kipte masaüstünü açması lazım.....Bende aynen oldu.Yalnız burada yapacağın değişilkler kalıcı olacaktır Çünkü root olarak sistemi açtın.

Not:

Normalde Starx komutu açılmayan Masüstü için kullanılan bir komuttur

Not 2:

Eğer farklı masaüstü ortamların varsa (mesela KDE,Mate gibi) terminalden açılşta bu bunlardan biri ile sisteme girmeye çalış belki olur.

onuryorukoglu

Eğer aynı sorun tekrar yaşanırsa bu yöntem ile deneyeyim değil mi? Yani şu an sistemim açıkken bunu yapmaya gerek yok sanırım? Yanlış mı anladım?

LinuxMaster

Alıntı yapılan: onuryorukoglu - 07 Temmuz 2018 - 02:29:51
Eğer aynı sorun tekrar yaşanırsa bu yöntem ile deneyeyim değil mi? Yani şu an sistemim açıkken bunu yapmaya gerek yok sanırım? Yanlış mı anladım?

Eğer sistemi açtın ise tekrar kendini zora/sıkıntıya sokmanın bir lüzumu var mı sence....? Bence yok......

ayk1550

sanırım yeni sürümle alakalı bir problem ben de güncelleme yaptım aynı problemi yaşadım ve mecburen format atmak zorunda kaldım.Silinen verilerim de cabası.