[Nasıl] Kullanıcı oluşturup tek bir klasör yetkisi vermek

Başlatan grkn, 22 Haziran 2018 - 11:17:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grkn

Herkese Merhaba ;

Forumda kısa bir arama yaptım ancak tam olarak karşılığını bulamadığım için konuyu burada açıyorum. Hatam varsa yöneticilerden özür dilerim.

Ubuntu 18.04 üzerinde Nginx ile laravel çalıştırıyorum. Ancak tek sunucu üzerinde birkaç farklı alan adına laravel kurmam gerekti. Yani multiple-user olayı.

Her alan adı için bir kullanıcı ekleyip sadece alan adına ait klasöre ulaşılabilmesini istiyorum.

Örnek :
deneme.com - username : deneme - klasör : /var/www/deneme
deneme2.com - username : deneme2 - klasör : /var/www/deneme2

adduser / useradd ile kullanıcı eklediğimde home dizini altına klasör açıyor ve o kullanıcı adıyla ssh üzerinden login olunca diğer klasörleri de görebiliyorum.

Benim istediğim, kullanıcıyı ekleyince kendi www klasörü dışında hiçbir klasörü görüntüleyip listeleyemesin. Ayrıca ssh üzerinden kendi klasörüne de ekleme dışında işlem yapamasın. (isim değişikliği - silme gibi işlemleri de kısıtlamak istiyorum).

Teşekkürler.

systmrrr

chown ve chmod ile yapabilirisiniz
klasörleri belirleyin ardından chown ve chmod ile yapabilirsiniz.

grkn

Cevabınız için teşekkür ederim.

Örneklendirebilir misiniz acaba ?

Alıntı yapılan: systmrrr - 22 Haziran 2018 - 11:35:10
chown ve chmod ile yapabilirisiniz
klasörleri belirleyin ardından chown ve chmod ile yapabilirsiniz.

systmrrr

sudo yetkili bi hesapla giriş yapın sonra;

sudo chown -R deneme:deneme /var/www/deneme/
sudo chown -R deneme2:deneme2 /var/www/deneme2/

- böylece ssh ile deneme isimli kullanıcı /var/www/deneme/ dizinine erişir  deneme2 ye erişemez

- aynı şekilde ssh ile deneme2 isimli kullanıcı /var/www/deneme2/ dizinine erişir  deneme ye erişemez

kullanıcı ve grupların aynı isim oldugunu varsaydım

grkn

Merhaba;

Evet dediğiniz şekilde zaten yapabiliyorum.

Ancak sorun şu; kullanıcı root klasörlerini de görebiliyor. Silemiyor müdahale edemiyor ancak görebiliyor. Benim istediğim kendi klasörü dışında hiçbir klasörü görmesin. Bu şekilde mümkün mü ?

Teşekkürler.

systmrrr

Alıntı yapılan: grkn - 23 Haziran 2018 - 10:46:36
Merhaba;

Evet dediğiniz şekilde zaten yapabiliyorum.

Ancak sorun şu; kullanıcı root klasörlerini de görebiliyor. Silemiyor müdahale edemiyor ancak görebiliyor. Benim istediğim kendi klasörü dışında hiçbir klasörü görmesin. Bu şekilde mümkün mü ?

Teşekkürler.

bu śekilde ssh ile olabilir mi bilmiyorum ama ftp sunucu ile olur dedığıniz.
ben de bu konu icin bi arastirma yaparim

grkn