Ubuntu'da Thunar'ı Root Olarak Kullanma

Başlatan LinuxMaster, 09 Haziran 2018 - 06:30:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LinuxMaster

-------------------

gecegezen

ubuntu 18.04 ile birlikte gksu paketi artık sistemden ve depolardan kalktı artık bu şekilde root yetkisi alınamıyor malesef
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

illedelinux

Gksu yazılımı Debian, Ubuntu, Arch depolarından kaldırıldı, şimdilik alternatifi yok, pkexec ile bir gelişme olmasını bekliyoruz, umarım da olur, zira işimin yarısı neredeyse bu yazılım ile oluyordu.
Gksu paketi Archman deposunda bulunuyor, ayrıca Rpm kullanan dağıtımlarda Beesu paketi aynı işi görüyor, bu da ayrı bir bilgilendirme olsun.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

speakerXXL

Linux Mint 19'da Thunar'ın yönetici hakları ile açılması varsayılan olarak geliyor. Ubuntu 18.04 deposundaki thunar paketi içinde gerekli pkexec action dosyası da hazır geliyor zaten. Buradaki mint-artwork paketinin içindeki uca.xml dosyası, sağ tık menüsüne özelliğin eklenmesi için gerekli işlemleri yapıyor. Yani pkexec için bir gelişme olmasını beklemeye gerek yok.

illedelinux

Alıntı yapılan: speakerXXL - 09 Haziran 2018 - 19:48:58
Linux Mint 19'da Thunar'ın yönetici hakları ile açılması varsayılan olarak geliyor. Ubuntu 18.04 deposundaki thunar paketi içinde gerekli pkexec action dosyası da hazır geliyor zaten. Buradaki mint-artwork paketinin içindeki uca.xml dosyası, sağ tık menüsüne özelliğin eklenmesi için gerekli işlemleri yapıyor. Yani pkexec için bir gelişme olmasını beklemeye gerek yok.

Bilgi için teşekkürler, Pcmanfm dosya yöneticisi için işe yaramıyor, parola ekranı geliyor gerisi yok.
Bildiğin veya önerdiğin bir yöntem var mı acaba?

LinuxMaster

Paketi bir üst sürüme kaynağından, veya Gdebi İle Yüklenmesi;

https://packages.ubuntu.com/tr/xenial/gksu

Yukarıdaki adres de bulunan paket sisteme indirilip elle kurulabilir.Yalnız buradaki bağımlılıkların yeni sürümlerinin üst sürümlerde kurulması şarttır.

speakerXXL

Alıntı yapılan: illedelinux - 09 Haziran 2018 - 22:35:32
Bilgi için teşekkürler, Pcmanfm dosya yöneticisi için işe yaramıyor, parola ekranı geliyor gerisi yok.
Bildiğin veya önerdiğin bir yöntem var mı acaba?

Aşağıdaki dosyayı oluştur.

/usr/share/polkit-1/actions/org.lxde.pkexec.pcmanfm.policy

Aşağıdaki satırları içeriğine ekle, gerekli Türkçe çeviriyi de ekledim.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE policyconfig PUBLIC
"-//freedesktop//DTD PolicyKit Policy Configuration 1.0//EN"
"http://www.freedesktop.org/standards/PolicyKit/1/policyconfig.dtd">
<policyconfig>
  <action id="org.lxde.pkexec.pcmanfm">
    <message>Authentication is required to run the PCMan File Manager</message>
    <message xml:lang="tr">PCMan Dosya Yöneticisini root olarak çalıştırmak için kimlik doğrulaması gerekiyor</message>
    <icon_name>pcmanfm</icon_name>
    <defaults>
      <allow_any>auth_admin</allow_any>
      <allow_inactive>auth_admin</allow_inactive>
      <allow_active>auth_admin</allow_active>
    </defaults>
    <annotate key="org.freedesktop.policykit.exec.path">/usr/bin/pcmanfm</annotate>
    <annotate key="org.freedesktop.policykit.exec.allow_gui">true</annotate>
  </action>
</policyconfig>

Ardından aşağıdaki komutu deneyince root dizini yönetici haklarıyla açılacaktır.

pkexec pcmanfm

Sağ tık içerik menüsünde aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

pkexec pcmanfm %F

[mention=639136]@LinuxMaster[/mention] Libgksu'nun uzun süredir bakımı yapılmıyor, bu sebeple bu paketi kullanmak hem uyumluluk sorunlarına sebep olabilir hem de potansiyel olası güvenlik sorunlarını barındırabileceğini bilemeyiz. Bu sebeple en azından güncel sürümlerde kullanmamak daha uygun olacaktır.

illedelinux

speakerXXL çok teşekkür ederim sorunsuz oldu, beni büyük bir sıkıntıdan kurtardın, emeğine sağlık :)