Aydınlatmalı Klavye [Çözüldü]

Başlatan Lineer, 14 Haziran 2018 - 03:14:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lineer

Merhaba, Ubuntu'ya yeni başladım. Sony Vaio marka bir laptopum var ama aydınlatmalı klavyesi çalışmıyor. Önceki sistemim olan Windows'ta sorunsuz çalışıyordu. Ubuntu'da ise ilk güç tuşuna bastığımda klavyenin aydınlatması birkaç saniyeliğine çalışıyor. Daha sonra Ubuntu ekranı geldiğinde sönüyor ve bir daha çalışmıyor(Yeniden başlatınca aynı şekilde yine Ubuntu ekranı gelene kadar sonra yine çalışmıyor). Ayarları kurcaladım ama sorunu anlayamadım. Lütfen yardımcı olun. Şimdiden ilgileriniz için teşekkürler.

localhost

Simdi klasik bir cevap vermek isterdim ama Ramazan ayinda sizi yormayayim. Bize gerekli olan bir kac cikti vermeniz lazim ki forumdaki bilgili kisiler yardim eli uzatabilsin. Körü körüne bir deneme yapabilirsiniz. Asagidaki kodlari sirasi ile verin. Bir sonuc elde ederseniz geri dönüs yapin. Önemli kisim "sony-laptop.conf"

sudo modprobe -v sony-laptop

sudo modprobe -v sony-laptop kbd_backlight=1

echo "options sony-laptop kbd_backlight=1" | sudo tee /etc/modprobe.d/sony-laptop.conf

sudo Reboot
Linux LPIC1 - MCSA

.py

klavyenin ışıklarının yanması için şunu bir denermisiniz? eğer hata alırsan aldığın çıktıyı paylaş lütfen.

xset led on

Lineer

[mention=639189]@.py[/mention], [mention=639184]@localhost[/mention] gerçekten çok teşekkürler. Komutlarınızı art arda denedim ve en son da reboot komutunu kullandım ve şu an aydınlatma sorunsuz çalışıyor(komutların hangisi çalıştı emin değilim yeniden başlattıktan sonra düzeldi ). Rahatladım sonunda. :D :D :D

haanuman

Teşekkürler localhost bu komutlar arkadaşım da dell dizüstü bilgisayarına sahip olmasına rağmen yardımcı oldu ama bence bu çözüm evrenseldir. Bu işe yaradığıma gerçekten memnun oldum. yuppi :)

koulutyhma

Hocam benimde Pcim Sony bu kodları uyguladım aynı şekilde sonuç aynı :S

gocen

Teşekkürler @localhost. Benim sony'de de işe yaradı
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa

mustafayilmazist

huawei matebook da bende de işe yaradı.
ama sony yazınca oldu. sony yerine huawei yazmıştım olmadı. acaba neden?

çalıştırdığım kodlar
sudo modprobe -v sony-laptop
sudo modprobe -v sony-laptop kbd_backlight=1
echo "options sony-laptop kbd_backlight=1" | sudo tee /etc/modprobe.d/sony-laptop.conf
xset led on
sudo reboot