Gönderen Konu: Ubuntu 16.04 LTS OS Sistemine "Intel Çipset(i915) Graphics Driver" Kurulumu....  (Okunma sayısı 268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar

Bu makale konusu olan yazının aslını googleden ;

"Ubuntu 16.04 – Installing the Intel Graphics drivers using the Intel Graphics Installer for Linux™" olarak aratabilirsiniz.Bu makale, yabancı blog yazısının benim tarafından bire bir Türkçe tercümesi olup, bizzat benim tarafından kendi sistemim olan UNİX/GNU LINUX Ubuntu 16.04.04.001 LTS OS sistemine birebir uygulanmıştır.

Öncelikle sistemizinde ; ekran görüntüsü verilen .deb paketi kurulu olmak zorunda......Sonra sisteminzde
Kod: [Seç]
sudo apt-get -u install gedit komutu ile GNOME Metin Düzenleyici Yazılımı kurulu olmalıdır.1.AŞAMA: (Yedek Alma)

Kod: [Seç]
sudo cp /etc/lsb-release /etc/lsb-release.backup
2.AŞAMA : (lsb-release Dosyasını Gedit metin düzenleyicisinde root haklarıyla açma)

Kod: [Seç]
sudo  gedit /etc/lsb-release
3.AŞAMA:(lsb-release Dosyasında İki Satırın Bir Üst Sürüm Veya Alt Sürüm Kod Bilgisinin Değiştirilmesi.)

Kod: [Seç]
DISTRIB_RELEASE=16.04
DISTRIB_CODENAME=wily

Mesela;

Kod: [Seç]
linuxmaster@notebookpc:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.4 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial
linuxmaster@notebookpc:~$
Terminal çıktısında; "Codename:   xenial" satırındaki Xenial cümlesi yerine Ubuntu'nun bir alt sürümü veya bir üst sürümünün kod adı yazılır.Yukarıdaki "wily" cümleciği Ubuntu'nun bir alt sürümünü ifade eder.

4.AŞAMA:(İntel Cipset Sürücülerinin (Ekran) Yüklenmesi)

Intel Graphics Installer for Linux™ programı ekran görüntüdeki çalıştılır.Gerekli talimatlar yazılım aracılığı ile yapılır.Yazılımla İ915 kodlu İntel Çipset Sürücü yüklemesi yapıldıktan sonra programın yeniden başlatma yapmaması  için  NO BUTONUNA BASINIZ

5.AŞAMA: (Başta Yedek Alınan Dosyanın Geri Yüklenmesi)

Kod: [Seç]
sudo cp /etc/lsb-release.backup /etc/lsb-release
6.AŞAMA: (Sistem Yeniden Başlatılır)

Kod: [Seç]
sudo reboot force
Not:

İntel Cipset Sürücü Lİstesi aşağıdaki web adresinde olup sisteminize uygun olanı (32bit/64bit) ister deb paketini indirin ister tar.gz kaynak kodlu olanı indirin bu size kalmış bir tercih meselesidir.

https://01.org/linuxgraphics/downloads
https://01.org/linuxgraphics

Not 2:

Bu makale ;

https://allanbogh.com/2016/01/05/ubuntu-16-04-installing-the-intel-graphics-drivers-using-the-intel-graphics-installer-for-linux/ yazısının TÜRKÇE tercümesinin özetlenmiş halidir.

LinuxMaster
Haziran 2018
[/color]Öncelikle bu /etc/lsb-release dosyasını düzenleme işi, Intel Graphics uygulaması 15.10da çalışmakta olduğu halde henüz 16.04 sürümünde çalışmıyor olduğu zamanlara ait küçük bir hile. Arkadaşın dediği gibi alt “veya üst” sürümün kod adı değil sadece 15.10 sürümünün kod adı yazılarak yapılan bir hile. Intel uygulamasına 16.04te değil 15.10daymış gibi hissettirip çalışmasını sağlamak içindi. Ancak şuradaki yazıda da belirtildiği üzere Intel’in 16.04 üzerinde resmi olarak çalışan bir uygulaması olduğu için artık buna gerek yok.
Bahsi geçen yazı : http://tipsonubuntu.com/2016/09/07/install-intel-graphics-driver-ubuntu-16-04/

...
bizzat benim tarafından kendi sistemim olan UNİX/GNU LINUX Ubuntu 16.04.04.001 LTS OS sistemine birebir uygulanmıştır.
...

Ayrıca Ubuntu’nun 16.04.04.001 isminde bir sürümü yoktur. 16.04.4 vardır.

Alıntı
Öncelikle bu /etc/lsb-release dosyasını düzenleme işi, Intel Graphics uygulaması 15.10da çalışmakta olduğu halde henüz 16.04 sürümünde çalışmıyor

Bu ifade doğru değildir.Burada anlatılanları bizzat kendi sistemimde Ubuntu 16.04.04.001 LTS sisteminde Gedit düzenleyerek uyguladım.Yani tecrübe ile sabittir.

Alıntı
Bahsi geçen yazı : http://tipsonubuntu.com/2016/09/07/install-intel-graphics-driver-ubuntu-16-04/

Sözkonusu site boş görünüyor.

Alıntı
Ayrıca Ubuntu’nun 16.04.04.001 isminde bir sürümü yoktur.

Bu da doğru değil evet vardır.Buradaki .001 ifadesi benim linux çekirdek derlemesine verdiğim özel numara......Keşke cevap vermek için acele etmeseniz de yazılanı tamamen okuyup bi anlamaya çalışıp öyle cevap düşünseniz. Ben anlattığınız çözümün işe yaramadığı şeklinde bir cümle mi kurdum? Intel’in kendisi 16.04 için kendi uygulamasını güncellemiş, sisteminizi Intel’e 15.10’muş gibi gösterip uygulama kurmaya çalışmanıza gerek yok dedim.

Hadi benim gönderdiğim siteyi açamadınız diyelim, gerek yok zaten, kendi tercüme ettiğinizi söylediğiniz sayfanın yorumlarına bakmanız da yeterliydi benim bi önceki iletimdekileri anlamanız için.

Ayrıca dünyadaki milyonlarca Linux kullanıcısından sadece birinin kendi başına uydurduğu bir sürüm numaralandırmasının nasıl bir geçerliliği resmiyeti olabiliyor merak ettim. Söyleyin bari Ubuntu’dakilere de “aaa evet öyle bir sürümümüz varmış biz yazmayı unutmuşuz” deyip şu sayfalarına eklesinler 16.04.04.001 sürümünü : https://wiki.ubuntu.com/Releases

Bu arada benim sanki bu çözüm işe yaramıyor demişim gibi cevap verilişi bana şu arkadaşı hatırlattı. Bu arkadaşın söylediğimi iddia ettiği o “acınası” cümlesini bulup göstermesini bekliyorum hâlâ. :)

İkinci olarak bana ve benim anlatım için "acınası" cümlesini kurmuşsun.Bu cümleyi aynen sana iyade ediyorum.