Ubuntu Server klasör yönetme yetkisi atama

Başlatan ahmettepe, 12 Haziran 2018 - 08:50:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmettepe

Ubuntu serverdaki bir klasöre

"sudo chmod -R 777 /home/iletkesan/Download"

komutu ile silme, yazma yetkisi veriyorum. Fakat filezilla ile bağlandığımda Download klasöründeki eski dosya ve klasörleri siliyor. Fakat yetki verdikten sonraki yeni oluşturulan klasörleri silemiyorum. Bunu nasıl çözebilirim?

örnek resim :

nebula

umask nedir, bi araştır derim.
Ayrıca İnternete açık bir sunucuysa bütün kullanıcılara okuma-yazma-çalıştırma (777) izni vermek, istismara çok açık olmak demek.
...
Kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm.
Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
Ya dünyamıza inecek ölüm. -N.H.R.-

ahmettepe

Alıntı yapılan: nebula - 12 Haziran 2018 - 21:24:53
umask nedir, bi araştır derim.
Ayrıca İnternete açık bir sunucuysa bütün kullanıcılara okuma-yazma-çalıştırma (777) izni vermek, istismara çok açık olmak demek.

istismara açık olması önemli değil, sadece ben kullanıyorum velev ki başkaları kullansada sıkıntı yok. işim kolaylaşsın yeterli. basit bir komut ile bu izni veremiyor muyuz? mevcut /home/iletkesan/Download klasörü hem apache2 ile paylaşıma açılmış, hemde transmission daemon uygulaması ile torrent dosyaları bu klasöre indiriliyor. bu 2 uygulamadan birisi acaba yeni oluşturulan klasörlerin yetkisini mi değiştiriyor?

nebula

Uygulamaların erişim izni değişikliği yapacaklarını sanmıyorum.
Dosyayı oluşturan arayüz/uygulama her ne ise onun da kendi default umask değerleri de olabilir. Dosyalar nasıl oluşuyor?

cd /home/iletkesan/Download
ls -alR
umask
id <ftp_kullanıcı_ismi>

bu komutların çıktılarını bir atın, hangi dosya FTP ile silinemiyor onu da belirtin.

...
Kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm.
Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
Ya dünyamıza inecek ölüm. -N.H.R.-