ubuntu güvenilir mi?

Başlatan ankakalipyaglari, 13 Haziran 2018 - 10:32:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ankakalipyaglari

Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. şimdi size şöyle bir soru sormak istiyorum. nasıl android vürüs bulaşması  apple göre kolaysa windows göre ubonto vürüs bulaşması zormu kullandığım photoshop gibi programlara kullanmamda sorun çıkartır mı? bu ücretsiz bir işletim sistemimi yoksa ücretli lisanslı bir ürün mü?

lnxdev

Bahsettiğiniz konu forumda defalarca tartışılıp fikirler beyan edildi o yüzden forumda araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Birde şu konuya bir bakın lütfen.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50602.0

furyzer0

Teorik olarak virüs mümkün ancak pratikte karşılaşan daha görmedim.

freeman

Bir Linux sisteme kolay kolay virüs girmez.
Hadi girdi diyelim. En fazla kullanıcının ev dizinini siler, sisteme hiçbir şey yapamaz. Sistem taş gibi çalışmaya devam eder.
Kullanıcı kendi isteği ile root yetkisi vermeden de komple sistemi silemez. Kendi  başına root yetkisi alabilen virüslerde kolay kolay yazılmıyor.
root yetkisi almada bir açık varsa 1-2 saat içerisinde hemen güncelleme geliyor. Dolayısı ile yazılan virüs çalışmaz oluyor.

Saçma sapan kaynaklardan yazılım indirmedikçe de bir şey olmaz.
- Dağıtımların depoları
- Github, Gitlab, bitbucket

gibi servisler güvenilirdir. Sıkıntı olmaz. Tanımadığınız, güven vermeyen yerlerden program indirip kurmayınız ya da kaynak dosyaları inceleyip öyle kurunuz.

Her sisteme virüs girer ama GNU/Linux %99.9 güvenlidir.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.