[Çözüldü] printscreen tuşunu kullanamıyorum

Başlatan onparmakfklavye, 03 Haziran 2018 - 05:47:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onparmakfklavye

Merhaba manjaro xfce üzerine cinnamon yükledim. Print Screen tuşunu kullanmak istediğimde aşağıdaki hatayı veriyor. Custom shortcut falan ayarladım ama netice alamadım.

Execution of '/usr/share/applications/xfce4-screenshooter.desktop' failed:
Failed to execute child process "/usr/share/applications/xfce4-screenshooter.desktop" (Permission denied)

systmrrr

şunu bi deneyin
sudo chmod 777 /usr/share/applications/xfce4-screenshooter.desktop

mhmtkrktr

Alıntı Yapshortcut falan ayarladım
Nasıl ayarladın? Bildiğim bir ortam değil ama xfce4-screenshooter.desktop gibi bir hata çok mantıklı görünmüyor. screenshooter uygulamasının bunun için özel bir komutu olması daha olası gibi. Şu komutun çıktısına göre bir şeyler deneyebilirsin mesela.
grep Exec /usr/share/applications/xfce4-screenshooter.desktop
Exec= satırından sonraki ilk terimi terminalde --help parametresiyle aramayı deneyebilirsin.

onparmakfklavye

[mention=639021]@systmrrr[/mention] olmadı

[mention=639024]@mhmtkrktr[/mention]

Exec=xfce4-screenshooter

mhmtkrktr

https://www.mankier.com/1/xfce4-screenshooter

Örnek: 3 saniye bekle, tam ekran görüntüsü al, görüntüyü eye uygulaması ile ön izle, Resimler dizinine kaydet demiş olalım.

xfce4-screenshooter -d3 -f -o eye -s ~/Resimler

Görüntüye sen mi bir isim vereceksin yoksa kendimi belirleyecek bunu denemeden bilme şansım yok. Bu şekliyle denersin, olmazsa ~/Resimler/ekran_alıntısı.png gibisinden bir şeyler uydurarak ismi kendin oluşturursun. Sonuç olarak ihtiyacın doğrultusunda PrntScreen tuşuna komut olarak atarsın.

ilave:
Alıntı Yapsudo chmod 777 /usr/share/applications/xfce4-screenshooter.desktop
777 seviyesi /usr/share/applications dizini için tavsiye edilmeyecek bir düzey. Geri almanın daha yakışıklı olacağı kanısındayım ;-)

onparmakfklavye

[mention=639037]@mhmtkrktr[/mention]

dostum özür dilerim geç yanıt veriyorum. Tavsiye ettiğin yöntemi denemeden pamactan kde'nin screenshot toolu spectacle 'ı yükledim ve sistem ayarlarından custom shortcut olarak printscreen i seçince problem çözüldü. Yardımınız için teşekkürederim