Redcore (Gentoo)

Başlatan Altaylardan_Gelen_Atlı, 08 Haziran 2018 - 13:08:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Bir süredir, dizüstümde kurulu bulunan ; Redcore Linux bende sorunsuz çalışıyor. Bu sizlerde sorun olmaz anlamına gelmez! Destek bulacağınız yerli bir kanal yok, emek sarf edip sanalda aramanız gerekecek, onlarda ingilizce ve Romence kaynak çok kısıtlı.

Neden Redcore derseniz amaç Gentoo'yu kurmak fakat uğraş ister, meşakkatli, derlemek gerek  ve uzman işi oda bana göre değil :)

İşte bu Redcore bir komutla #  vasile –srcmode ile sıfır Gentoo olacak yalnız öncelikle fazla kurcalamayın ve bir süre Redcore kalın mantığını çözmeye, sitemi tanımaya, anlamaya çalışın bu günler aylarda sürebilir.

Redcore Linux indirdiniz diyelim bazılarınıza yabancı gelmeyen Calamares ile basit bir kurulumu var ve kurulum sonrası kullanılmayan Qupzilla'yı kaldırıyoruz ve yerine Firefox, Chrome Browser tercihinize kalmış kuruyoruz ister terminalden root olalım ;

Yenisystem@redcore-pc ~ $ su

Parola:

# sisyphus update

# sisyphus install www-client/google-chrome

veya tercih size kalmış veya ikisinide kuralım.

Yenisystem@redcore-pc ~ $ su

Parola:

# sisyphus update

# sisyphus install www-client/firefox

yada menü >>>> Uygulamalar >>>> sistem >>>> Sisyphus GUI  açarak buradan browser tercihini yapıyoruz.

Güncelleme veya kurulum yahut silinecekleri bu sisyphus GUI ile hallediyoruz.

Burada dikkat ettiyseniz apt-get, dnf, yum,pacman yok yerine sisyphus var :)

ve son olarak LXQt ve Openbox var ama ben sisyphus GUI üzerinden Plasma masa üstü kurdum.

Kuracak olan son kullanıcı üstelik ben gibi acemi arkadaşlar sistemi hemen pırkalamayın biraz karıştırın sunra yavaş yavaş Gentoo olursunuz :)

sistem yuvarlanan sürüm ve birde bilmeyenler için Ghiunhan Mamut (aka V3n3RiX) özgeçmişini araştırın nasıl azimdir alkış.

meraklısı için ;

https://redcorelinux.org/download

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

Khan

Gentoo ile arasında hissedilecek kadar fark var mı?

Altaylardan_Gelen_Atlı

evet saf gentoo oldu ve vasili --srcmode ile sisyphus devre dışı kaldı ve yerine emerge kullanıyordum. Bende hiç sorun olmadı.

bu linke göz atın ;

https://wiki.redcorelinux.org/doku.php/vasile

Google çeviri ile vasili --srcmode '' Daha açık bir ifadeyle, Redcore sisteminizi saf Gentoo'ya dönüştürecektir. Depodaki ikili paketler dikkate alınmayacak ve sadece portage ağacından inşa paketleri kurulacak. Tam portage ağacı, bindirme ve portage konfigürasyon dosyalarını getirecek ve sadece kullanım için e-mail'i /etc/portage/make.conf ayarlayacaktır.

Bu sistemde, / etc / portage / içinde istediğiniz şeyi değiştirebilirsiniz. Usplagları, anahtar kelimeleri, maskeleri, yapı ortamını düzenleyebilir ve tüm sistemi size uygun şekilde yeniden oluşturabilirsiniz.

Ancak, Gentoo araçları hakkında güçlü bir bilginiz varsa, sadece bu sistem durumunu kullanırım; örneğin: emerge, equery, layman, eix, qlist, useflags, keywords, maskks."

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

illedelinux

Bir ara denedim, çalışmasını da beğendim, deposu çok küçük, depoyu ilerde genişletirlerse kullanılır, şimdilik bunun yerine Nutyx dağıtımını tercih ederim.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

asukaki

Bende denedim sabayon da sorun çıkınca kolay gentoo kurulumu diyordu bir deneyeyim dedim. Emerge ile kullandım bir sorun yaşamadım. Fakat Firefox açılış süresi sabayona göre biraz ağır geldi bana. Sanki sabayon daha akıcı çalışıyor gibiydi. Bilmiyorum ama devam ediyorum şuanlık kullanmaya
Linux'la Her Şey Mümkün!