ubuntu yeni başlayan!!!

Başlatan Hsnblll, 27 Haziran 2018 - 16:20:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hsnblll

Merhaba arkadaşlar ben ubuntu 18.04 kullaniyorum yeni başladim ve cok bir bilgim de yok. bi kac sorum olacakti?
1.pencere tuşlarini sağa alamiyorum bunu nasil yapabilirim?
2.masa ustunde sol altta uygulamalar simgesi yok onu nasil geirebilirim?
3.ubuntu yeni baslayanlar icin neler tavsiye edersiniz pragram vs ?
Lütfen yardim :-\ :-\ :-\

.py

Alıntı yapılan: Hsnblll - 27 Haziran 2018 - 16:20:45
1.pencere tuşlarini sağa alamiyorum bunu nasil yapabilirim?

Biraz zahmetli olacak
ilk olarak terminali açıp aşağıdaki talimatı çalıştırın uygulama yüklendikten sonra gconf ismiyle bilgisayarda aratın uygulamayı çalıştırın.

sudo apt-get install gconf-editor

apps - metacity ardından general nodunu tıklayınız. button_layout'u bulun menu:minimize,maximize,close olarak değiştirin değeri butonlar sağ tarafa geçeçektir.

LinuxMaster

1.sorununzun cevabı Ubuntu Tweak kullanmanız(şimdi depoda var mı? bilemiyorum)
2.Sorunuzu anlamadım (bir ekran görüntüsü olsaydı iyi olurdu)
3.Sorunuzun cevabı aşağıdaki linklerde ;

Rahmetli İkiz Kardeşimin açmış olduğu konular.....

https://forum.debian.org.tr/index.php?topic=7914.0
https://forum.debian.org.tr/index.php?topic=7912.0

pitikiti

ilk 2 sorunuz açıklanmış linux için programları için appgrid yükleyebilirsiniz. Vlc yükleyin videolar için oyun oynucaksanız steam yükleyin. Surat asık yapmışsınız merak etmeyin zamanla alışıcaksınız. Müzik için audicious yükleyin tavsiyem ne biliyim aslında ne yapıcağınıza bağlı bişey.Ubuntu değilde kde arayüzü kullanan kubuntu kursaydınız alışmanız daha kolay olurdu diye düşünüyorum.
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

afeser

Gerekli programlar değişir tabi;

apt-get install git atom pinta

aklıma bunlar geldi, tabi ne yapmak istediğinle alakalı biraz da.
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...

Hsnblll

[mention=639427]@LinuxMaster[/mention] Başınız saolsun  :-\ Teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2018 - 20:07:37

[mention=639429]@pitikiti[/mention] Pc yeni aldim dell icinde geldi bende değistirmek istemedim ondan dolayi bunu kullaniyorum teşekkur ederim  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2018 - 20:10:46

[mention=639426]@.py[/mention] tesekkur ederim ama
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
gconf-editor zaten en yeni sürümde (3.0.1-3ubuntu1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-dell.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-dell.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-langpack-ubuntu-ppa-bionic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

karsima bu cikiyor ve devamini yapamiyrum.

.py

gconf-editor yüklü görünüyor buarada sizin sources.list sorununuz var bilginize.

gconf yada editör ismiyle arama yapın bilgisayarınızda. Uygulamayı bulup çalıştırın (daha önceki postta neler yapmanız gerektiğini anlattmıştım)

LinuxMaster

Alıntı Yap@LinuxMaster Başınız saolsun  :-\ Teşekkür ederim.

Dostlar sağ olsun......Kendisi biraz agresif bir kişilikti,bundan dolayı bu forumdan atılmıştı rahmetli..... ve bunu kendisi hazmedemedi ve de tepki olarak yukarıda bağlantılarını paylaştığım konuları hazırlamıştı......

Hsnblll

[mention=639427]@LinuxMaster[/mention] sol altta cop kutusu var ama ben uygulamalari acan kisa yol istiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Haziran 2018 - 00:37:21

[mention=639448]@.py[/mention] "sources.list " acaba bu sorun nedir? ve nasil cozebilirim?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

LinuxMaster

En başta belirtmiştim bir zamanlar Ubuntu Tweaks diye bir .deb paketi vardı.Bu yazılımla düşey Ubuntu Görev Çubuğunu aynı Windows OS daki gibi yatay hale getirebiliyordu.Ama ubuntu depolarından kalktı sanırım bu yazılım.....

Olmazsa;

GNOME Pencere Yöneticisi
veya;
KDE Pencere Yöneticisi
veya;
LXDE Pencere Yöneticisi'lerinden birini kurabilirseniz.İstediğiniz düzenleme kendiliğinde otomatik oluşturulur.

Not:

Önce bu ayrı masa yöneticisi hakkında araştırma yapın,Youtube Videolarına (kurulum ve düzenleme) bakın sonra karar verin.

Hsnblll

[mention=639453]@LinuxMaster[/mention] Teşekkür ederim.

LinuxMaster

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
gconf-editor zaten en yeni sürümde (3.0.1-3ubuntu1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-dell.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-dell.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-langpack-ubuntu-ppa-bionic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

Bu hatadan kurtulmak için;

https://forum.debian.org.tr/index.php?topic=7912.0 adresindeki yazılımı Gdebi ile kur.Gdebi yazılımı ubuntu depolarında var

Terminal açıp komut satırına sudo apt-get -u install gdebi yazıp enter tuşuna basınız.

Bu işlemden sonra gerekli siteden sistemine uygun Ubuntu Optimizer deb paketini indirip Gdebi kur.Gdebi gerekli bağımlılıkları kendi otomatik belirleyip kuracaktır.Ubuntu Optimizer Apt Önbelleğini temizleyerek bundan kurtulabilirsin.

Veya Root kullanıcı olarak; ekran görüntüsündeki gibi

[IMG]https://resmim.net/f/Q4md0F.png[/img]  dizini içindeki herşeyi silin ve sistemi yeniden başlatarak;

sudo apt-get -u update
sudo apt-get -u upgrade
sudo apt-get -u dist-upgrade
sudo apt-get check

komutlarını sırasıyla veriniz.

ardından reboot force komutu vererek sistemi 2.kez yeniden baştınız.

Veya bunları riskli buluyorsanız aşağıdaki ekran görüntüsündeki yazılımı Yazılım Paket Uygulamasında aratın ve kurun.

[IMG]https://resmim.net/f/Zpt4pW.png[/img]

Ardından;

sudo apt-get -u update
sudo apt-get -u upgrade
sudo apt-get -u dist-upgrade
sudo apt-get check

komutları sırasıyla uygulayınız.

LinuxMaster
Haziran 2018

Hsnblll

[mention=639455]@LinuxMaster[/mention] ilginizden dolayi cok tesekkur ederim  :) hemen deniyorum

alquirel

Alıntı yapılan: Hsnblll - 28 Haziran 2018 - 01:52:07
[mention=639455]@LinuxMaster[/mention] ilginizden dolayi cok tesekkur ederim  :) hemen deniyorum

Yok sayılıyor uyarılarını çözmek için bu kadar uzun uzadıya uğraşmanıza, hele hele root olmanıza hiç gerek yok.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23296.msg280114#msg280114