Çoklu komut uyguluyorum ama işlem yoksa hata veriyor devam etmiyor.

Başlatan veyselozkan38, 08 Haziran 2018 - 00:55:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

veyselozkan38

Merhaba,

Eski bir bilgisayarımda Lubuntu 18.04 kullanıyorum. Oldukça memnunum aslında ancak bir sorunu aşamadım. Aslında bu bir sorun değil işlemlerimi klolaylaştıracak bir durum ancak çözüm bulamadım.

Tabla üzerine ram bellek kullanımı gösteren bir uygulamacık ekledim. Uygulama ayarlarında tıklandığında varsayılan olarak bunu yap dedim. Sistemde en çok ram bellek tüketen firefox, lxterminal ve htop olduğu için bunları yap sonra lxtask ı aç dedim. Burada bir sorun yok. Bu işlemlerin hepsi aktif ise çalışıyor. Ancak sistemde o an lxterminal çalışmıyor diyelim. Komut oraya geldiği zaman duruyor doğal olarak.

Kullandığım komut,

sudo killall firefox && sudo killall lxterminal && sudo killall htop && lxtask

şeklinde idi. Şu an farklı bilgisayarda olduğum için tam komudu yapıştıramadım.

Firefox kapatıyor ancak lxterminal yok ise komut orada duruyor. bunu nasıl sonuna kadar devam ettirebilirim. lxterminal yoksa devam et diyebilmem lazım.

Son olarak yeni bir konu açmak istemedim bunun içinde. Oturum kilitlense de numlock kapanıyor aslında kapanmıyor ama şifremi girmek için önce numlock yeniden aktif etmem gerekiyor. Bunu nasıl sürekli aktif edebilirim.

nebula

"&" veya "&&" kullanmayın, tam olarak 've' anlamında değiller.

şunu bi deneyin
sudo killall firefox ; sudo killall lxterminal ; sudo killall htop ; lxtask

...
Kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm.
Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
Ya dünyamıza inecek ölüm. -N.H.R.-

veyselozkan38

Alıntı yapılan: nebula - 08 Haziran 2018 - 23:32:26
"&" veya "&&" kullanmayın, tam olarak 've' anlamında değiller.

şunu bi deneyin

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, ancak bu da işe yaramadı. Eğer işlemler aktif ise çalıştırıyor ama aktif olmayan işlemde bu da komutu sonlandırıyor.  Ve hatta şimdi tamamını özellikle açarak denedim ; ile ama hata verdi. Açık olan işlemleri kapattı en sonunda lxtask çalıştırması gerekiyordu, onu çalıştırmadı. && ile açık ise kapatıp çalıştırıyor. Noktalı virgül kapatıyor ama açmıyor.

nebula

Pekii diğerlerini uygulamadan, sadece düz olarak lxtask yazınca terminale çalıştırıyor mu?
hata veriyorsa, verdiği hata nedir? (diğerleri ile birlikte çalıştığı zaman ve tek başına çalıştığı zaman farklı hatalar mı veriyor?)
...

veyselozkan38

Alıntı yapılan: nebula - 09 Haziran 2018 - 23:06:09
Pekii diğerlerini uygulamadan, sadece düz olarak lxtask yazınca terminale çalıştırıyor mu?
hata veriyorsa, verdiği hata nedir? (diğerleri ile birlikte çalıştığı zaman ve tek başına çalıştığı zaman farklı hatalar mı veriyor?)

Hepsini tek tek çalıştırabiliyorum. Benim amacım oraya tıkladığımda kısıtlı olan ram belleği tamamen boşaltıp sistemde başka ram bellek tüketen uygulama var mı onu görmek. 2gb ram belleğim var, en çok ram bellek tüketen o 3 uygulama ki firefox tek başına yetiyor aslında. Onu kapattığım zaman her şey yoluna giriyor ama onu kapatıp sonra tek tek başka var mı bakıp kapatmaktansa sistemi kkomple rahatlatıp sonra çalışmaya devam edebilmek. Firefox zorla kapanınca zaten kaldığı yerden devam edebiliyor.

nebula

şundaki hata olarak ne yazıyor?
...

veyselozkan38

Alıntı yapılan: nebula - 09 Haziran 2018 - 23:18:07

hata olarak pencerede işlem yapmıyorum. Arkaplan uygulaması çalışıyor komut. Bu nedenle herhangi bir hata vermiyor, sadece işlem devam etmiyor ve lxtask açılmıyor. Lxterminal üzerine yazıp deniyorum hatayı görmek için

:) Basit bir hata alıyormuşum aslında ama sorunu çözdüm mü tam olarak hayır. & kullandığım zaman işlem yoksa komut duruyor. ; kullandığım zaman da tüm komutları uyguluyor ama lxtask'ı açamıyor.

Aslında sudo ile şifre girmesemde kapatıyordu uygulamayı ama işlem akışını hızlandırmak ve sağlamlaştırmak için sudoyu kaldırdım daha mantıksal ilerliyor.

Aldığım hata ise; sudo komutu root password istediği için arkaplanda bana bunu sormuyor. Sormadığı içinde cevap bekliyor ve işleme devam etmiyor.

killall firefox ; killall lxterminal ; killall htop ile sorunum yok burası çalıştı teşekkür ederim. ama komut satırının sonuna lxtask ; ile de yazsam && ile de yazsam çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Haziran 2018 - 23:33:57

Alıntı yapılan: nebula - 09 Haziran 2018 - 23:18:07

Şaka gibi ama gerçek :) Çözdüm ilginiz için çok teşekkür ederim. Sayenizde " ; " i öğrenmiş oldum. İşlemleri o şekilde devam ettirebildim.

Ama en başından beri aldığım komik hata işlem sıralaması :) Komik diyorum çünkü mantığın durduğu anlardan birisinde imişim :)

Bu uyguluma arkaplanda çalışıyor yani bana göstermese de işlemleri nerede yapıyor Lxterminal'de ama ben diyorum ki onu sonlandır. Hemde ikinci sırada. E doğal olarak lxterminal in tüm bağlantılarını öldürünce uygulamak istediğim komutu da kendi ellerimle öldürmüş oluyorum.

Komut sıralamasını : killall firefox ; killall htop; lxtask ; killall lxterminal olarak değiştirdim.

Bu sayede önce firefox ve htop u sonlandırıp, lxtask da gereksiz uygulamaları kapatarak sonlandırdığımda lxterminali öldür demiş oluyorum ve temizlenmiş oluyor bilgisayarım.

İlginiz için gerçekten teşekkür ederim. Bazen mantığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyor insan :D

nebula

...