Ubuntu Kasma Sorunu

Başlatan unpredict, 01 Haziran 2018 - 16:41:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unpredict

Merhaba arkadaşlar yeni dizüstü bilgisayarımda aldığım zamandan beri manjaro xfce kuruluydu. Ancak kürkçü dükkanına geri döndüm bir nevi. Sorun şu ki aşşağıda vereceğim özellikteki bilgisayar hala nasıl kasabiliyor yani en basitinden firefox ekranını sağa sola çekerken donmuyor ancak bariz bir kasma görüyorum.

Kullandığım sürüm: Ubuntu 18.04 Gnome
Herhangi bir tema paketi kullanmıyorum. Sadece papirus ikon paketi yüklü. Uygulama olarakta ekstradan timeshift, geary, vscode ve bleachbit yüklü.
Ayrıca grub loader zamanını düşürdüm preload ve tlp yüklü.

Sistem özellikleri: Dizüstü Acer
12Gb Ram, Intel® Core™ i5-8250U CPU @ 1.60GHz × 8, GeForce MX150/PCIe/SSE2

Ayrıca ek sürücüler kısmındaki nvdia kapalı kaynak kodlu sürücüyü yükledim.

moons94

Alıntı yapılan: unpredict - 01 Haziran 2018 - 16:41:57
Merhaba arkadaşlar yeni dizüstü bilgisayarımda aldığım zamandan beri manjaro xfce kuruluydu. Ancak kürkçü dükkanına geri döndüm bir nevi. Sorun şu ki aşşağıda vereceğim özellikteki bilgisayar hala nasıl kasabiliyor yani en basitinden firefox ekranını sağa sola çekerken donmuyor ancak bariz bir kasma görüyorum.

Kullandığım sürüm: Ubuntu 18.04 Gnome
Herhangi bir tema paketi kullanmıyorum. Sadece papirus ikon paketi yüklü. Uygulama olarakta ekstradan timeshift, geary, vscode ve bleachbit yüklü.
Ayrıca grub loader zamanını düşürdüm preload ve tlp yüklü.

Sistem özellikleri: Dizüstü Acer
12Gb Ram, Intel® Core™ i5-8250U CPU @ 1.60GHz × 8, GeForce MX150/PCIe/SSE2

Ayrıca ek sürücüler kısmındaki nvdia kapalı kaynak kodlu sürücüyü yükledim.
Bilgisayar konusunda son derece deneyimli olduğuma inanıyorum. Büyük ihtimal linux deneyiminiz benimkinden daha iyidir.
Ben basit olasılıklardan bahsetmek istiyorum:
-Öncelikle bilgisayarınızda ısınma sorunu olabilir ısı değerlerinizi kontrol edin.

-Linux virüs konusunda güvenilir biliyorum ama belki bitcoin virüsü bulamıştır. Kaynak kullanımını kontrol etmenizi öneririm.
Özellikle CPU/GPU yük altında olur.
Detaylıca anlatmak gerekirse CPU bütün çekirdekleri veya bazı çekirdekler devamlı olarak %50-100 yük altında ise
GPU sürekli olarak %100 yük altında ise kesinlikle bitcoin virüsü vardır.

-Bunun dışında forumlarda gezerken tesadüfen denk geldiğim bir konu vardı. Eski bir AMD işlemcisi olan biri ubuntunun kastığından şikayetçiydi ve sonradan fark ettiki işlemcisi yük altında turbo moduna geçmiyormuş. 1.60GHZ işlemci devamlı olarak 1ghz de çalışmaktaymış. Bunu nasıl çözdüğünü anlatmış ama şuanda o konuyu bulabileceğimi gerçekten sanmıyorum.

-Bahsettiğiniz bir kasma ile alakası yok ama bilgisayar açılışının yavaş oluşu, programların yavaş açılması yavaş bir HDD/SSD veya bozuk olduklarına işaret eder.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

BuraKaan

Güncellemeleri yaptınız mı ?

Eğer yaptıysanız burdaki yönergelere uyarak ekran kartı sürücülerini yeniden kurun. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0