Sadece Linux kurulu ve win 10 yüklemeye çalışıyorum?

Başlatan fixhdd1, 14 Mayıs 2018 - 17:03:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fixhdd1

Aslında win 10 kullanıyordum, hatalar filan oldu ve USB den format atmaya çalışırken nasıl olduysa diskte arızalar oldu neyse çok uzatmim bir şekilde yine USB den linux u pc ye kurmayı başardım, "disks" ten format attım diske ondan sonra kurabildim, tabii kurarken "bakalım olacak mı" diye kurduğum için komple 1 TB lık hdd ye kurdum. Şimdi win 10 u kurmak için belirlediğim yolu yazacağım ama linux alışık olmadığım için emin olmak adına sizden onaylatmadan başlamayacağım. Bu arada 7152 bad sector hatası var hdd nin (terminalden check yaptırdım) yeni hdd alacağım en azından 2-3 ay kadar idare etsin.

1- Win 10 iso yu başka bir usb ye yedekleyeceğim
2- PC yi linux yüklü USB ile başlatacağım
3- Gparted da linux yüklü olan 900 küsur GB yi sileceğim (linux silinecek)
4- Lİnux u tekrar kurarken eraser dan değil en alttakinden kuracağım (Lİnux için 100 gb kadar alan vereceğim)
5- Gparted dan kalan hdd yi "fat 32" olarak değiştireceğim (Win 10 kurmak için)
6- win 10 iso yu usb ye yazdıktan sonra tekrar başlatıp win 10 u ayırdığım hdd ye kuracağım.

Bu şekilde mi yapayım. Doğru mudur?

https://i.hizliresim.com/vjk02O.png

Empat

Bu vereceğim linkteki detaylı anlatım size yardımcı olabilir. Diskinizde Linux'un olduğu bölümde işlem yapmanız bir daha Linux'u açmak istediğinizde açılmamasına veya GRUB ayarlarını yapılandırmanız gerekmesine neden olabilir. Bu yüzden 6. sırada söylediğiniz Win10 iso'yu usb'ye yazma işlemini Linux'un kurulu olduğu 900 GB'lik /dev/sda1 bölümünü silmeden ya da düzenlemeden yapmanız daha doğru olur. Yardımcı link: GParted Kullanımı
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

fixhdd1

Alıntı yapılan: Empat - 14 Mayıs 2018 - 17:45:13
Bu vereceğim linkteki detaylı anlatım size yardımcı olabilir. Diskinizde Linux'un olduğu bölümde işlem yapmanız bir daha Linux'u açmak istediğinizde açılmamasına veya GRUB ayarlarını yapılandırmanız gerekmesine neden olabilir. Bu yüzden 6. sırada söylediğiniz Win10 iso'yu usb'ye yazma işlemini Linux'un kurulu olduğu 900 GB'lik /dev/sda1 bölümünü silmeden ya da düzenlemeden yapmanız daha doğru olur. Yardımcı link: GParted Kullanımı

Teşekkürler. Aslında benim sorunum en başta win 10 u kurarken bölümlenmemiş sürücüyü "yenile" den win 10 için hazırlamak ve kurmaktı ancak bölümleme işleminde hata verdi. Genel olarak diski linux üzerinden görmek ve ne olduğuna bakmak istedim ve sanırım düzeldi şimdi ise win 10 u kurmadan yine gparted üzerinden diski fat32 olarak atamak istiyorum ki win 10 u kurarken belki hata vermez.

Lİnkte canlı Gparted kullanımına baktım sanırım onu kullanmalıyım. Yada tekrar linux a girememeyi göze alarak usb den girip komple silmeliyim...