Ubuntu, SSHD diskler ile uyumlu mudur?

Başlatan burak öztürk, 28 Mayıs 2018 - 09:23:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak öztürk

Merhaba,
Şuan önümde 1TB SSHD' ye sahip bir dizüstü bilgisayar mevcut. Biraz bakındım ve bu tür disklerin ayrı bir SSD bölümü olduğunu öğrendim. Ubuntu üzerinde bir sıkıntı olur mu ya da bunun için Ubuntu kurulumundan sonra herhangi bir ayar yapmam gerekecek mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

meda

O bölüm RAM bellek gibi çalıştığından hariciyen birşey yapma ihtiyacınız olmaz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

matrax_41

SSHD diskler, ssd bölümünü içindeki firmware ile yönetiyor. Bir ayar yapmanıza gerek yok.

burak öztürk

Donanımın SSD kısmında işletim sistemi ile alakalı bazı dosyaları barındırdığı gibi bir şeyler okudum.
Muhtemelen bazı sistem dosyaları ve en çok kullanılan yazılımlar ile alakalı dosyalar.
Aynı disk üzerinde Windows sisteminin de kurulu olduğunu düşünürsek,
kurulacak Ubuntu sistemi ile diskin bu SSD kısmında barınan dosyalar iki işletim sistemi karşısında sorun oluşturur mu?

meda

Bunu disk kendisi ayarlıyor Linux veya Windows farketmez. Dediğim RAM bellek gibi çalışıyor o an hangi yazılım çalıştırılacaksa veya dosya istenip okunuyorsa SSD alana atarak açılışı veya süreci hızlandırıyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"