[Çözüldü] Gnome arayüzlü sistemlerde açık tüm pencereleri tek hamlede kapatmak

Başlatan zerrebey, 18 Mayıs 2018 - 19:42:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zerrebey

Merhaba..
Ubuntu 18.04 ile birlikte Gnome arayüzüne geçtik. Cinnamon da pencerelerin bulunduğu panele sağ tıkladığımızda tümünü kapa seçeneği mevcut, fakat Gnome de sadece ilgili uygulamaları kapatmak mümkün gibi.

Gnome de açık tüm uygulama pencerelerini dash dock da tek tek kapamak yerine tek bir hamlede kapatacak bir eklenti veya kısayol var mıdır?

mhmtkrktr

Bu isteğini doğrudan karşılayan özel bir eklenti olup olmadığını hatırlamıyorum ama eklentilerin birinin içinde buna benzer bir özellik vardı sanırım. Taskbar eklentisi olabilir belki.
Bu işi dash to dock üzerinden çözmek istiyorsan şu şekilde yapabilirsin.

Öncelikle wmctrl paketini sistemine uygun komutlarla kur.

Kurulumu tamamlayınca;
cd ~; gedit ~/.local/share/applications/all-close.desktop

Açılan boş dosyaya şu içeriği ekle;

Alıntı Yap[Desktop Entry]
Name=Uygulamaları sonlandır
Exec=bash -c 'for i in $(wmctrl -l | awk "{print \$1}"); do wmctrl -ic "$i"; done'
Icon=display
Type=Application
Categories=System;

Dosyayı kaydettiğinde uygulamalar menüsüne Uygulamaları sonlandır adında bir kısayol eklenecektir. Bu kısayolu sağ tık -> sık kullanılanlara ekle şeklinde dash to dock a ekle.
Son olarak kısayolu uygulamalar menüsünden kaldırmak daha mantıklı olur sanıyorum. Bunun için içeriği aktardığın dosyanın en altına şu satırı ekle.

Alıntı YapNoDisplay=true

Yani içerik şu şekilde olsun;

Alıntı Yap[Desktop Entry]
Name=Uygulamaları sonlandır
Exec=bash -c 'for i in $(wmctrl -l | awk "{print \$1}"); do wmctrl -ic "$i"; done'
Icon=display
Type=Application
Categories=System;
NoDisplay=true

Bu şekilde özelliğin görünürlüğü sadece dock üzerinde kalacaktır.

Not: Bu uygulama şekli dash to dock içindir. Plank, Docky gibi farklı rıhtım uygulamaları dışarıdan uygulama bağlantısı alabildiği için biraz daha farklı bir yöntem ile bu özellik yine oluşturulabilir.   

zerrebey

Çok sağ olun;   tek hamle , tek cevap. Sorun çözüldü.. Teşekkürler. @mhmtkrktr

mhmtkrktr