Windows 10 yanına Ubuntu kuramama sorunu

Başlatan arapfaik, 10 Mayıs 2018 - 19:02:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arapfaik

Merhaba bilgisayarıma dün format attım ve sıfırdan Windows 10 kurdum. Ayriyetten Ubuntu'yu yanına kurmak istedim (ilk defa kuruyorum). Windows 10'u UEFI olarak yüklemiştim. Dolayısıyla Rufus programından Ubuntuyu da UEFI olarak USB belleğe yükledim. İlk 2 denememde Ubuntu ekranında kalmıştı bilgisayarı tekrar başlatmıştım. Rufus ile kurulumu tekrar yaptım aynı ayarlar ile, Ubuntu yüklendi gözüküyor fakat açılırken siyak ekranda error mesajları alıyorum ve bu şekilde kalıyor.

plazma

Hata mesajlarını geçerseniz ona göre cevap gelecektir görmeden yorumlamak zor grub hatası olabilir bahsettiğiniz.

arapfaik

Buradan 2. sıradaki Ubuntuyu seçiyorum. Açıklama: Kurulum esnasında ben 1TB HDD'ye ubuntuyu kurdum fakat burada 240GB SSD üzerine kurulmuş. Bunun nedenini de merak ediyorum.

Buradan 1. sıradaki Ubuntuyu seçiyorum.

Bu hata mesajını alıyorum burada kalıyor.

[mention=638644]@plazma[/mention]
Hocam şu anda Ubuntudan yazıyorum ekran geldi Check .... ile başlayan bir şeye tıkladım boot ekranındayken bu işlemden sonra no error dedi ve açıldı. Fakat ben Ubuntuyu kurarken hata yaptım heralde disk yönetiminden ubuntu için bir alan ayırmamıştım. Dolayısıyla 1TB'lık boş D:/ dizinine yüklenmesini istemiştim ancak ubuntu genede 240gb SSD'ye kurulmuş. Ubuntuyu silip tekrar nasıl yeni ayırdığım bir alana kurabilirim?

plazma

Dualboot olacaksa hem windwos hem ubuntu ilk olarak windwosu kurun ssd ye ondan sonra ubuntuyu 1 tb lık diskemi kuracaksınız, eğer oraya ise ona bir alan açın fakat o diskte önemli dosyalarınız var ise her ihtimale karşı yedek alın önce sonra açtığınız alana kurulum esnasında başka birşey olarak disk bölümleme ekranını gösterin

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_ve_BIOS_hakk%C4%B1nda_detayl%C4%B1_bilgiler