Ağ dosyalarini sisteme bağlama

Başlatan kancass, 18 Mayıs 2018 - 01:42:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kancass

Modem üzerindeki USB ile kullandığım depolama birimini sistem üzerindeki oluşturduğum dosyaya nasıl bağlayabiliriz?
Forumda yaptığım araştırmada smb yada NFS kullanımlarında bağlanma sırasında hep kullanıcı adı ve password giriliyor,
Modem arayüzünde böyle bir seçenek yok depolama birimini tüm ağa koşulsuz açıyor
Yardim  edebilecek  arkadaşların Ubuntumun grafik ara birimi olmadığıni göz önünde bulundurmasini rica ederim.
Şimdiden yardımlarınız için herkese teşekkürler.

systmrrr

kolay gelsin.
olay şu local olarak dosyayi ağda gormek istiyorsn
samba kullanmalisn

kancass

Tam acıklayıcı anlatamadım sanırım,
Ağda olan diğer tüm cihazlarla, modemin samba ile paylaştığı depolamayı görüyorum.
Ama ubuntuyu o depolama birimine terminal üzerinden bağlayamadım.
Nasıl yapabilirim?

mhmtkrktr

Samba üzerinden olması şart mı?
mount cifs
veya
smb

ile olabilir gibi ama denemeden yorum yok.

FTP ile yapmak istersen şu şekilde kolayca yapabilirsin.
Modem üzerinden, Samba'yı devredışı bırak. Ftp'yi etkinleştir.
Sistemine uygun şekilde curlftpfs paketini kur.
Kullanıcı altında istediğin yere aygıtın bağlanacağı boş bir dizin oluştur. örn:USB
mkdir ~/USB
Aşağıda ki komutla bağlan,
curlftpfs ftp://IP_Adresi ~/USB -o user=KullanıcıAdı:Şifre
# IP_Adresi = modemin ip adresi
# KullanıcıAdı:Şifre = modem üzerinde, paylaşım için oluşturduğun kullanıcı hesabı bilgileri

Bağlantıyı ayırmak için;
fusermount -u ~/USB
Aygıt meşgul uyarısı verirse zorlayarak ayırmak için;
umount -l ~/USB

curlftpfs --help ile seçeneklere bakabilirsin. Çıktıda bağlama tercihine göre geniş bir liste bulabilirsin.

Araştırma yapmak istersen de, anahtar kelime network nas olabilir sanırım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mayıs 2018 - 07:37:33

Alıntı YapModem üzerindeki USB ile kullandığım depolama birimini sistem üzerindeki oluşturduğum dosyaya nasıl bağlayabiliriz?
Dizinin home içinde olması şart değil. Okuma-yazma yetkisine sahip olduğun farklı bir bölümde olabilir.

Alıntı Yapkullanıcı adı ve password giriliyor,
Modem arayüzünde böyle bir seçenek yok depolama birimini tüm ağa koşulsuz açıyor
Genellikle Hesap ayarları diye farklı bir başlık altında bu şeçenekler veriliyor fakat hiç olmayabileceğini göz önüne alarak -o user= kısmını hiç yazmadan deneyebilirsin. --help içeriğinde ki uid gid gibi faklı seçenekleride değerlendirebilirsin.
Bu bilgiler için şu komut yardımcı olacaktır;
id $USER

kancass

~$ sudo mount -t cifs  \\192.168.1.1  /home/z/mode                                                                                                 
[sudo] password for z:                                                                                                                                   
mount.cifs: bad UNC (\192.168.1.1)                                                                                                                       
z@UBU:~$

sudo mount -t cifs //192.168.1.1/mode /home/z/mode                                                                                             
[sudo] password for z:                                                                                                                                   
Password for root@//192.168.1.1/mode:  *****                                                                                                             
Retrying with upper case share name                                                                                                                     
mount error(6): No such device or address                                                                                                               
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

Denediklerim bunlar cifs nedense olmadı çözemedim

mhmtkrktr

Arada farklı çözüm önerileri gelecektir belki ama yarın bunu kendimde deneyerek sonucu yazmaya çalışırım.
Bu arada modemin modelini ve aşağıda ki çıktıyı paylaşabilir misin?
route -n

kancass

z@UBU:~$ route -n                                                                                                                                       
Kernel IP routing table                                                                                                                                 
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface                                                                           
0.0.0.0         192.168.1.1     0.0.0.0         UG    0      0        0 enp2s0                                                                           
192.168.1.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     0      0        0 enp2s0                                                                           

