Wine itici buluyuorum

Başlatan moons94, 21 Haziran 2018 - 07:13:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moons94

Steam de bazı oyunlar linux destekli olarak satılmakta ama bunların bazıları wine ile çalışıyor. Ben ise wine yazılımından nefret ediyorum. Zaten Windows'dan kaçmak için kurduk linux tabanlı işletim sistemimizi. Wine yazılımını sistemde barındırmak windows sorunlarını peşinden getirecekmiş gibi geliyor özellikle Virüs konusunda beni ciddi olarak korkutuyor. Windows virüslerinin Linux sistemi üzerinden çalışmasına izin vereceğini ve yavaşlatacağından düşünüyorum.

bu konu hakkında fikirlerini paylaşmak isteyen var mı ?
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

Empat

Ben de wine konusunda şu kesimi anlamıyorum. Linux'a wine kurup kararsızlık ve hatalara elverişli olma riskini göze alarak sadece Windows uyumlu yazılımlar veya oyunlar çalıştıranlar; neden Linux'un yanına Windows kurup, Windows uyumlu yazılım veya oyunları orada rahatça çalıştırmıyor? Bu devirde Linux kullanan çoğu kişinin, cihazında en az 120 GB boyutundaki bir harddiske sahip olduğunu tahmin ediyorum. Harddiski daha az olanlar, eski bir cihaz kullananlar ve harddisk fiyatlarını pahalı bulanlar veya maddi durumu yeni harddisk almaya elverişli olmayanlar ise; ortalama 30-40 TL'ye en fazla 50 TL'ye, ikinci el 120 GB harddisk bulabilir. (İkinci el parça ya da cihaz alırken dikkatli olmanızda fayda var.) 120GB harddiski olan birisi, harddiskinin, -çalıştıracağı yazılımlar veya oyunlara bağlı olarak- ortalama 30 veya 50 GB'sini Windows'a ayırsa tamamdır. Ne gerek var wine vb. yazılımla çalıştırıp kararsızlıklarla ve hatalarla uğraşmaya...
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

illedelinux

Alıntı yapılan: Empat - 21 Haziran 2018 - 09:11:50
Ben de wine konusunda şu kesimi anlamıyorum. Linux'a wine kurup kararsızlık ve hatalara elverişli olma riskini göze alarak sadece Windows uyumlu yazılımlar veya oyunlar çalıştıranlar; neden Linux'un yanına Windows kurup, Windows uyumlu yazılım veya oyunları orada rahatça çalıştırmıyor? Bu devirde Linux kullanan çoğu kişinin, cihazında en az 120 GB boyutundaki bir harddiske sahip olduğunu tahmin ediyorum. Harddiski daha az olanlar, eski bir cihaz kullananlar ve harddisk fiyatlarını pahalı bulanlar veya maddi durumu yeni harddisk almaya elverişli olmayanlar ise; ortalama 30-40 TL'ye en fazla 50 TL'ye, ikinci el 120 GB harddisk bulabilir. (İkinci el parça ya da cihaz alırken dikkatli olmanızda fayda var.) 120GB harddiski olan birisi, harddiskinin, -çalıştıracağı yazılımlar veya oyunlara bağlı olarak- ortalama 30 veya 50 GB'sini Windows'a ayırsa tamamdır. Ne gerek var wine vb. yazılımla çalıştırıp kararsızlıklarla ve hatalarla uğraşmaya...

Söyledikleriniz tamamen doğru, neymiş efendim, işin püf noktası ücretsiz Windowsmuş, çarpmadan-çırpmadan özgür ortamda Windows kullanabiliyormuşsun, varsın hiç olmasın, sapına kadar özgür bir ortamın içine böyle bir zehri sokmak bana da çok yanlış, hatta özgür yazılıma hakaret gibi geliyor.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

BuraKaan

Wine ile virüslü bir program açtığınızda Windows'a da Linux'e de bir şey olmaz. Virüs dosya sisteminde kalır, en fazla wine yapılandırması bozulur. O da sıkıntı değil.  ::)

@Empat , @illedelinux kişilerin yaptığı fiili sorgulamak bize düşmez. Kurallara uyduğu sürece insan her fiili yapabilir. Biz soruları cevaplamak için burdayız. Fakat öneriler verilebilir. Hem kimsenin sevmeyeceği şekilde sözümüzü anlatırsak o söz dinlenmez.

Empat

Benim amacım, söz dinletmek ya da tavsiye vermek değildi. Amacım; wine yazılımı ve kullananlar hakkındaki eleştirimi ve Linux kurulu bir cihaza sahip olup, Windows uyumlu yazılımlar kullanma konusundaki fikirlerimi belirtmekti.

