Ubuntu kurdum grubta windows yok. live boot çalışmıyor

Başlatan devrimsel, 02 Temmuz 2018 - 20:35:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

devrimsel

Arkadaşlar windows 10 un yanına ubuntu kurdum. grub menüsü açılıyor ama windows 10 yok. flash belleğime ubuntu kurulu.  Flashtaki Ubuntu yu dene diyip os uninstaller ile ubuntuyu silmek istiyorum ama usb live olmuyor. Lütfen yardım edin. Steamdan daha oyun alacaktım indirimler bitmeden :)

LinuxMaster

Öncelikle geçmiş olsun....Olur böyle şeyler....Bu gibi aksilikler olmasa nasıl tecrübe kazanır pc kullanıcısı.....

Çözüm:

Ubuntu LTS Live DVD İle;Ubuntu Çalışan CD ile makinanıza tekrar grub2 kurulumu yapmak için öncelikle sisteminizin sabit disk
üzerindeki yeri (bölümü) şöyle tesbit edilir: Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim çalıştırılır ve şu komut yazılır;

sudo fdisk -l

komutunun çıktısında sisteminizin bulunduğu alana göre işlem yapılır

Örneğimizde, bu alanın /dev/sdaX olduğunu varsayalım (X senin ubuntuyu kurduğun diskin bölümünün sayısını ifade ediyor)

Bölümü sisteme bağla.....

sudo mount /dev/sdaX /mnt

Diğer bölümleri de sisteme ekle...

sudo mount --bind /dev /mnt/dev

Chroot ile kök dizini değiştir....

sudo chroot /mnt

Artık Grub2'yi tekrar MBR(Açımı: Master Boot Record [TR: 1.Sektör Yükleme Kaydı]) üzerine yazabilirsin.

grub-install /dev/sda

Yazılıp yazılmadığını kontrol et....

sudo grub-install --recheck /dev/sda

Hata vermediyse, işlem tamamdır.

Control+D tuşu ile chroot uygulamasından çık. Sırasıyla aşağıdaki komutları vererek sistemi yeniden başlat...

sudo umount /mnt/dev

sudo umount /mnt

sudo reboot

Diğer yönetm daha basittir.Yine Live DVD ile...

Makinayı Canlı CD/DVD (Çalışan CD) olarak açtıktan sonra kurulu bölümünüze çift tıklayarak sisteme
bağlanmasını sağlayın veya elle kendiniz bağlayın.Çift tıklayarak bağladığınız zaman bağlama noktasını alttaki komutla öğrenin:

ls -l /media

Bağlama noktası disk bölümünün uuid değerine göre oluşacaktır.Buna uygun olarak komutu düzenleyerek grub2'yi mbr'ye yazdır...

sudo grub-setup -d /media/XXXXXXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXXXXXXXXXX/boot/grub /dev/sda

Not: Burada "X" ifadesi senin DVD Sürücü yada Flash Bellek Sürücünün bulunduğu bölümdür.

Herhangi bir çıktı vermeden alt satıra geçiyorsa grub2'niz mbr'ye yazılmış odluğunu anlayarak;kurulu sistemi açtıktan sonra, şayet yeni kurduğunuz diğer işletim sistemi grub menüsüne yerleşmediyse grub menünüzü güncel...

sudo update-grub

En son yöntem hepsinden daha basit....

Makineyi Çalışan CD/DVD'den (Canlı CD) olarak açtıktan sonra boot-repair uygulamasını kurup çalıştırmak yeterlidir.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update

sudo apt-get install boot-repair-ubuntu

sudo boot-repair

Bu komutları terminalde sırasıyla uygula ve sistemi yeniden başlat....Tebrikler sorununu kendin çözdün......!

LinuxMasterTR