Freedos Bilgisayara Linux Kurmak

Başlatan kafr, 28 Haziran 2018 - 22:48:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafr

Arkadaşlar merhaba,

Yeni bir bilgisayar aldım. Cihaz Freedos gelecek. Ben bilgisayarıma Linux dağıtımlarından birini kurmayı düşünüyorum. Kurmadan önce BIOS'u güncellemem gerekir mi? Yada herhangi yapmam gereken bir şey var mı? Bilemediğim için soruyorum. Yoksa direk Linux kurup yanlış bir şey yapmak istemedim. Bir de BIOS/UEFI olayı var ancak benim kuracağım dağıtımda USB'yi hazırlamam için (Etcher by resin.io) linkteki program önerilmiş. Bu programda ISO'yu ve USB'yi seçtikten sonra direk hazırlıyor. Ek bir seçenek sunmuyor. Linux olduğu için mi bilmiyorum ama BIOS/UEFI için bir seçenek sunulmamış. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

.py

Alıntı yapılan: kafr - 28 Haziran 2018 - 22:48:52
Arkadaşlar merhaba,

Yeni bir bilgisayar aldım. Cihaz Freedos gelecek. Ben bilgisayarıma Linux dağıtımlarından birini kurmayı düşünüyorum. Kurmadan önce BIOS'u güncellemem gerekir mi? Yada herhangi yapmam gereken bir şey var mı? Bilemediğim için soruyorum. Yoksa direk Linux kurup yanlış bir şey yapmak istemedim. Bir de BIOS/UEFI olayı var ancak benim kuracağım dağıtımda USB'yi hazırlamam için (Etcher by resin.io) linkteki program önerilmiş. Bu programda ISO'yu ve USB'yi seçtikten sonra direk hazırlıyor. Ek bir seçenek sunmuyor. Linux olduğu için mi bilmiyorum ama BIOS/UEFI için bir seçenek sunulmamış. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Usbden boot et kur. Ayrıetten biostan "boot modu Uefi seçmen gerekebilir."  Kurulumdan önce Linux Dağıtımını kurulum rehberini okumalısın.

ali159

Hayır ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Direk kurabilirsiniz. :)

yepyeni

Arkadaşlar iyi günler.Linux'u öğrenmek için yeni Freedos bilg. aldım.internetten ubuntu indirdim ve flaş belleğe yükledim. onu da bilg.a taktım.flaş belleği de taktım ve bilg.ı açtım ama yine kara komut ekranı çıktı.sonra biosa girdim ama orada kaldım. :) bilg.konusunda başlangıç seviyesindeyim.önce flaşı çalıştır gibi bir seçeneği seçemedim.

Empat

[mention=644763]@yepyeni[/mention]

Biostan usb'ye öne almanın yanı sıra Secure Boot seçeneğini disable yapın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!