Alıntı Yapkişilerin yaptığı fiili sorgulamak bize düşmez. Kurallara uyduğu sürece insan her fiili yapabilir. Biz soruları cevaplamak için burdayız.

Bu dediğinize katılıyorum. Fakat konuda sorulan soru şu; bu konu hakkında fikirlerini paylaşmak isteyen var mı ? Bu soruya, verilecek en isabetli cevabın, wine yazılımı hakkındaki fikirlerimi ve eleştirilerimi paylaşmak olduğunu düşünüyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

moons94

Alıntı yapılan: BuraKaan - 22 Haziran 2018 - 18:17:47
Wine ile virüslü bir program açtığınızda Windows'a da Linux'e de bir şey olmaz. Virüs dosya sisteminde kalır, en fazla wine yapılandırması bozulur. O da sıkıntı değil.  ::)

@Empat , @illedelinux kişilerin yaptığı fiili sorgulamak bize düşmez. Kurallara uyduğu sürece insan her fiili yapabilir. Biz soruları cevaplamak için burdayız. Fakat öneriler verilebilir. Hem kimsenin sevmeyeceği şekilde sözümüzü anlatırsak o söz dinlenmez.

Hoşam kişilerin yaptığını sorgulayım. Konuyu sohbet etmek amaçlı açtım. Rahat rahat konuşalım.

Hocam sıkıntı şu Windows üzerinde sanal bilgisayar oluşturup içine başka birf windows işletim sistemi kurup ve sanal makinedeki bilgisayarda virüs açılınca ana bilgisayarda zarar görebiliyor. Olayın sanal bilgisayar olması bir şey ifade etmiyor. Yazıldığını sanmıyorum ama belki linux root şifresini çalmaya çalışan bir virüsü wine üzerinden çalıştırabilirler diye düşünüyorum ama inanın hiç emin değilim ^^ Windows kodlarını linux üzerinden çalışmasına izin vermek beni gerçekten korkutuyor.

Özetle hem güvenlik açığı hem de sistem istikrarını bozacağına inanıyorum.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

BuraKaan

Alıntı yapılan: moons94 - 23 Haziran 2018 - 14:23:59
Alıntı yapılan: BuraKaan - 22 Haziran 2018 - 18:17:47

Hoşam kişilerin yaptığını sorgulayım. Konuyu sohbet etmek amaçlı açtım. Rahat rahat konuşalım.

Hocam sıkıntı şu Windows üzerinde sanal bilgisayar oluşturup içine başka birf windows işletim sistemi kurup ve sanal makinedeki bilgisayarda virüs açılınca ana bilgisayarda zarar görebiliyor. Olayın sanal bilgisayar olması bir şey ifade etmiyor. Yazıldığını sanmıyorum ama belki linux root şifresini çalmaya çalışan bir virüsü wine üzerinden çalıştırabilirler diye düşünüyorum ama inanın hiç emin değilim ^^ Windows kodlarını linux üzerinden çalışmasına izin vermek beni gerçekten korkutuyor.

Özetle hem güvenlik açığı hem de sistem istikrarını bozacağına inanıyorum.

Linux'teki virüsler hakkında şu makaleyi okuyabilirsin.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Linux_ve_vir%C3%BCsler

Windows üzerinden sanal makine oluşturup içine Windows kurarsan virüs bulaşabilir, ancak virüsler internet aracılığıyla bulaşır. Yani eğer bulaşan virüs yayılmıyorsa ana sisteme zarar vermez. Windows virüsleri Windows için yazıldıklarından Linux'te çalışmazlar. Eğer bir exe dosyasına Linux virüsü yazıldıysa virüs sistem dosyalarına erişmek için sistem kullanıcıdan root şifresini girmesini ister. Zaten exe dosyalarına virüs yazmayacaklarından Linux'e exe dosyalarından virüs bulaşmaz. Sonuçta virüsler genel kitleye hitap etmek için Windows'a yazılıyor.

Root şifresini çalmak için yazılan yazılımın arayüzü kullandığın arayüze benzemeyebilir. Dediğim gibi exe dosyalarına Linux virüsü yazmazlar. İçin rahat olsun. Makalaeyi okumayı unutma  benim anlatmadığım bir ton bilgi var orada.

ClamAv programları Windows virüslerini tespit edebiliyor, kullanabilirsin ama bence gerk yok.

laz61

Wine ihtiyac olan yerde kullanilabilir. Burada onemli olan kisinin menfaati ve cikarlari dogrultusunda uygun olan yazilimi kullanmasidir. Wine uzerinde calisan program kullanan bir kisinin kalkipta dual boot yapmasi anlamsiz olur. Vakit kaybini onlemek adina avantaj oluyor. Ben kendim wine kullanmiyorum ama ihtiyac duydugum takdirde de kurarim ve kullanirim. 
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU