Ubuntu(16.04) kurulum sorunu

Başlatan muzaver, 25 Haziran 2018 - 21:14:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muzaver

Dell 7577 laptop aldim. Bilgisayarda ubuntu kurulu geldi baslangicta basamaklari gecerken bilgisayar wifi baglanma secenegi sundu bende baglanmaya calistim sifreyi girip onayladiktan sonra pc kendini yeniden baslatti.

Sorun su ki herhangi bir account olusturamadim sifre alamadim. Pc sadece guest sessionda aciliyor.

Terminale girilen butun komutlari root ile giris yapmalisiniz falan diyerek reddediyor. baslangicta shift basarak root bolumune girmeyi denedim fakat bilgisayar normal basladi. kurulum ekranina tekrar donme sansim var mi ya da bunun cozumu ney ekte terminalin verdigi bazi cevaplari ekledim

[eklenti yönetici tarafından silindi]

LinuxMaster

Şöyle Yapabilirsiniz.

1.ADIM

Terminal Uçbirimi açınız.

2.ADIM

Terminal Satırına şu komutu veriniz.

~$ sudo passwd
                                          Enter new UNIX password:********* (Enter)
                                          Retype new UNIX password:********* (Enter)
3.ADIM

~$ su   (Enter)
Karşınıza gelen "Password:" kısımına az önce (2.ADIMDA) girdiğiniz şifrenizi tekrar burası için de giriniz

Şimdi root oldunuz.Bunu root@Notebook-PC: /home/kullanıcı_adı# ifadesinde (root ve # anlayabilirisiniz.)

root@Notebook-PC:/home/guest# satırında iken tekrar "passwd" (parola değiştirme komutu) yazıp enter tuşuna basınız.

root@Notebook-PC:/home/guest# passwd   (Enter)
                                          Enter new UNIX password:********* (Enter)
                                          Retype new UNIX password:********* (Enter)

4.ADIM:

Şimdi normal kullanıcı modunda iken ;

guest@Notebook-PC:~$ su

komutunu veriniz.Karşınıza gelecek olan "Password:" kısmına 3.ADIMDA yaptığınız/yazdığınız/atadığının FARKLI ŞİFREYİ GİRİNİZ.Ve enterlayınız.

Ve uğraşın sonu ;

root@Notebook-PC:/home/guest#

Bundan sonra komut satırında add user komutunu verin ve bir kullanıcı adı belirleyin.Ve sistemi yeniden başlatın.

Yeni kullanıcıya giriş yapın.

muzaver

Yani ben mi bir seyi yanlis yapiyorum bundan farkli hicbir tepki alamiyorum terminalden. Kod girilen baska ekran mi var acaba

surekli bunu aliyorum nette yazan her seye. bundan cikmanin bir yolu yok mu

sudo: unable to change to root gid: Operation not permitted
sudo: unable to initialize policy plugin

[eklenti yönetici tarafından silindi]