[Çözüldü] BIOS GUNCELLEMEDEN SONRA GRUB2 SORUNU

Başlatan tubuntu, 26 Haziran 2018 - 16:06:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tubuntu

BIOS GUNCELLENDIKTEN SONRA BILGISAYAR ACILISTA UBUNTU GRUB2 MENUSU VAR FAKAT SORUNUM EGER WINDOWS U ACIP TEKRAR KAPATTIGIMDA GRUB EKRANA GELMIYOR  VE DIREK WINDOWSTAN ACILIYOR BIOS TANA AYARLARI ANA AYARLARA TEKRAR GETIRIP GRUBTAN UBUNTUYA GIRIS YAPABILIYORUM  SORUNUM NE OLABILIR SIMDIDEN TESEKKURLER (TURKCE KAREKTERLER ICIN OZURDILERIM KLAVYE INGILIZCE)

LinuxMaster

Merhabalar

Bu sorun basit ve çözümü aşağıdadır.

Yöntem 1:

Grub'u onarmak için "Boot Repair Disk" isimli Linux tabanlı çalışan CD'yi kullanabilirsiniz. Bunun için;

1. Boot Repair Disk kalıp dosyasını indirin (350 MB)
2. İndirdiğiniz kalıbı CD'ye yazdırın ( DVD yazdırma programındaki "Kalıbı CD'ye yazdır" vb. seçeneği kullanarak yazdırınız).
3.Ve bilgisayarı bu CD'den çalıştırarak açın. Çalışan CD'nin masaüstü açıldıktan bir-iki dakika sonra bir pencere açılacak ve Grub'u onarmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu seçeneği kullanara Grub'u yükleyebilirsiniz.

Yöntem 2:

"Rescatux" kurtarma CD'si İle;

Grub'u onarmak için "Rescatux" isimli Linux tabanlı çalışan CD'yi kullanabilirsiniz. Bunun için;

Rescatux kalıp dosyasını yazılımın web sitesinden indirin (350 MB) yukarıdaki Yöntem 1 adımları takip ediniz.

Yöntem 3:

Ubuntu LTS Live DVD İle;

Ubuntu Çalışan CD ile makinanıza tekrar grub2 kurulumu yapmak için öncelikle sisteminizin sabit disk üzerindeki yeri (bölümü) şöyle tesbit edilir: Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim çalıştırılır ve şu komut yazılır;

sudo fdisk -l komutunun çıktısında sisteminizin bulunduğu alana göre işlem yapılır

Örneğimizde, bu alanın /dev/sdaX olduğunu varsayalım

Bölümümüzü sisteme bağlayınız.

sudo mount /dev/sdaX /mnt

Diğer bölümleri de sisteme ekle...

sudo mount --bind /dev /mnt/dev

Chroot ile kök dizinimizi değiştir....

sudo chroot /mnt

Artık grub2'mizi tekrar mbr üzerine yazabiliriz:

grub-install /dev/sda

Yazılıp yazılmadığını kontrol et....

sudo grub-install --recheck /dev/sda

Hata vermediyse, işlem tamam.....

Control+D tuşu ile chroot uygulamasından çık. Sırasıyla aşağıdaki komutları vererek sistemi yeniden başlat...

sudo umount /mnt/dev

sudo umount /mnt

sudo reboot

Yöntem 4:

Makinayı Canlı CD/DVD (Çalışan CD) olarak açtıktan sonra kurulu bölümünüze çift tıklayarak sisteme bağlanmasını sağlayın veya elle kendiniz bağlayın.
Çift tıklayarak bağladığınız zaman bağlama noktasını alttaki komutla öğrenin:

ls -l /media

Bağlama noktası disk bölümünün uuid değerine göre oluşacaktır.
Buna uygun olarak komutu düzenleyerek grub2'yi mbr'ye yazdırın:

sudo grub-setup -d /media/XXXXXXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXXXXXXXXXX/boot/grub /dev/sda

Herhangi bir çıktı vermeden alt satıra geçiyorsa grub2'niz mbr'ye yazılmış demektir.

Not: Kurulu sistemi açtıktan sonra, şayet yeni kurduğunuz diğer işletim sistemi grub menüsüne yerleşmediyse grub menünüzü güncelleyin:

sudo update-grub

Yöntem 5:

Makineyi Çalışan CD/DVD'den (Canlı CD) olarak açtıktan sonra boot-repair uygulamasını kurup çalıştırmak yeterlidir.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update

sudo apt-get install boot-repair-ubuntu

sudo boot-repair

LinuxMaster
Haziran 2018
[/font][/size][/color]

tubuntu

SORUNUMU HALA COZEMEDIM  SORUNUMU TAM ANLATAMADIM GALIBA  BILGISAYARI ACIP BIOS U ANA AYARLARA GETIRIP ACTIGIMDA UBUNTU GRUB GELIYOR  UBUNTU KULLANMAYA DEVAM ETTIGIM SURECE  GRUB VAR FAKAT COCUKLARIM GRUB TAN WINDOW U SECIP ACILDIKTAN VE KULANDIKTAN SONRA KAPANINCA ARTIK GRUB GELMEYIP DIREK WINDOWS ACILIYOR  BENDE HERSEFERINDE BIOSA GIRIP BIOS AYARLKARINI ANA AYARLARA GETIRIP OYLE UBUNTUYA GIRIYORUM UMARIM SORUNUMU TAM ANALATABILMISIMDIR  TESEKURLER BOOT REPAIRI DENEMEME RAHMEN OLMUYOR

gecegezen

Aklıma fastboot veya windowsun kapanmayıp kendini sadece uykuya almasından kaynaklanıyor gibi geldi windows altından fastboot kapatıp tekrar dener misiniz? Arastırma yapmadım ama olabilir gibi geldi bana.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

tubuntu

LINKTEKI BILGILERLE SORUNU COZDUM COK TESEKKURLER

https://itsfoss.com/no-grub-windows-linux/    BU LINKLE KOLAY  CA COZULDU

https://askubuntu.com/questions/838780/windows-10-changes-uefi-boot-order-every-time BURDAN YOLA CIKARAK COZULDU

Empat

Sorununuz çözüldüyse konu başlığını [çözüldü] olarak etiketleyebilirsiniz. Çözüldü etiketlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, öğrenmek için buraya tıklayın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!