Linux tabanlı sistemlerde çalışmak için donanım önerisi

Başlatan avasl, 06 Haziran 2018 - 01:04:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avasl

Merhabalar,
Mevcut bilgisayarım linux tabanlı sistemler ile uyumsuzluğu ile meşhur Lenovo z5070.
Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olduğum için kendimi linux camiasından uzak tutmamam gerekiyor. Bundan dolayı düşük bütçeli, harici ekran kartı olmayan, güncel bir sistem toplamak istiyorum. Kafamdaki sistem şu şekilde.

-Intel pentium g5400 işlemci (uhd 610 dahili gpu)
-Asus h310 m-k anakart
-4 gb ddr4 ram
-120 gb ssd

Bu sistem işimi görür mü? Özellikle dahili uhd 610 grafik yongasının Ubuntu ile uyumu nasıldır?

Teşekkürler

OpenSourceIsAnarchism

ben de z50-70 kullanıyorum ama  bugüne kadar herhangi bir donanım sıkıntısı yaşamadım, yaklaşık 2 yıldır sürekli ubuntu kullanıcısıyım bu arada. bilgilendirme amaçlı söylüyorum bunu, önerisi olan yine yazsın tabi  :)

ayrıca yazılıma göre donanım değiştirmek yerine, donanıma göre yazılım kurmak daha mantıklı olabilir. linux dünyasında her donanıma uygun yazılımı bulabilirsin.

avasl

Alıntı yapılan: OpenSourceIsAnarchism - 06 Haziran 2018 - 01:27:12
ben de z50-70 kullanıyorum ama  bugüne kadar herhangi bir donanım sıkıntısı yaşamadım, yaklaşık 2 yıldır sürekli ubuntu kullanıcısıyım bu arada. bilgilendirme amaçlı söylüyorum bunu, önerisi olan yine yazsın tabi  :)

ayrıca yazılıma göre donanım değiştirmek yerine, donanıma göre yazılım kurmak daha mantıklı olabilir. linux dünyasında her donanıma uygun yazılımı bulabilirsin.

Ben de uzun zamandır bu camia ile haşır neşir sayılırım. Z5070'de Bumblebee gibi optimus çözümlerini kurmama rağmen pencere taşırken takılma, videolarda anlık donmalar gibi problemlere çözüm bulamadım. Ayrıca kapağı kapatıp açtığımda geri uyanmama, usb'yi güvenli kaldıramama sorunlarını z5070'te yaşadım ve birçok yabancı kaynakta bu uyumsuzluklardan bahsedilmiş.
Sizin tavsiyeniz nedir? "Donanıma göre yazılım kurmak" sözünüze istinaden soruyorum.

OpenSourceIsAnarchism

Anladım, aslında bahsettiğiniz sorunlar çok sık olmasa da benim de başıma geldi ama bu sorunların donanım kaynaklı olabileceğini düşünmemiş ve de araştırmamıştım.

Alıntı yapılan: avasl - 06 Haziran 2018 - 02:11:14
Sizin tavsiyeniz nedir? "Donanıma göre yazılım kurmak" sözünüze istinaden soruyorum.
Ben daha çok farklı driverları, distroları veya kernel versiyonlarını denemenizi tavsiye edebilirim. dediğinize göre onun da bir faydası olmamışsa donanım değiştirmek akla daha  yatkın geliyor. :)

avasl

Alıntı yapılan: OpenSourceIsAnarchism - 06 Haziran 2018 - 03:52:23
Anladım, aslında bahsettiğiniz sorunlar çok sık olmasa da benim de başıma geldi ama bu sorunların donanım kaynaklı olabileceğini düşünmemiş ve de araştırmamıştım.

Alıntı yapılan: avasl - 06 Haziran 2018 - 02:11:14
Ben daha çok farklı driverları, distroları veya kernel versiyonlarını denemenizi tavsiye edebilirim. dediğinize göre onun da bir faydası olmamışsa donanım değiştirmek akla daha  yatkın geliyor. :)

Yorumunuz için teşşekür ederim. Arada yeni şeyler kullanıp denemek insana keyif veriyor. İnsanlar telefonlara 3000-4000 bin lira verirken 1200-1300 liralık ve ileriye dönük bir sistem fena olmazdı diye düşünüyorum :)

veyselozkan38

Amaç uzak kalmamak ise, 10 yıllık bilgisayarımda dahili ekran kartı, 2 çekirdek basit bir işlemci ve 2gb ram ile Lubuntu kullanıyorum sorun yaşamıyorum. Donanımdan ötürü sorun yaşamak biraz tuhaf gibi mutlaka bugüne kadar bir çok çözümü olmuştur. Ben o bilgisayar ile takılmadan kasmadan rahatlıkla sistemde işlemlerimi hallediyorsam tüm bilgisayarlar da sorunsuz çalışabilir sistem.

avasl

18.04 sürümlerde kurulum ve ekran kartı ile problemler yaşarken 16.04 Xubuntu kurmak aklıma geldi. Hiç ummadığım şekilde kurulum sıkıntısız tamamlandı ve tüm sürücülerimi otomatik tanımladı. Pencere kaydırırken ve video oynatma lag sorunları gibi şeyler de yok. Çok ilginç gerçekten  :)

LinuxMaster

Alıntı yapılan: avasl - 10 Haziran 2018 - 03:47:45
18.04 sürümlerde kurulum ve ekran kartı ile problemler yaşarken 16.04 Xubuntu kurmak aklıma geldi. Hiç ummadığım şekilde kurulum sıkıntısız tamamlandı ve tüm sürücülerimi otomatik tanımladı. Pencere kaydırırken ve video oynatma lag sorunları gibi şeyler de yok. Çok ilginç gerçekten  :)

Ubuntu LTS Serisi içinde şimdiye kadar ki yapmış en kararlı GNU/Linux Dağıtım sürümüdür,Ubuntu LTS 16.04 ......(bunu Windows OS tarafındaki kararlı sürümü Windows XP Veya Windows 7'dir) Ubuntu LTS 16.04'ten sonra ki sürümler (bana göre) 16.04'ün kararlılığını yakalamayacaktır.Belki daha kararlı bir LTS çıkana kadar....