Ubuntu boot sorunu (boot menü)

Başlatan ymrorhan, 10 Mayıs 2018 - 21:13:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ymrorhan

Merhabalar öncelikle. Asus tp200s bilgisayarıma ubuntu kurdum Windows'un kasmasından dolayı. Daha sonra xubuntu kurmak istedim daha rahat olsun diye. Yalnız kurmadan delete boot menüden diğerlerini silince emmcyi görmedi. Hiçbir şekilde de boot olmuyor. USB den kurulumu bitiriyorum restart olunca sadece usb görünüyor boot menüde. Çıkarınca da sürekli bios ekranına atıyor. Tekrar win10 kurunca sıkıntısız boot ediyor. Ubuntu çevirince aynı şekilde görmüyor emmcyi. Boot repair de denedim yinede olmadı. Bios update denedim olmadı. F9 ile bios default yaptım olmadı. Windows kullanmak istemiyorum. Her türlü yardıma açığım. Teşekkürler şimdiden.

moons94

Alıntı yapılan: ymrorhan - 10 Mayıs 2018 - 21:13:10
Merhabalar öncelikle. Asus tp200s bilgisayarıma ubuntu kurdum Windows'un kasmasından dolayı. Daha sonra xubuntu kurmak istedim daha rahat olsun diye. Yalnız kurmadan delete boot menüden diğerlerini silince emmcyi görmedi. Hiçbir şekilde de *önyükleme yapamıyorum. USB den kurulumu bitiriyorum restart olunca sadece usb görünüyor boot menüde. Çıkarınca da sürekli bios ekranına atıyor. Tekrar win10 kurunca sıkıntısız boot ediyor. Ubuntu çevirince aynı şekilde görmüyor emmcyi. Boot repair de denedim yinede olmadı. Bios update denedim olmadı. F9 ile bios default yaptım olmadı. Windows kullanmak istemiyorum. Her türlü yardıma açığım. Teşekkürler şimdiden.

Hocam windows kurup tekrardan ubuntuya geçmeyi deneyebilir misin ?
Ubutuyu kurduktan sonra mı EMMC görünmüyor ?
Ubuntu kurulum diski ile başarabileceğini sanmıyorum ama eğer low format attıysan MBR/GBR bölmünü siliyorolabilirsin. Bu da diskin görünmemesine yol açar.
Ubuntu format USB sini bios ekranından seçerken UEFI olmamasına dikkat et. O da sorun çıkarabiliyor.
İnternette Windows7 USB Live var(USB üzerinden açılan Win7) bu belleğin içine mümkünse WD firmasına ait olan Data Lifeguard  Diagnostic yazılımını kullanara EMMCye low format atar mısın ?

Low format atınca Windows disk tablosuna girince bir soru soracak. MBR mi olsun GBR mi ? diye MBR eski ama uyumlu bir sistemdir. MBR seçin ve bir kez daha ubuntuyu o şekilde kurmayı deneyin. Ubuntu kurulum sırasında aşağıda boot list nereye kurulacağını soruyor onu ubuntuyu hangi diske kuruyorsanız onu seçin. Umarım sorununuzu çözer.

https://support.wdc.com/downloads.aspx?p=3
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"