Modem markası tp link td-w9970 

Curlftpfs ile gerekli dizine bağlantıyı sağlayabildim, peki bunu fstab ile açılışta otomatik nasıl bağlayabilirim?

mhmtkrktr

İlk iletide kullanıcıya ait bir yapılandırma olmadığını söylemişsin. (yada ben öyle anladım)

Aşağıda ki bağlantılarda o modem için bunun olduğu görünüyor.
https://www.tp-link.com/gr/faq-648.html
tp link td-w9970 kullanma klavuzu (sayfa 63) : https://static.tp-link.com/2018/201802/20180222/1910011944_TD-W9970(EU)_V2_User%20Guide.pdf

Öncelikle kullanıcı ayarlarını düzenlemen gerekiyor. Çünkü burada ki hesap adı aynı zamanda paylaşım adı. Eğer disk bağlı ise;
smbclient -L //192.168.1.1 -U Hesap_Adı
çıktısında bunun listeleniyor olması gerekiyor.

Daha sonra şu komut ile bağlantıyı sağlayabilirsin.
sudo mkdir /mnt/samba
# /mnt/samba veya farklı bir alan. Fakat bağlanacağın dizinin boş olması önemli.
sudo mount -t cifs //192.168.1.1/Hesap_Adı /mnt/samba -o username=Hesap_Adı,password=********,ip=192.168.1.1,vers=1.0

senin istediğin bağlantı şekline göre -o username=Hesap_Adı,password=******** önemli. Diğerlerini tercihe göre arttırabilirsin. (vers belirtilmediği takdirde bazı kernel sürümlerinde hata verebiliyormuş)
Bağlantıyı ayırmak için şu komutu uygulayabilirsin. (Uydurdum tuttu ;-) )
sudo umount -t cifs //192.168.1.1/Hesap_Adı

Aşağıda kendi Huawei modemimde bağlantıyı nasıl kurduğumu gösteren ayrıntıları paylaşıyorum. Bu gerekli ipucunu verecektir sanıyorum.

Modem ayarları: https://hizliresim.com/Q2EBZy

bağlantı öncesi /mnt/samba içeriği
ls /mnt/samba
# boş

smbclient listesi. (smbclient paketi kurulu ise usb diskin bağlı olduğunu teyit için)
Not: Bu bağlantı için smbclient ve samba 'nın kurulu olması şart değil.
smbclient -L //192.168.1.1 -U mhmtkrktr
Enter WORKGROUP\mhmtkrktr's password:

Sharename       Type      Comment
        ---------       ----      -------
        IPC$            IPC       IPC Service ()
        mhmtkrktr       Disk      Home Directories
Reconnecting with SMB1 for workgroup listing.

Server               Comment
        ---------            -------

Workgroup            Master
        ---------            -------
        WORKGROUP            ATP

Bağlantı için;
sudo mount -t cifs //192.168.1.1/mhmtkrktr /mnt/samba -o username=mhmtkrktr,password=********,ip=192.168.1.1,vers=1.0

Bağlantı sonrası /mnt/samba içeriği;
ls /mnt/samba
örnek1
örnek2
örnek3

Not: Her açılışta otomatik bağlanması isteniyorsa /etc/fstab a eklenebilir. (kendi ayarlarımla bunu yapacak olsaydım düzenlemem şu şekilde olmalıydı)
Sadece en alt satır ! #Network Storage Share eklemesi
sudo nano -t /etc/fstab

# /dev/sda3 UUID=172b73bc-323a-4943-99c1-11c5e2d79d5b
PARTUUID=87ac1e42-a605-480a-82b3-3c5494c35d6e   /               ext4            rw,noatime,data=ordered 0 1

# /dev/sda1 UUID=ED8B-2AC4
PARTUUID=88683efa-8193-457f-9559-0584c21812b9   /boot           vfat            rw,relatime,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname$

# /dev/sda2 UUID=58658838-6250-4ae9-b07f-9f83132a3d6a
PARTUUID=28331ad2-7df2-4a19-b0ce-42ad653a8918   none            swap            defaults        0 0

#Network Storage Share
//192.168.1.1/mhmtkrktr    /mnt/samba      cifs    username=mhmtkrktr,password=*******,vers=1.0  0       0

Doğruluğunu hemen kontrol etmek için;
sudo mount -a