17.10 dan 18.04 upgrade sonrası problem

Başlatan dxd, 03 Temmuz 2018 - 20:50:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dxd

Merhaba,

Kubuntuyu 17.10 dan 18.04 e güncelledikten sonra askıya alıp geri getirme işlemi sırasında şifre girilen alan gözükmüyor. Sadece imlecin gözüktüğü siyah bir ekran ile karşılaşıyorum. Hata kayıtlarında şu şekilde birşey gördüm:

[drm:r600_ib_test [radeon]] *ERROR* radeon: fence wait timed out.
[drm:radeon_ib_ring_tests [radeon]] *ERROR* radeon: failed testing IB on GFX ring (-110).

Problemin KDE taraflı mı yoksa kernel kaynaklı mı olduğunu çözemedim.

4.15 4.16 4.17 4.18 kernel versiyonlarında durum aynı. Ne yapmam konusunda yardımcı olur musunuz?

LinuxMaster

Aynı sorun bende var ama kısmi olarak sorunu çözdüm ama bu bana baya bir dizi bolca sistem hatasına ve UbuntuStudio Desktop  Masaüstünü komple kaldırmam'a neden oldu.

Bulduğum çözüm biraz eski.....Sistemdeki tüm masaüstü yöneticilerini X-Windows ortamında(UNİX) tek tek kaldırdım.Paket yazılımların deb yedeklerini aldım.Sistem ham hale geldi.Sonra sırasıyla;

GNOME v3.20 kurdum (gdm3)
Sonra
KDE4 Masaüstünü GNOME Pencere Yöneticisi gdm3'ün üzerine bindirdim.
Daha sonra da
XFCE4'ü KDE'nin üstüne bindirdim.
Ve en son da ;
Mate Desktop (GNOME 2 tabanlı) XFCE4'ün üstüne bindirdim.Ve varsayılan pencere yönetici ve Masaüstü yöneticisi KDE olarak, config dosyasından ayarladım.

Sonuçta birbirinin üstünde (aynı / dosya-dizin yapısı gibi ) bütünlük sıralaması oluşturdum.

Tek sonrun, oturum açma ekranın arka planının siyah olması ve KDE simgesi yerine(Plazma 5 Oturumu) anahtar simgesinin olması ki KDE 811 KB lık bir deb dosyası kurulumunda sorun çıkartıyor.Bunun haricinde oturum açma süresi normaline göre 100 milisaniye uzun.....(hayatta %100 verim diye bir şey yoktur.)

Birde Sadece KDE Masaüstünü tek ortam olarak kurarsan sorun çıkartmıyor KDE....

Ve Son altın vuruşu yaptım sistem'e

1.Çekirdek sürümlerinden eskiden yeniye üç adet çekirdek derdim.(En yeni olana eski ikisini ekledim) En eski çekirdek exe ve dll  modülleri içermekte....

2.Sonra sistemi USB Booting Change Lock Yöntemi ile mühürledim.Yani Türkçesi ile o usb olmadan Ubuntu OS açılamaz.İleri düzey Güvenlik Düzenlemesi.....

dxd

LinuxMaster cevabınız için teşekkür ederim.
Sanırım öncelikle farklı bir desktop manager ile benzer sorunun olup olmadığını kontrol etmem gerekiyor. Belki de Plasma taraflı bir sorun var.

Siz bu sorunu peki ati ekran kartında mı yaşıyorsunuz ve kartın modeli tam olarak nedir?

Bir bug raparu açsak bu sorunu kernel driver geliştiricilerine mi yoksa kde geliştiricilerini mi açsak doğru olur?

LinuxMaster

Alıntı yapılan: dxd - 04 Temmuz 2018 - 18:13:23
LinuxMaster cevabınız için teşekkür ederim.
Sanırım öncelikle farklı bir desktop manager ile benzer sorunun olup olmadığını kontrol etmem gerekiyor. Belki de Plasma taraflı bir sorun var.

Siz bu sorunu peki ati ekran kartında mı yaşıyorsunuz ve kartın modeli tam olarak nedir?

Bir bug raparu açsak bu sorunu kernel driver geliştiricilerine mi yoksa kde geliştiricilerini mi açsak doğru olur?

Aslında KDE masaüstü ortamını kurduğuma pişmanım desem yalan olmaz.Ama kaldırmaya kalkarsam bu sefer sistemden baya bir götürecek (hasar verecek yazılımsal olarak) onun için bende KDE kendi haline bıraktım (yok sayıyorum)

KDE eskiden daha tutarlı Masaüstü Ortamı idi.Özellikle altın çağını Pardus 2013 döneminde yaşamıştır.

İntel i915 (Çipset)

dxd

Evet bende uzun süredir Pardus ortamında KDE kullanmıştım ordan kalma bir aşinalık var. Nedense gnome alışamadım. Siz bu sorunu onboard bir kartta yaşadığınıza göre bu sorun spefisik bir ati problemi gibi gözükmüyor. Bu da kernel taraflı bir problemden ziyade daha çok KDE ortamıyla ilgili gözükmekte. Sanırım KDE deki bir bug o hatayı tetiklemekte.

Farklı bir desktop manager ile durumu kontrol ettikten sonra konuyu güncelleyeceğim ve bir bug report oluşturup durumu KDE geliştiricileri ile paylaşacağım. Linki de burada paylaşacağım. Tekrardan teşekkür ederim ilginiz için.